Автор Тема: плимонт = скапа превара  (Прочитано 10753 пати)

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #120 на: Јануари 19, 2019, 17:06:45 pm »
Епа толку знаеш (или ти е гајле) XE какви дизни користи. Тука се пуваш како  си фрлил еден куп пари, преправал, додавал, модифицирал, а уствари само си за замачкал и згора на тоа плин...
Многу добро знаеш дека 2.5 користи дизни со друга кубатура и 1 дупка и систем на 2.5 бар, а 2.8 користи дизни со 241cc/min со 4 дупки и 3 барски систем.
Продужи со импровизациите и пријатно од мене.

Отсутен Indigo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 250
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #121 на: Јануари 19, 2019, 17:32:46 pm »
Епа толку знаеш (или ти е гајле) XE какви дизни користи. Тука се пуваш како  си фрлил еден куп пари, преправал, додавал, модифицирал, а уствари само си за замачкал и згора на тоа плин...
Многу добро знаеш дека 2.5 користи дизни со друга кубатура и 1 дупка и систем на 2.5 бар, а 2.8 користи дизни со 241cc/min со 4 дупки и 3 барски систем.
Продужи со импровизациите и пријатно од мене.

плавите дизни од 2.8 motronic поради четирите ситни дупки се по склопни на запушување, а јас одлучив да ги задржам кремавите дизни затоа што ги чистев на ултразвук. sparkling clean 2.5 > clogged 2.8. си отворил google и си прочитал кои дизни на колкав притисок работат - w0w. тоа што не си го прочитал е short term i long term fuel trim. прогуглај (бидејќи те бива за оваа работа) и ќе ти стане јасно дека ECU-то на колата (иако толку стар модел) ја штелува мапата on-the-fly, односно кремавите дизни ќе бидат подолго време отворени за да се вбризга иста количина на гориво, а ти нема да осетиш разлика на педалата за гас. Патем, ти се пуваш дека знаеш многу а кажуваш дека daewoo користи motronic 2.8.
продужи да одиш во плимонт, пријатно и од мене.
« Последно менување: Јануари 19, 2019, 17:41:04 pm Indigo »

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #122 на: Јануари 19, 2019, 17:42:59 pm »
Не друже, сум ги ВОЗЕЛ и двата типа на standalone racing ECU пред 8 години. 
Тоа самоштелање што си го прочитал е нешто сосема друго. Дај жити бога не ме терај да се објаснувам како функционира тој ECU, кога учи, како учи, колку % може да научи, и во кој режим е со фиксна (зададена) мапа.
Уживај, терај како си наумил.

Edit:Не друже, сум ги ВОЗЕЛ и двата типа на standalone racing ECU на Фиат 1.4 16в мотор пред 8 години. 

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 461
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #123 на: Јануари 20, 2019, 16:16:43 pm »
Аман со тоа его веќе, голема работа ако признаеш дека си згрешил/ претерал малку.

 ;D ;D ;D  ;D ;D

Искрено да ти кажам, за тема со ваков наслов, обвинување и ругање на фирма, да беше моја, имаше да ти стегнам една тужба, па ке ти чуреа ушите после како тоа ти само си се шалел и претерал малку.
Обвинување без доказ, нарушување на углед и слично.
Зошто твојава тема е класично обвинување, а не споделување на негативно искуство.
Па ке имаше јавување на телефони, плачки, лижење и смукање, бришење на профили и пораки....па па па па па...

Нит тебе те знам, нит па со плимонт сум имал работа до сега.
Пробав да ти објаснам што се случува со електрични инсталации, но ти одиш главом кроз зид уште од првиот пост.
За времето за кое ги пишуваше постовите, да беше толку стручен и кадарен ке му го наместеше кабелчето на другарти, а не да драпаш мадиња на форум и да се докажуваш, но очигледно е дека нит знаеш нит умееш а имаш време на претек.

Со здравје да си го трошиш...


Ајт...

Aбе уште е отворена темава. ЦЦЦ
Аман со тоа его веќе, голема работа ако признаеш дека си згрешил/ претерал малку.

 ;D ;D ;D  ;D ;D

Искрено да ти кажам, за тема со ваков наслов, обвинување и ругање на фирма, да беше моја, имаше да ти стегнам една тужба, па ке ти чуреа ушите после како тоа ти само си се шалел и претерал малку.
Обвинување без доказ, нарушување на углед и слично.
Зошто твојава тема е класично обвинување, а не споделување на негативно искуство.
Па ке имаше јавување на телефони, плачки, лижење и смукање, бришење на профили и пораки....па па па па па...

