Автор Тема: Србија казнува?  (Прочитано 20759 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20261
Одг: Србија казнува?
« Одговори #270 на: Октомври 17, 2019, 13:07:49 pm »
И јас секогаш со картица плаќам, нејќам да се умарам со промена на девизи, па курсеви, па менувачници, па што ти ја знам...

А по автопат и онака возам со темпомат според знаци, или евентуално +10 од знаци.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1369
Одг: Србија казнува?
« Одговори #271 на: Октомври 17, 2019, 14:24:41 pm »
Платете си со картичка.
Чисто информативно бидејќи доста често возам накај Белград, почнав да практикувам да си имам секогаш 2600 динари со мене, казната за до 30кмч над дозволено, односно до 160кмч е толку, за да нема акање по градови да бараш пошта да платиш.

Каде менуваш динари во МКД? На граница?
Одма после граница имаш бараки, пошта, менувачница...

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 718
Одг: Србија казнува?
« Одговори #272 на: Октомври 19, 2019, 23:45:47 pm »
Не сум знаел дека во србија е задолжително позади каиш да се носи, при службено патување колеги беа казнети ради таа причина со 20 000 динари казна или 10 000 динари одма ако платиш. Ако некој не знаел нека внимава 

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6500
Одг: Србија казнува?
« Одговори #273 на: Октомври 19, 2019, 23:49:30 pm »
Не сум знаел дека во србија е задолжително позади каиш да се носи, при службено патување колеги беа казнети ради таа причина со 20 000 динари казна или 10 000 динари одма ако платиш. Ако некој не знаел нека внимава 
Најјаката фора за 20 евра ама ете нека плаќаат сега.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Србија казнува?
« Одговори #274 на: Октомври 20, 2019, 07:26:10 am »
И кај нас е задолжително, само никој не носи. Ние сме едно скалило подолу...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.