Автор Тема: Прочистувач за воздух  (Прочитано 2334 пати)

Отсутен salt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 285
 • Opel Astra fan
  • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Прочистувач за воздух
« на: Декември 08, 2018, 18:45:46 pm »
На мисла сум да купам прочистувач на воздух за домашна употреба.
Имаше нешто споменато во делот ладење/греење но мислам дека заслужува посебна тема.

Кој има по дома може да сподели искуство на што да се обрати внимание пошто на пазаров има доста разновидност.
Хепа филтри, 0.3 мм , пм2.5 пм6 пм10 честички и други тракатанци
антистатски филтер 

антибактериски филтер

ХЕПА филтер

Антиалергиски филтер

Филтер со активен јаглен Гп имам слушнато предходно само на Цептер THERAPY AIR ION али доста скапичок е 500€ и

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Ми го предложија овој: MyAir Voyager


Функции:

Автоматско следење на квалитетот на воздухот со сензор и индикатор кој реагира на различни мириси и хемикалии ” “SHINYEI KAISHA” (јапонија).

Светлосен сензор; Children Lock; Автоматко прилагодување на брзината;Потсетник за замена на филтерот.

Екран со индикатор за концентрација на PM2.5;

Smart mode

3 степени на брзина на работа,

Голем проток на воздух кој брзо го прочистува внатрешниот простор.

1-12h Тајмер со “Sleep Mode” функција

Часовник

Ослободувач на негативен анјон со јачина од 5×106  cm3

Мотор со висока ефикасност— Тивок со ниска потрошувачка

Далечински управувач и панел на допир

6-Нивоа на прочистување:

Нано-ладен катализатор.

Филтер од активен јаглен.

Антибактериска и антивирусна ткаенина.

Високо ефикасен HEPA филтер кој прочистува до 0.01микрон .

UV Стерилизација.

Јонизатор

Ефекти кои се добиваат со користење на уредот:

Редуцира 97% миризба, чад од цигари, гас и влакна од миленичиња.

Елиминира 99.7% прашина, полен, алергенси, мувла

Отстранува 99.9% формалдехид, бензен, цијанид и други испраливи органски соединенија (TVOC).

Убива 98,95% вируси и бактерии.

Го подобрува дишење, го подобрува спиењето и го ојакнува имунитетот.

Не испушта озон, ја обновува активноста на телото.

Го зголемува протокот на кислород во мозокот, ја подобрува функцијата на кардиоваскуларниот и респираторниот систем

15 000 денариhttps://myair.mk/product/myair-voyager/

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47986
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #1 на: Декември 08, 2018, 18:50:45 pm »
Оди во Виникс види дали имаат тоа што бараш види колку попуст може да ти дадат, и да ти дадат еден заменски сет филтри во цената.

Со здравје да се служиш.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5502
 • Бенве сие бенве
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #2 на: Декември 08, 2018, 18:59:51 pm »
Јас имам BlueAir ми среди еден член од форумов за добра цена, имам два, не знам дали функционираат како што треба, нема начин да дознаам се додека не купам мерач.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20261
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #3 на: Декември 08, 2018, 22:27:00 pm »
Ако е Цептерот 500 евра, пазари го одма... Јас кога прашував пред некоја година беше накај 900.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 811
  • nobrain.dk
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #4 на: Декември 08, 2018, 23:25:00 pm »
Imam xiaomi 2s eve vtora godina prezadovolen.
Preku smartphone si go mestis podesuvas automatiziras i imas totalna evidencija.. gledam go davaat godinava na poveke mesta na akcija e okolu 10k.. jas go zemav lani 15k..

Filterot e 30 eur i se menuva ednas godisno... dosta efentiven e za do 40kvadrati prostorii


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3609
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #5 на: Декември 08, 2018, 23:35:43 pm »
2s е 15 000денари, 10 000денари е обичната 2ка. обичната двојка на автоматски режим не е добра односно не филтрира добро. За другиот модел незнам не сум истражувал.

Присутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 829
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #6 на: Декември 09, 2018, 07:59:10 am »
Ако е Цептерот 500 евра, пазари го одма... Јас кога прашував пред некоја година беше накај 900.
браво, ми го зема зборот. и јас би играл така!

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2366
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #7 на: Декември 09, 2018, 10:19:45 am »
И јас би играл со Winix - HR1000
Оди во Виникс види дали имаат тоа што бараш види колку попуст може да ти дадат, и да ти дадат еден заменски сет филтри во цената.

Со здравје да се служиш.

Присутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 811
  • nobrain.dk
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #8 на: Декември 09, 2018, 22:46:32 pm »
2s е 15 000денари, 10 000денари е обичната 2ка. обичната двојка на автоматски режим не е добра односно не филтрира добро. За другиот модел незнам не сум истражувал.
Kade e 15,000 den?
Pola internet prodavnici krusel musel go prodavaat po 9999 den :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3609
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #9 на: Декември 09, 2018, 23:51:23 pm »
2s е 15 000денари, 10 000денари е обичната 2ка. обичната двојка на автоматски режим не е добра односно не филтрира добро. За другиот модел незнам не сум истражувал.
Kade e 15,000 den?
Pola internet prodavnici krusel musel go prodavaat po 9999 den :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тој модел е обичната 2ка а не 2с, драстична разлика од едното до другото.

Присутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 811
  • nobrain.dk
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #10 на: Декември 10, 2018, 22:03:22 pm »
2s е 15 000денари, 10 000денари е обичната 2ка. обичната двојка на автоматски режим не е добра односно не филтрира добро. За другиот модел незнам не сум истражувал.
Kade e 15,000 den?
Pola internet prodavnici krusel musel go prodavaat po 9999 den :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тој модел е обичната 2ка а не 2с, драстична разлика од едното до другото.Можно е.. јас овој го земав лани 2с за 15к


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен salt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 285
 • Opel Astra fan
  • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #11 на: Јануари 03, 2019, 16:32:31 pm »
A so e razlikata ns 2s so pro? Vo cena e minimalno

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7402
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #12 на: Јануари 04, 2019, 23:59:35 pm »
На кој му е потребен а не може да си го дозволи, филтер саглам да купи и појак вентилатор.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31681
 • Таков е животот... јебига
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #13 на: Јануари 05, 2019, 00:08:37 am »
Од Цептер ни штрафче не купувам

Присутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 811
  • nobrain.dk
Одг: Прочистувач за воздух
« Одговори #14 на: Октомври 18, 2019, 21:39:35 pm »
Samo tendzerinja


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."