Нит тебе те знам, нит па со плимонт сум имал работа до сега.
Пробав да ти објаснам што се случува со електрични инсталации, но ти одиш главом кроз зид уште од првиот пост.
За времето за кое ги пишуваше постовите, да беше толку стручен и кадарен ке му го наместеше кабелчето на другарти, а не да драпаш мадиња на форум и да се докажуваш, но очигледно е дека нит знаеш нит умееш а имаш време на претек.

Со здравје да си го трошиш...


Ајт...

Абе уште е отворена темава . ццц Мене индиго ми е смешен ептен, како и други членови кои одма почнаа еј и они одеднаш имале проблем.
Типик македонска работа. Да се вреѓа нешто.
Кажав дека ако плимонт не го бивало до сега ќе затвореле.
Во право си дека треба да му стегнат една тужба, што без аргументи прави вреѓа на форум.
Во Америка вака да пишува некој на форум, фирмата слободно може да му пушти покана за суд, па затоа и народот таму внимава што пишува.
А не овде, почнал некој да работи со монтажа на плин, и одма пцуј и наклевети го плимонт со цел он да си придобие муштерии.

Во право си Сале. Плимонот треба да стегне една тужба па да се види кој бил во право. Дали индиго што наводно ги проверил каблите или плимонт. И ако не е во право членот да си понесе одговорност и да си плати. Е тогаш ќе си ја затнат устата и индиго и наводно другиве членови кои се жалат одеднаш. А ако јас се прашувам  Темава може канта слободно.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #124 на: Јануари 20, 2019, 16:41:38 pm »
И тезгаџијата што продава мешан грав на зелено пазарче сеуште продава грав. Или јас имав "среќа" 2 пати, или има многу народ со различен став.
И вип сеуште си има претплатници покрај сите мои и нечии катастрофални искуства со нив.

Сакам да кажам дека ако некоја фирма долго постои не е аргумент сам по себе за квалитет.
И мене ме нервира кога некој мајстор нема да ме контактира да ми каже дека првобитно договореното не може да се спроведе и на своја рака ќе "засере"...

Отсутен Indigo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 250
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #125 на: Јануари 20, 2019, 17:44:08 pm »
Аман со тоа его веќе, голема работа ако признаеш дека си згрешил/ претерал малку.

 ;D ;D ;D  ;D ;D

Искрено да ти кажам, за тема со ваков наслов, обвинување и ругање на фирма, да беше моја, имаше да ти стегнам една тужба, па ке ти чуреа ушите после како тоа ти само си се шалел и претерал малку.
Обвинување без доказ, нарушување на углед и слично.
Зошто твојава тема е класично обвинување, а не споделување на негативно искуство.
Па ке имаше јавување на телефони, плачки, лижење и смукање, бришење на профили и пораки....па па па па па...

Нит тебе те знам, нит па со плимонт сум имал работа до сега.
Пробав да ти објаснам што се случува со електрични инсталации, но ти одиш главом кроз зид уште од првиот пост.
За времето за кое ги пишуваше постовите, да беше толку стручен и кадарен ке му го наместеше кабелчето на другарти, а не да драпаш мадиња на форум и да се докажуваш, но очигледно е дека нит знаеш нит умееш а имаш време на претек.

Со здравје да си го трошиш...


Ајт...

Aбе уште е отворена темава. ЦЦЦ
Аман со тоа его веќе, голема работа ако признаеш дека си згрешил/ претерал малку.

 ;D ;D ;D  ;D ;D

Искрено да ти кажам, за тема со ваков наслов, обвинување и ругање на фирма, да беше моја, имаше да ти стегнам една тужба, па ке ти чуреа ушите после како тоа ти само си се шалел и претерал малку.
Обвинување без доказ, нарушување на углед и слично.
Зошто твојава тема е класично обвинување, а не споделување на негативно искуство.
Па ке имаше јавување на телефони, плачки, лижење и смукање, бришење на профили и пораки....па па па па па...

Нит тебе те знам, нит па со плимонт сум имал работа до сега.
Пробав да ти објаснам што се случува со електрични инсталации, но ти одиш главом кроз зид уште од првиот пост.
За времето за кое ги пишуваше постовите, да беше толку стручен и кадарен ке му го наместеше кабелчето на другарти, а не да драпаш мадиња на форум и да се докажуваш, но очигледно е дека нит знаеш нит умееш а имаш време на претек.

Со здравје да си го трошиш...


Ајт...

Абе уште е отворена темава . ццц Мене индиго ми е смешен ептен, како и други членови кои одма почнаа еј и они одеднаш имале проблем.
Типик македонска работа. Да се вреѓа нешто.
Кажав дека ако плимонт не го бивало до сега ќе затвореле.
Во право си дека треба да му стегнат една тужба, што без аргументи прави вреѓа на форум.
Во Америка вака да пишува некој на форум, фирмата слободно може да му пушти покана за суд, па затоа и народот таму внимава што пишува.
А не овде, почнал некој да работи со монтажа на плин, и одма пцуј и наклевети го плимонт со цел он да си придобие муштерии.

Во право си Сале. Плимонот треба да стегне една тужба па да се види кој бил во право. Дали индиго што наводно ги проверил каблите или плимонт. И ако не е во право членот да си понесе одговорност и да си плати. Е тогаш ќе си ја затнат устата и индиго и наводно другиве членови кои се жалат одеднаш. А ако јас се прашувам  Темава може канта слободно.

со момент клуч ли ќе ја стегаат тужбата? ти си исто толку смешен, ако не и повеќе, што е тоа што ме спречува да споделам искуство и незадоволство со широките народни маси? твојот пост е „типик македонска работа“.

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #126 на: Јануари 20, 2019, 19:22:31 pm »
Индиго ми личиш на оние момците со голфови тди кога во возење некој ќе гипогледне малку на криво и овие цапаат на гас се тркаат прават лудачки маневри и после пружаат среден прст низ прозор кога ќе ги преткнеш,е на таков леснозапалив тип ми изгледаш и дали си размислил за опуштање и прчење ташаци во некоја бања малку да се смириш.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15975
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #127 на: Април 06, 2019, 21:43:48 pm »
Ова ми личи на ситуација во кафана:

Дечко, абе зошто салатава толку скапа, знаеш ли колку е кило патлиџан на пазар... ;D

Во кафана плаќаш за амбиентот, во плимонт за што? Како што гледаш сигурност и квалитет нема.

во плимонт добивш услуга. ако сакаш сам смени си го. во плимонт добиваш и по квалитетни елементи, а не кинештарија... немање квалитет и сигурност е твој личен заклучок... немој да го наметнуваш како генерален заклучок за сите, затоа што како што ја исчитав цела тема, ниеден не се согласува со тебе.. па ете, ни јас... 20+возила имам направено во плимонт, и одржувано, вакви глупости што ги изнапиша тука, не се дешаваат... до средината од 9 страни, оваа кај што цитирам е 5-та страна, па досега проитав од тебе:
-скапа превара
-скапи делови
-непрофесионални
-лопови на кабли и елементи
-лажговци
-слаби мајстори...
од се ова наведеното, СО НИЕДНО НЕ СЕ СЛОЖУВАМ... си му дал кабел на другар ти што тврдиш дека е исправен. плимонт констатирале дека не е... по мое видување им верувам на нив, затоа што стотици пати сум имал работа со нив, стотици пати сум зборел и слушал, а тебе прв пат... десетици пати со дефекти (техника е, се расипува нели, ништо не е вечно) сум бил кај нив и сервисот излегол онака како што кажале, а нивната востановена пракса е дека СЕКОГАШ ОДНАПРЕД ке ти кажат колку кошта поправката, па ти треба да се согласиш или не.
исто така плимонт е доста стара и успешна фирма, зарем очекуваш дека за ваква глупост (кабелче) некој ке те поддржи и ке рече дека си во право? за јас да би поверувал дека си ти во право, треба да немам ни 2 грама мозок во главата и прво да поверувам дека земјата е рамна... ;) извини ама 9 страни плукање по фирмава ми е со рамниште на тоа дека си намерно пратен да пљукаш по нив... за ова последнов можеби и грешам, не стојам 100% зад таа теорија, ама само велам дека мене така ми изгледа....
поздрав...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #128 на: Април 06, 2019, 21:54:01 pm »
Конан, да ти го сликам капакот од тиграта како го сечеле шо ќе ми одговориш? Ако ти кажам дека сакаа една од попречните штанги да ја сечат со сателит на кабрио кола и тогаш ли ќе ми кажеш дека така треба?
Не постојат безгрешни луѓе, постојат луѓе кои што тука на форумов имаат добиено статус на светци. Еден таков пред месец дена се налути затоа што напишав негативно искуство од производ што тој го употребува, а никаде име не му спомнав.

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 586
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #129 на: Април 06, 2019, 22:27:36 pm »
Леле еј, пак ли?

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2609
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #130 на: Април 06, 2019, 22:39:45 pm »
Here we go again  8)

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15975
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #131 на: Април 07, 2019, 00:13:35 am »
јас се повлекувам... нема пак...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време