Автор Тема: Formula 1 - Season 2019  (Прочитано 39445 пати)

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7173
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #390 на: Август 12, 2019, 22:27:02 pm »
Aлбон е дечкото што треба да се следи во следните неколку трки.

Отсутен Rammlied

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 228
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #391 на: Август 12, 2019, 22:30:29 pm »
Окон е дечкото што треба да се следи.

Среде сезона доаѓа на местото на Гасли, а и претходно имам слушано пофалби за него.
Албон доаѓа на местото на Гасли.

https://www.theguardian.com/sport/2019/aug/12/red-bull-promote-alexander-albon-to-replace-pierre-gasly-for-rest-of-f1-season

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7173
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #392 на: Август 12, 2019, 22:31:43 pm »
Лапсус, корегирано.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3158
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #393 на: Август 12, 2019, 22:44:31 pm »
Недостасува некој Јапонски возач во последно време.

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2944
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #394 на: Август 14, 2019, 10:03:10 am »
Па мислам дека не беа баш нула шансите за ред бул. Само со друга стратегија, точно одиграна имаше шанси Макс. Ама ајде бидна веќе.
Хамилтон цела трка беше побрз и го напаѓаше Верстапен. Фактот што Верстапен првите 20 круга не успеа да се одлепи од Хамилтон (чинам 2 секунди беше само разликата) кажува дека Ред Бул изиграа паметно. Да сменеа гуми одма после Хамилтон под знак прашање ќе беше дали Верстапен ќе излезеше прв еве и да речеме дека ќе беше прв ондак шансите дека ќе успееше да го задржи првото место беа скоро никакви. Не е работава кој е подобар возач едноставно мерцедесот беше подобар на хунгароринг. Затоа ред бул барем си лапнаа екстра бодче на крај.

Точно, вчера ја изгледав трката, ниту хамилтон ниту макс ми се омилени, ама барем победи правиот човек. Хамилтон ти е машина, кога има малку повеќе брзина, нема не можам кај него, секогаш наоѓа некаков начин, и да тераа до крај двата со тврди очекував да го престигни макс.

Истото не можи да се кажи за Ботас, Рикиардо не можеше да го помини, со 2 секунди побрз болид, тоа е таа разлика што го прави човекот шампион или не.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37139
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #395 на: Август 25, 2019, 08:50:25 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4340
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #396 на: Август 29, 2019, 14:45:20 pm »
Ботас останува во Мерцедес, Окон иде во Рено на сметка на Хулкенберг а пак овој може да му го земе местото на Грожјан али не се знае сеуште.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7173
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #397 на: Август 30, 2019, 09:13:48 am »
Шефот Волф смета дека Ботас го има она што треба да го има за да победува, само требал малку да го смени стилот на возење.

https://www.grandprix247.com/2019/06/25/wolff-bottas-just-needs-to-change-his-driving-style/

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46040
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #398 на: Август 30, 2019, 09:19:57 am »
Еве како треба да изгледа една интересна трка! И тоа задутре е Белгија. Да се надеваме на огромни количини на дожд, снег, мраз, и најлизгав асфалт што може да има.

Поздрав од 1998ма Белгија.
https://youtu.be/o02s_g5AUUE
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2909
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #399 на: Август 30, 2019, 09:22:03 am »
Најдоброто нешто од СПА беше во 2000 година.

Хакинен, Шумахер и Зонта.


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46040
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #400 на: Август 30, 2019, 09:36:54 am »
Најдоброто претицување на светот.

Сепак убаво е и да истури во сред трка, за да не заспиеме. ;) Па и снег не е на одмет.

Барем како во Германија.
"Could you describe the conditions on the track?"
- "Aaaa fucking wet... Can't see a thing. Very wet."
https://youtu.be/YjR9juI42Gw

Сите коментари се врв.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7173
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #401 на: Август 30, 2019, 09:40:40 am »
Поздрав од 1998ма Белгија.

До ден денешен осигурителните компании имаат PTSD ради овој старт...

Многу убаво се сеќавам на оваа трка. И во скопје врнеше. Еден другар ја снимаше на вхс, па стартов го изгледавме едно 32412504 пати.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4340
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #402 на: Август 30, 2019, 09:41:55 am »
Шефот Волф смета дека Ботас го има она што треба да го има за да победува, само требал малку да го смени стилот на возење.

https://www.grandprix247.com/2019/06/25/wolff-bottas-just-needs-to-change-his-driving-style/


Се е кажано во следниве 2 реченици:


Цитат
Valtteri has shown great pace on the single lap, I think he’s ramped up his game tremendously from last season to this season,” said Wolff of a driver with three poles to his credit this year.

“Now the second weakness that he needs to tackle is the tyre management. And he’s very aware of that where he needs to improve.

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2944
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #403 на: Август 30, 2019, 14:09:46 pm »
Кога сме кај водени трки:


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9407
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #404 на: Август 30, 2019, 17:11:08 pm »
Еве како треба да изгледа една интересна трка! И тоа задутре е Белгија. Да се надеваме на огромни количини на дожд, снег, мраз, и најлизгав асфалт што може да има.

Поздрав од 1998ма Белгија.
https://youtu.be/o02s_g5AUUE


Ја би повеќе да има претицувања и дуели цело време, наместо сите да се исполупаат. Воопшто не е интересно тоа.