Автор Тема: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance  (Прочитано 27974 пати)

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #30 на: 11 Декември 2018, 22:54:47 pm »
Онака од ракав 500-1000 евра во ист сегмент но друг бренд ( не ги знам тековните цени).

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #31 на: 11 Декември 2018, 23:03:36 pm »
Не е до Кс проблемот е до Nm. Ама за градска и чат пат надвор до Грчка не е лоша колата.

Моторот е едноставен атмосферец кој с добро одржување гајле си нема

Моторот приметно послабо влече во прва и втора во однос на 1.4 атмосферец на Голф мк6 од 80кс, а е посилен ѕа 20KS и 2Nm

Ама па не троши 10 и ваљда нема да му се расипуваат сензори секој 10-ти во месецот.

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #32 на: 12 Декември 2018, 01:18:27 am »
Oпремата е врв веќе во второ ниво.
Кај голфот за таа опрема треба да се доплати едно брдо пари.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #33 на: 12 Декември 2018, 01:47:08 am »
Тукушто видено и не изгледа воопшто интересно. Дизајн меѓу најдосадните коли во класата.

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #34 на: 12 Декември 2018, 02:26:39 am »
Не е до Кс проблемот е до Nm. Ама за градска и чат пат надвор до Грчка не е лоша колата.

Моторот е едноставен атмосферец кој с добро одржување гајле си нема

Моторот приметно послабо влече во прва и втора во однос на 1.4 атмосферец на Голф мк6 од 80кс, а е посилен ѕа 20KS и 2Nm

Ама па не троши 10 и ваљда нема да му се расипуваат сензори секој 10-ти во месецот.
Ако мислиш на Голфов просечна потрошувачка на долг период му е 6,4 по борд, и да чукнам во дрво никаков проблем со моторот сум немал овие 7 години (145.000км има сега)

BTW не патам од комплекс на марка ниту го бранам VW, напротив бев на тест вожња во КИА зошто планирам да го сменам Голфот ама размисли вака. Да земеме дека Ceed-от е добар продукт со тоа што 1.4 атмосферецот го убива во поим. Логично е да размислиш да го земеш 1.0 турбото кој доаѓа 16.000евра во основен пакет без алу-фелни. Голфот мк7.5 со 1.0 турбо мотор е 16900 со алу-фелни Опасно блиска цена посебно ако земеш во обзир дека во КИА не сакаат да чујат да спуштат цена на Ceed, а на Голф многу успеале. Точно е дека Киата е понов модел и подобро опремен во основниот пакет, но и точно е дека Голфот за 3-4 години ќе вреди 12.000 и ќе го продадеш за 2 дена, а Ceed-от ќе биде 9.000. Вреди да се размисли каде ќе ги дадеш парите ...

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #35 на: 12 Декември 2018, 06:45:08 am »
^Вие сте робови на вашите коли. Зарем уште се тресете и размислувате колку и за кое време би се продала.
Зарем не треба она да ти е "роб". Секоја чест на симо, марјанот, и остали кои купиле кола од љубов и желба. Кола која не гледаат колку би вредела после х години и за кое време би се продала. Тек сега гледам дека луѓето купуваат голф за да можат одма да го продадат а не да го возат и да му се радуваат. Јас сум учен мене колата да ми биде слуга/роб. Лим е, парче метал, се печали, се прави, се губи. Ама желбата и радоста додека ја возам, да стиснам да ме залепи за седиштата, да се порадувам.
Секоја чест на марјанот.
@marjanot  Колку ќе ти вреди алфата после 5 години и за кое време би се продала?  :D
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #36 на: 12 Декември 2018, 07:21:57 am »
За пет години ја ќе му ја купам, пошто алфа е, нема на кој да ја продаде :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #37 на: 12 Декември 2018, 07:30:17 am »
^Вие сте робови на вашите коли. Зарем уште се тресете и размислувате колку и за кое време би се продала.
Зарем не треба она да ти е "роб". Секоја чест на симо, марјанот, и остали кои купиле кола од љубов и желба. Кола која не гледаат колку би вредела после х години и за кое време би се продала. Тек сега гледам дека луѓето купуваат голф за да можат одма да го продадат а не да го возат и да му се радуваат. Јас сум учен мене колата да ми биде слуга/роб. Лим е, парче метал, се печали, се прави, се губи. Ама желбата и радоста додека ја возам, да стиснам да ме залепи за седиштата, да се порадувам.
Секоја чест на марјанот.
@marjanot  Колку ќе ти вреди алфата после 5 години и за кое време би се продала?  :D
Ти зборуваш за нови коли, а потоа за половни начекани на зделка.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #38 на: 12 Декември 2018, 07:32:50 am »
Исто е....Да ги имаме парите за нови коли, па бетер... Масерати ќе беше паркирано  пред врата...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #39 на: 12 Декември 2018, 08:38:32 am »
^Вие сте робови на вашите коли. Зарем уште се тресете и размислувате колку и за кое време би се продала.
Зарем не треба она да ти е "роб". Секоја чест на симо, марјанот, и остали кои купиле кола од љубов и желба. Кола која не гледаат колку би вредела после х години и за кое време би се продала. Тек сега гледам дека луѓето купуваат голф за да можат одма да го продадат а не да го возат и да му се радуваат. Јас сум учен мене колата да ми биде слуга/роб. Лим е, парче метал, се печали, се прави, се губи. Ама желбата и радоста додека ја возам, да стиснам да ме залепи за седиштата, да се порадувам.
Секоја чест на марјанот.
@marjanot  Колку ќе ти вреди алфата после 5 години и за кое време би се продала?  :D

