Автор Тема: Интернет  (Прочитано 65589 пати)

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5452
 • Плинаш!!!
Одг: Интернет
« Одговори #1185 на: Мај 02, 2018, 10:21:09 am »
Да сопкаст брка работа, стрима хд ама тешко се наоѓаат стримови.

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2169
Одг: Интернет
« Одговори #1186 на: Мај 02, 2018, 10:34:01 am »
Atdhe има добри стримови. Се наоѓаат и од арена спорт хд каналите.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6065
Одг: Интернет
« Одговори #1187 на: Декември 31, 2018, 04:18:37 am »
Пишувајки во темата за мобилни оператори, се потсетив на овој проблем со црвениот Х што ми се појавуваше кај мрежната картица.
Проблемот ми е решен уште од летоска и тоа решение се состоеше во промена на рутерот. Значи рутерот од вип беше проблематичен.
Сменет е со ист таков пошто немаат други рутери вип и еве 7 месеци веќе немам црвени Х-ови.

А иначе тоа го докажав на некој начин со тоа што поставив свич, односно мрежниот кабел што доаѓа од руерот го поврзав во свич, и потоа од свич до компјутер со уште еден кабел го добивав сигналот. На вака поврзано ако беше проблем во мрежната требаше и понатаму да појавува Х, а ако е проблем до рутерот, ондак триаголник со извичник. Но додека беше поврзано вака со свич, не се појавуваа Х-ови и така едвај се убедив дека проблемот е рутер-ПЦ, а не рутер-нивни сервери.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16422
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Интернет
« Одговори #1188 на: Декември 31, 2018, 05:22:34 am »
Зошто работело преку свич кога рутерот пак дава ИП адреси?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6065
Одг: Интернет
« Одговори #1189 на: Декември 31, 2018, 05:31:03 am »
Кога ќе го откачев кабелот од рутер што доаѓа, а кабелот од свич до компјутер оставен, после 10-15 секунди појавуваше триаголник со извичник (но не и Х).

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16422
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Интернет
« Одговори #1190 на: Декември 31, 2018, 05:34:43 am »
Аха ок, значи веројатно прегревал или едноставно се расипал процесорот во рутерот и толку му било.