Автор Тема: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт  (Прочитано 15025 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #15 на: 04 Февруари 2019, 10:08:48 am »
Не го свате упатството како што треба, тоа 75л значи дека можиш до 75л да го мешаш и сеуште да е делотворен, а ако го ставиш на помалку литри ќе биди само тн „појако“. Ставај го целиот, не мораш да го делиш да се валкаш.

Бел чад и јас имам на макптрол на ладен старт, кога повеќе кога помалку, ама тоа е една минута само, немам мерено точно, и исто така имам понекогаш вибраци вкабина или на волан дали помали, поголеми или воопшто. Причината за тоа било можеби од држач еден хидрауличен што е, а можеби нешто друго.

Ама мојата дека е рено и ми капи од турбото.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #16 на: 04 Февруари 2019, 10:16:19 am »
Не го свате упатството како што треба, тоа 75л значи дека можиш до 75л да го мешаш и сеуште да е делотворен, а ако го ставиш на помалку литри ќе биди само тн „појако“. Ставај го целиот, не мораш да го делиш да се валкаш.

Можно е. Инаку замарање ми е што викаш да мериш за точно литри, вака наредно цел, нека чисти :D
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Cicko Kumplug

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #17 на: 04 Февруари 2019, 18:21:10 pm »
Истото и кај мене на Golf 5 1.9 на макпетрол точам цело време, имаше бел чад едно време зимава, сега последно немам забележано, а и пред некој месец приметив во место кога стои колата како да поттреснува по малку, кога седам внатре се сеќава како да ме занишува малку.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #18 на: 04 Февруари 2019, 18:32:21 pm »
Што очекувате од мотори кои што извртеле работни и работни сааатии.... Бидете среќни дека уште брмчат.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #19 на: 04 Февруари 2019, 20:33:00 pm »
Истото и кај мене на Golf 5 1.9 на макпетрол точам цело време, имаше бел чад едно време зимава, сега последно немам забележано, а и пред некој месец приметив во место кога стои колата како да поттреснува по малку, кога седам внатре се сеќава како да ме занишува малку.

Како што имаше некој пишано, изгледа тоа е пареа од ладното, не е ништо страшно. Бидејќи кондензира системот за согорување. А тоа што затресува, според мене, некоја дизна, од лошово гориво од Лукоил или тоа водата што му ја турат. Еве сеа од Макпетрол како да не треси, поретко т.е.
Си велам наредно од овој да му турам да изгори се: https://www.wynns.eu/product/formula-gold-diesel-system-treatment/

@Simo - Carrier159 имаше ставено како што прочитав ти од овој, и како? Да му турам? :)

Што очекувате од мотори кои што извртеле работни и работни сааатии.... Бидете среќни дека уште брмчат.

Мојот има реални 213 000 :D Што за ТДИ е ништо, хаха :D (joke) Да, се подразбира, од баба невеста не бидува :) :P
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #20 на: 04 Февруари 2019, 20:46:23 pm »
Да му туриш :) Полошо нема да напраиш, а можда нема ни подобро, ама барем си пробал..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #21 на: 05 Февруари 2019, 12:43:13 pm »
ај да прашам едно офф топик прашање, за што се тие адитиви? мора да се ставаат на дизел машини или се за постари возила или за што...? да не треба и јас да му ставам на пасатот мој?

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #22 на: 05 Февруари 2019, 14:34:41 pm »
ај да прашам едно офф топик прашање, за што се тие адитиви? мора да се ставаат на дизел машини или се за постари возила или за што...? да не треба и јас да му ставам на пасатот мој?

Тие се за земји слични како нашата каде што имаш тиња од горива и масла.
А препорачливо е да користиш адитиви над 100к км, а можи и од старт.
Што пасат имаш?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #23 на: 05 Февруари 2019, 16:09:30 pm »
b7 dizel

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #24 на: 05 Февруари 2019, 16:54:11 pm »
b7 dizel
Јас од овој ставам на 4-5000км: https://products.liqui-moly.com/additives/common-rail-additive.html
400 денари е некаде. Превентивно е овој, за пумпа дизна или common rail.

Наредно ќе пробам и ваков: https://www.wynns.eu/product/formula-gold-diesel-system-treatment/
900-1000 денари.
Прочитај погоре.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #25 на: 05 Февруари 2019, 17:04:16 pm »
Баш ми е чудно. На лукоил да имаш проблеми, а на макпетрол не.
Илузија ти е мислам ова. Провери дизниве.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #26 на: 05 Февруари 2019, 19:25:24 pm »
Баш ми е чудно. На лукоил да имаш проблеми, а на макпетрол не.
Илузија ти е мислам ова. Провери дизниве.
Ќе проверам.
Инаку 2 години стриктно полнев од Лукоил. Наполнив од Макпетрол, колава друга на ладново. И старт подобар и помирно работи. Ама има разлика од која Макпетрол, има едни до мене, последно кога наточив ми го наполнија филтерот со ѓубре, па затоа Лукоил имав сменето. Макпетрол некоја што трошат многу и почесто ги чистат резервоарите.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6298
  • Бенве сие бенве
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #27 на: 05 Февруари 2019, 20:33:10 pm »
b7 dizel
Само јако газење и нема гајле

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #28 на: 05 Февруари 2019, 21:36:47 pm »
ај да прашам едно офф топик прашање, за што се тие адитиви? мора да се ставаат на дизел машини или се за постари возила или за што...? да не треба и јас да му ставам на пасатот мој?

Тие се за земји слични како нашата каде што имаш тиња од горива и масла.
А препорачливо е да користиш адитиви над 100к км, а можи и од старт.
Што пасат имаш?
Ne se samo vo Mk gorivata losi.Eve sega jas pred vreme menuvav filter za nafta radi so mi pojavuvase check e gi e.Otkako go smenav nema poveke check engine.
Servis pravam na 80Kkm,ama filterot izdrza 68Kkm i bese vo mnogu losa sostojba.
I vo Germanija ima los kvalitet ponekogas.
Aditiv dosega ne sum koristel,a gledam gi koristite kako dijazepami.

P.s vozilo Man tgx 440  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Oliver^^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
Одг: Мало тресење во место, бел чад на ладен старт
« Одговори #29 на: 05 Февруари 2019, 22:41:35 pm »
Баш ми е чудно. На лукоил да имаш проблеми, а на макпетрол не.
Илузија ти е мислам ова. Провери дизниве.
Ќе проверам.
Инаку 2 години стриктно полнев од Лукоил. Наполнив од Макпетрол, колава друга на ладново. И старт подобар и помирно работи. Ама има разлика од која Макпетрол, има едни до мене, последно кога наточив ми го наполнија филтерот со ѓубре, па затоа Лукоил имав сменето. Макпетрол некоја што трошат многу и почесто ги чистат резервоарите.

Акции да не имаш во Макпетрол па толку ги фалиШ -ехехехехех. Никад немале добро гориво, и никад нема да можат да бидат компетитивни како Лук(на квалитет мислев и се друго) хехехехех
koa ke porasnam ke si go kupam - https://goo.gl/RdUpGL