Автор Тема: Гасне во лер, vaccum leak!?  (Прочитано 749 пати)

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Гасне во лер, vaccum leak!?
« на: Декември 31, 2018, 01:05:27 am »
Се работи за постаро возило, Шкода фаворит.

Сумњам дека некаде се губи вакум низ системот бидеќи веќе еднаш имав ваков проблем. Беше откачено црево кое оди од бубанот (тоа што ствара вакум за кочниците) до моторот.

Палењето е отежнато и гасне во лер а работи само под саух и под притисната педала за гас. Од око не видов нешто да е откачено како првиот пат.
Додека е под саух кога ќе притиснам неколку пати на кочница обртаите скокаат и над 2к обртаи што ми е малку чудно и може да има фалш воздух негде во системот за кочење. Исто така се слуша и звук на тушење кога кочницата се враќа во положба.

Малце во лош период ме задеси проблемов а верувам е нешто минорно како откачено црево само незнам каде точно да погледнам.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk