Автор Тема: плимонт = скапа превара  (Прочитано 46947 пати)

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #30 на: 20 Декември 2018, 00:35:27 am »
Vie da gi doznaete nabavnite ceni na site delovi i filtri sto gi kupuvate ke vi se krene kosata. Dali toa znaci deka posle ne bi gi kupuvale??

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

филтерот чини 450 денари малопродажна, не набавна цена, а плимонт наплаќа 1700 со се работна рака, временски одзема 10 минути и може да го сработи било кој човек што знае да држи штрафцигер во рака.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6429
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #31 на: 20 Декември 2018, 01:10:54 am »
Ако е филтерот за течна фаза, оди кај Ачимот карши кулите расадник и за 300 денари ќе го купиш тој филтер.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #32 на: 20 Декември 2018, 07:35:44 am »
Настрана кабелот ама за филтерот, кој не сака да се помачи малку нека си плати.
Секој можи да си наплаќа за услугата колку сака, на нас ни е да одлучиме дали ни одговара таа цена или не.


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #33 на: 20 Декември 2018, 08:09:31 am »
Не сте ми јасни што мудрувате??? Ако се знаете и не ви чини сработете си сами, волку бил онолку бил...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #34 на: 20 Декември 2018, 08:58:03 am »
Ова ми личи на ситуација во кафана:

Дечко, абе зошто салатава толку скапа, знаеш ли колку е кило патлиџан на пазар... ;D

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #35 на: 20 Декември 2018, 09:35:11 am »
Ова ми личи на ситуација во кафана:

Дечко, абе зошто салатава толку скапа, знаеш ли колку е кило патлиџан на пазар... ;D

Во кафана плаќаш за амбиентот, во плимонт за што? Како што гледаш сигурност и квалитет нема.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #36 на: 20 Декември 2018, 09:44:11 am »
With all due respect, ама еден инцидент (ако воопшто е инцидент) не е доволен за убедување дека „сигурност и квалитет нема“.

Јас лично, а верувам и многу други, имам/ле одлично искуство со Плимонт, без разлика дали се работело за совет, сервис, било што во врска со плинските уреди, или рандом кафе.
« Последно менување: 20 Декември 2018, 10:52:18 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #37 на: 20 Декември 2018, 11:39:57 am »
Во Плимонт плаќаш за услугата, а они плаќаат кирии, плати, придонеси, сметки, добавувачи, алат...

Стално ќе се најде на 1000 задоволни 1 незадоволен и ќе дига џева за 10000 луѓе.

Ако си знаел како да му помогнеш на другар ти си требал ти да го направиш зафатот, после свадба тапани не иде.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #38 на: 20 Декември 2018, 12:15:14 pm »
Постои тенденција на Форумов (а тоа не е вина на овој Форум, туку генерално на повеќето форуми) да се пријавуваат многу повеќе инциденти со негативна конотација, наместо пофалби. Тоа е очекувано - луѓе бараат помош и совет кога им е тешко. Ретко се фалат од добриот пристап затоа што, нели, добриот пристап е очекуван!

Соодветно, постојат многу објави за проблематични сервисери. Мене лично, на Крузот, бивш официјален сервис на Шевролет (велам бивш затоа што сега е мултибренд сервис ако тоа е битно), во три последователни сервиси ми наплаќаа полен филтер со активен јаглен без да го променат. Тоа помина затоа што сервисните интервали беа кратки, а ОЕМ филтерот лонг-лајф. Нејсе - со нив искуството е ужасно негативно, со друг сервисер на Шевролет многу позитивно.

Но тоа не значи дека сите сервисери прават глупости, и на сите клиенти. И дека само чекаат некого да зезнат.

Плимонт одржуваат плински системи на 3 возила во моето семејство. Не се сеќавам да сум платил 1,700 денари никогаш за редовен сервис (промена на филтри на 20К - чинам дека толку е интервалот) туку помалку. Може цените се смениле. Но моето искуство (велам МОЕТО искуство) е дека луѓето од Плимонт, особено Сашо, се труделе постојано да ми дадат максимум услуга за она што го наплатиле.

Стручноста е кај нив, како стручен сервис. Со завршување на услугата, и плаќање за истата - стручен сервис ти дава некаква сигурност за завршена работа. Или е завршена и си наплаќаат, или не им плаќаш додека не ја завршат.

На крај, дали 3,000 денари е многу или малку, не е наше да дискутираме. Сервисот побарал сума, клиентот се сложил. Сервисот ја завршил работата (колата работела), клиентот платил.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #39 на: 20 Декември 2018, 12:32:21 pm »
Во Плимонт плаќаш за услугата, а они плаќаат кирии, плати, придонеси, сметки, добавувачи, алат...

Стално ќе се најде на 1000 задоволни 1 незадоволен и ќе дига џева за 10000 луѓе.

Ако си знаел како да му помогнеш на другар ти си требал ти да го направиш зафатот, после свадба тапани не иде.

Моја работа не е да плаќам не ефикасна логистика, нека ди најдат чаре.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #40 на: 20 Декември 2018, 13:28:46 pm »
Друже, прво вакви работи се решаваат со компанијата, а не на форум. Требало да побараш да седнеш со одговорното лице и да ги поставиш прашањата лично.
Друго, секоја услуга кај било кој овластен сервис се наплаќа. Ако тоа одговара на клиентот добор, ако не одговара или се нуди пониска цена или се излегува од сервисот.
Трето, Плимонт понудија да си го подигнете делот од нивниот магацин. Бујрум, подигни го, тестирај го. Ако не работи должен си да се извиниш јавно на форум на Плимонт за нарушениот углед.
Четврто, како фирма Плимонт има x вработени. Еден од тие x вработени можеби направил нешто позади грб на препоставениот и Плимонт не биле свесни за тоа. Има безброј примери на вработени фатени како крадат. Со чекор еден ќе помогнеш и на Плимонт и на другар ти и на сите останати тука да не трошиме залудно време на читање тема која е бесмислена во моментов.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #41 на: 20 Декември 2018, 13:43:35 pm »
Мене ме интересира дали го контактирале сопственикот на возилото пред да ја сечат инсталацијата и што тој им одговорил.
Спорен момент гледам само тука.
И ете, што не му го вратиле кабелот.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #42 на: 20 Декември 2018, 14:12:25 pm »
Мене ме интересира дали го контактирале сопственикот на возилото пред да ја сечат инсталацијата и што тој им одговорил.
Спорен момент гледам само тука.
И ете, што не му го вратиле кабелот.

Не го контактирале.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #43 на: 20 Декември 2018, 16:54:47 pm »
Мене ме интересира дали го контактирале сопственикот на возилото пред да ја сечат инсталацијата и што тој им одговорил.
Спорен момент гледам само тука.
И ете, што не му го вратиле кабелот.

Не го контактирале.
Со овој момент и јас би бил револтиран.
Кога работата мора да отстапи од првично договореното редно е да се направи контакт и објаснување што, како понатаму.
За цените, набавна\продажна нема основа да се дискутира.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: плимонт = скапа превара
« Одговори #44 на: 20 Декември 2018, 18:46:01 pm »
Дај бе доста со индискава серија, ми се повраќа.