Автор Тема: Ново возило до 18000 евра  (Прочитано 16890 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #225 на: Февруари 13, 2019, 10:27:52 am »
Сега уште да дознаеме за Кодиак/Карок ТСИ и таман ќе бидеме со мерењата. :)

За да не паѓаме во заблуди како претходно дека 1.5тси дсг ќе троши помалку од ЦХР на 120кмч.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #226 на: Февруари 13, 2019, 10:45:57 am »
Некој збореше дека при 120км тојотата троши повеќе/помалце од карок освен ти?

Цитат
Тојота CH-R хибрид

90км/ч троши 4.2 литри
140км/ч троши 10.2 литри

Karoq 1.5 tsi

90км/ч троши 4.6
140км/ч троши 9.3Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2924
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #227 на: Февруари 13, 2019, 11:10:06 am »
Јас ја возев Тојота ЦХР од Дортмунд до Ахен и назад, по релативно рамен предел без успони и извадив просечна 7.5 литри.

Возев на темпомат цело време (110-120), и имав кратки испади до 180 додека претекнував, но не верувам дека тоа влијаело на просечната потрошувачка повеќе од 0.1 литар.

Истата рута ја возев и со Опел Мока, 1.4 турбо со менувач со двојна спојка (пандан на ДСГ, незнам како го викаат во опел) и со тоа возило потрошувачката беше 7.5 литри.

Субјективно мислам дека 1.5 тси ќе потроши помалку затоа што има Cylinder on Demand и нема да лапа сигурно толку гориво како ЦХР или Мока.

@marjanot ја возеше сличната рута од Дортмунд до еден град до северозападна Германија со Голф 7 1.5 ТСИ и може да сподели каква била потрошувачката. Знам дека голфот е во друга категорија на возила, и не е меродавен во споредбата (иако во тежината е тука некаде и со карокот и ЦХР), ама можеме на таа потрошувачка да и шлапнеме +0.5 литри до литар плус заради ефектот на СУВ возило и лошата аеродинамичност. Секако тој податок е одлична стартна точка во анализава, отколку да нема никаков податок.

Пак ќе повторам како и претходно, ЦВТ со 1.8 атмосверец во 2019 година е тешка измама на пациентот што ќе истресе пари за тоа возило.

ЕДИТ:
Еве линк до тестот од  @marjanot
« Последно менување: Февруари 13, 2019, 11:15:27 am zlatkoa »

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9782
 • Giulietta QV
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #228 на: Февруари 13, 2019, 11:23:09 am »
моментална при 110км/х


Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17629
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #229 на: Февруари 13, 2019, 12:00:52 pm »
Некој збореше дека при 120км тојотата троши повеќе/помалце од карок освен ти?

Цитат
Тојота CH-R хибрид

90км/ч троши 4.2 литри
140км/ч троши 10.2 литри

Karoq 1.5 tsi

90км/ч троши 4.6
140км/ч троши 9.3Кароков ко недопраен изгледа ...

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #230 на: Февруари 13, 2019, 12:09:12 pm »
Грдичок е, нема што.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3840
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #231 на: Февруари 13, 2019, 12:36:55 pm »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: Ново возило до 18000 евра
« Одговори #232 на: Февруари 16, 2019, 15:40:33 pm »
Заинтригиран од постот на марјанот денеска баш се погоди возев на отворено и сликнав моментална потрошувачка при 110... дсг и 2 цилиндри си го прават своето :)