Автор Тема: Formula 1 - Season 2019  (Прочитано 49421 пати)

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2380
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #180 на: Мај 13, 2019, 20:57:44 pm »
Не се нормални  :D

I don’t think it is a disaster by the time that you are improving as a team. And as I often say, we are a young team, we are learning on a learning phase.

https://jalopnik.com/oldest-f1-team-claims-their-car-is-bad-because-theyre-s-1834716447
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Баги

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 786
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #181 на: Мај 14, 2019, 10:34:10 am »
Овде уствари се гледа најдобро колку Мерцедесите се неприкосновени во свиоците. Страшно! Во еден свиок му бега пола секунда како од шала па на правците нешто ќе се компензира и така цело време. А вие понатаму продолжете со муабет дали ветел чинел или не  :)

Си слушнал за различен стил на возење? Нормално е да има разлики по свиоците.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #182 на: Мај 14, 2019, 10:55:22 am »
Не ме заебавај.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #183 на: Мај 14, 2019, 11:09:13 am »
За да бидеш брз на правци потребен ти е мотор и аеродинамика.

За да бидеш брз во свиоци потребна е добра шасија, добро потпирање, добри сопирачки, добра распределба на тежина и добар шофер.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #184 на: Мај 14, 2019, 11:18:52 am »
Тоа добар шофер е поважно на денот на трката кога треба да си внимателен на старт, па после да ги одржуваш гумите, да си паметен, мудар и сетоа тоа да би резултирало со добар финиш. Нормално секој прави грешки како што Ветел лани во Германија сам себе си го начука, но тоа не го прави ниту лош ниту добар.

При квалификации, горе-доле сите Ф1 возачи се тука негде, и самиот болид ја прави најголемата разлика. Ова на видеово ја покажува супериорноста на Мерцедес. Погледни со каква леснотија мерцедесите влагаат во кривини и искачаат со огромна брзина, едноставно Ферари и остаснати се класа подолу. Во Монако веќе се знае кој ќе победи. Канада би можело да очекува некаква возбуда Мерцедес-Ферари и толку.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4221
 • The Spartan General
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #185 на: Мај 14, 2019, 11:26:16 am »
За да бидеш брз во свиоци потребна е добра шасија, добро потпирање, добри сопирачки, добра распределба на тежина и добар шофер.

Само ташаци за у кривини. Се друго има во Ф1.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Баги

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 786
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #186 на: Мај 14, 2019, 11:54:20 am »
Не ме заебавај.

Ако добро анализираш, можеш да приметиш дека фетел направи 2 клучни грешки (0:35 - промашен апекс со тоа што следи немирен излез и пониска излезна брзина), и следната грешка во истиот сектор (0:42 - тука буквално го укочи болидот). До овој момент фетел изгуби  -200 предност од прв сектор и заостана дополнителни +400 во овие 2 кривини. Ботас извозе идеален круг, но не дека Ферари беа толку побавни на квалификации од Мерцедес. +800 не е реалната разлика помеѓу првите два тима. :)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3514
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #187 на: Мај 14, 2019, 11:57:21 am »
Во Монако веќе се знае кој ќе победи. Канада би можело да очекува некаква возбуда Мерцедес-Ферари и толку.

Овде не се сложувам, иако мерцедесот беше брз во бавните кривини, во монако е поразлична конфигурацијата, кривините се оштри и кратки. Башка што и мерцедесот е најдолг, па како ќе се однесува во бавните свиоци каде аеродинамиката не игра многу улога ќе видиме.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #188 на: Мај 14, 2019, 12:18:39 pm »
Мислам дека во Монако, Ред Бул и Мекларен ќе покажат заби. Традиционално они имаат најдобра шасија која што работи одлично на патеки како Монако.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #189 на: Мај 14, 2019, 12:49:40 pm »
Ќе видиме, исто држи вода и муабетот со ред бул.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2380
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #190 на: Мај 14, 2019, 13:43:04 pm »
Третиот сектор во Барселона е сличен со Монако, а во тој сектор Мерцедес беше најбрз.

Во Монако пак победа за Мерцедес освен ако немаат некој дефект или ако се лупнат во ѕид.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38715
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #191 на: Мај 14, 2019, 13:59:19 pm »
Еве тука убаво подредени тие кои на Монако ќе се подистакнат. Мое мислење е дека Red Bull со својот краток wheelbase ќе биде фаворит.


https://maxf1.net/en/f1-2019-cars-length-wheelbase-and-rake-data/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3514
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #192 на: Мај 14, 2019, 14:17:19 pm »
Го немаат рикиардо ред бул, а на максот не му лежи баш монако, гасли можи да изненади.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9938
 • Giulietta QV
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #193 на: Мај 14, 2019, 15:13:11 pm »

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2423
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #194 на: Мај 17, 2019, 02:07:41 am »