Автор Тема: Formula 1 - Season 2019  (Прочитано 46657 пати)

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4279
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #780 на: Ноември 03, 2019, 21:37:33 pm »
Што убаво си преспав 15 круга :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38462
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #781 на: Ноември 03, 2019, 21:46:59 pm »
Алфа ќе стане Peugeot Racing Team до година.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4530
 • French diamond
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #782 на: Ноември 03, 2019, 21:53:50 pm »
Си ја заслужи маслинката титулата, а богами и мечките.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7519
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #783 на: Ноември 03, 2019, 22:12:14 pm »
Патекава the road to лозјето...

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2964
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #784 на: Ноември 03, 2019, 23:22:43 pm »
Неофицијално, по завршувањето на трката во Мексико, Ред Бул пријавиле во ФИА дека Ферари користат „нелегален мод„ на моторот кој им дава недозволена предност пред конкурентите. Според информациите што успеав да ги ископам, Ред Бул прашале дали можат и тие да го користат тој мод, затоа што ФИА знаела за „изумот„ на Ферари, но молчела. На тоа ФИА одговориле дека, Ред Бул не смеат да користат недозволени модови на моторот.
Како резултат на тоа ФИА издава „директива„ на правилата за моторот непосредно пред трката во САД. Тоа во превод значи дека, секој што нема да ги почитува надоградените правила за моторот веднаш, ќе биде обвинет за мамење.
Резултатот е евидентен, Ферари се вратија на бедните перформанси кои ги имаа пред летната пауза.

Ред Бул и Мерцедес знаеле за нелегалниот „мод„ на Ферари, и бидејќи ФИА тоа го криела, од неа побарале и тие да го користат истиот „мод„ или во спротивно ќе поднесат официјална жалба. Доколку се случи тоа, Ферари ќе беа посрамотени и казнети дебело, најверојатно со дисквалификација од шампопнатот целосно, но ФИА одлучи да се дообјасни со правилата и Ферари да се повлече. Затоа на трката во САД, Ферари беа во лоша кондиција.

Неофицијално, модот што Ферари го користеле имал некаква „чудна„ употреба на масло од болидот за да го вртат моторот над максимум на правците. (за ова немам многу информации, сеуште информациите се на ниво на инсајдерски шпекулации)

Ако внимателно ги следите изјавите на Верстапен, Хамилтон, Волф во САД ќе видите дека сите индиректно ги пецкаат ФИА и Ферари за ситуацијата.Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2964
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #785 на: Ноември 03, 2019, 23:32:23 pm »
Еве малку по интересни информации.

One theory relates to Ferrari's intercooler and how a controlled leak may allow a small amount of oil to enter the combustion process, and produce a power boost for a short period of time.

Using oil in the intercooler, which Ferrari is thought to be alone in utilising, is permitted by the regulations, although the rules demand that such systems "must not intentionally make use of the latent heat of vaporisation of any fluid with the exception of fuel for the normal purpose of combustion in the engine".

At least one of Ferrari's rivals believes this could be where part of its qualifying advantage comes from and has sought clarification over whether such a practice would be allowed.

Ferrari's energy recovery system has also drawn attention from a different competitor, which has raised its own query with the FIA.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3392
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #786 на: Ноември 04, 2019, 07:49:26 am »
Кога се работи за Ферари мора ФИА да прогледува низ прсти, а за Рено во Јапонија, се беше легално, ама се повика на џокерот „возачка помош“ каде што ништо точно не е формулирано и бам, дисквалификација.  :D

ФИА (за Ферари кога ќе се праша):
Абе знајш како...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38462
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #787 на: Ноември 04, 2019, 08:32:15 am »
Уште пред две недели читав, не се сеќавам да сум прочитал дека некој официјално поднел жалба - можеби, но од FIA имаа објава по повод наводните манипулации на ферари која отприлика гласеше „дур некој не се пожали а ФИА мисли дека е ОК, не се превзема ништо:

Цитат
The FIA's preference is that teams lodge a protest, something FIA president Jean Todt referenced last year when Ferrari was scrutinised by the FIA amid question marks over its ERS and battery usage.

When approached by Autosport over the current concerns from Ferrari's rivals, the FIA said it "continues to monitor all parameters relating to conformity of power units in the FIA Formula One World Championship to the technical regulations".

It also stated it has "received no protest from any competitor regarding any current designs".


Што се однесува до Рено, имаше протест од други тимови, признание од возачите дека „автоматиката пружа некаква помош“, и тоа беше доволен доказ дека е прекршено некое спортско правило.

Секако, секој пробува да најде некој некаков начин да ќари некоја стотинка на стаза и пробува да направи нешто што не е стрикно напишано во рулбук, али кога Ферари го праи тоа „ФИА им попушта, јер ФИА=ФЕРАРИ и ФИА МАФИА!“ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1067
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #788 на: Ноември 04, 2019, 09:55:35 am »
Da da, ocigledno bese nesto se desi i Ferari izgledase onaka kako sto bese porano.

No ja bi prasal, dali motorot na mercedes bese legalen niz godinive nanazad?

Dali odlukite na FIA bea sekogas vo korist na Ferari?

Kratea cilindri se dodeka gi namestija kockite da im odgovara na Mercedes, i konecno po tolku neuspesi stanat sampioni.
Sto mu fali na V8, trosi mnogu gorivo? Loso zvuci?
Taka ke ja spasime planetata od zagaduvanje?
Ako e do toa neka skratat eden trening nemora da ima tri dosta se i dva i neka vozat nesto asalno a ne motorcinja ko usisivaci od 1.6 kubika.
Sega pak motorot na Mercedes e dominanten, i sega e e sve na mesto?

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3392
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #789 на: Ноември 04, 2019, 10:09:29 am »
Да не бидам некој плачко за Рено, пошто ме заболе стапот, се беше легално и во границите на техничките правила, така и излезе извештајот.
Само што овие на воланот ставија дугмиња, за 70-30, 68-32 и сл. за балансот на кочниците и наместо два клика, со еден го направија, пример. И пошто се гледаше оп жалба.

Во ферари не се гледа кај пушта масло во усисот, и можат само да лаат мерцедес и редбул. A уствари имаат и ограничување колку масло можи да потроши во една трка и беше нешто околу 1.2л или не знам колку.

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6425
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #790 на: Ноември 04, 2019, 10:40:56 am »
Кога веќе спомнавте, какво уље користат во Ф1 ? И дали е оригинал. :D ;D

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3392
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #791 на: Ноември 04, 2019, 11:05:06 am »
Фалш, ако е оригинал нема да го троши.

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3567
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #792 на: Ноември 04, 2019, 12:22:56 pm »
https://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-cooling-idea-austin-analysis/4591994/amp/
Затоа постојат и "легални" читери.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4747
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #793 на: Ноември 04, 2019, 13:06:37 pm »
Ова не е читери на мерцедес туку паметна одлука со што им носи титули. Незнам дали приметивте вчера на тврди гуми после само 17 круга верстапен почна по радио дека веќе е при крај и нема грип додека хамилтон извозе скоро 30 круга без проблем со исти такви гуми. Тука е уствари најголемата разлика помеѓу мерцедес и останатите кога станува збор за тркање.

Присутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20327
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #794 на: Ноември 04, 2019, 14:17:06 pm »