за 5 годнини околу 15 иљадарки ќе вреди
може и порано да оди, пошто и се имам намерачено на таа со г’с  ;D
иако јас сакам да си ја чувам

За пет години ја ќе му ја купам, пошто алфа е, нема на кој да ја продаде :D

во изминативе 6 месеци имам 3 понуди добиено за колата, од кои едната примамлива, а воопшто не е на продажба  ;)

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #40 на: 12 Декември 2018, 15:27:29 pm »
^Вие сте робови на вашите коли. Зарем уште се тресете и размислувате колку и за кое време би се продала.
Зарем не треба она да ти е "роб". Секоја чест на симо, марјанот, и остали кои купиле кола од љубов и желба. Кола која не гледаат колку би вредела после х години и за кое време би се продала. Тек сега гледам дека луѓето купуваат голф за да можат одма да го продадат а не да го возат и да му се радуваат. Јас сум учен мене колата да ми биде слуга/роб. Лим е, парче метал, се печали, се прави, се губи. Ама желбата и радоста додека ја возам, да стиснам да ме залепи за седиштата, да се порадувам.
Секоја чест на марјанот.
@marjanot  Колку ќе ти вреди алфата после 5 години и за кое време би се продала?  :D

Хаха кола купена со љубов во тој ценовен ранг до 15к мислам дека не постои. Баш како што и сам кажа колата е лим, парче метал, се печали, се прави, се губи ... Ќе купам она што најмногу нуди за исти пари. Ceed-oт нуди многу за парите но нема да направи никаква револуција.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #41 на: 12 Декември 2018, 22:53:03 pm »
Марјан продаде ново возило, за да купи половно. Го зема под 12.000 евра. Ова ако не е од љубов не знам од што е. Уште алфа купи, пази, нов сеат леон, за половна алфа. Мислам дека не ја купи од љубов, мерак, ќејф, туку го натераа надворешни служби, сорос и странските проценки дека како старее алфа, добива на вредност. :D
Сепак вкусови се во прашање, а за вкус не се дискутира. 
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #42 на: 12 Декември 2018, 22:57:56 pm »
Не е до Кс проблемот е до Nm. Ама за градска и чат пат надвор до Грчка не е лоша колата.

Моторот е едноставен атмосферец кој с добро одржување гајле си нема

Моторот приметно послабо влече во прва и втора во однос на 1.4 атмосферец на Голф мк6 од 80кс, а е посилен ѕа 20KS и 2Nm

Ама па не троши 10 и ваљда нема да му се расипуваат сензори секој 10-ти во месецот.
Ако мислиш на Голфов просечна потрошувачка на долг период му е 6,4 по борд, и да чукнам во дрво никаков проблем со моторот сум немал овие 7 години (145.000км има сега)

BTW не патам од комплекс на марка ниту го бранам VW, напротив бев на тест вожња во КИА зошто планирам да го сменам Голфот ама размисли вака. Да земеме дека Ceed-от е добар продукт со тоа што 1.4 атмосферецот го убива во поим. Логично е да размислиш да го земеш 1.0 турбото кој доаѓа 16.000евра во основен пакет без алу-фелни. Голфот мк7.5 со 1.0 турбо мотор е 16900 со алу-фелни Опасно блиска цена посебно ако земеш во обзир дека во КИА не сакаат да чујат да спуштат цена на Ceed, а на Голф многу успеале. Точно е дека Киата е понов модел и подобро опремен во основниот пакет, но и точно е дека Голфот за 3-4 години ќе вреди 12.000 и ќе го продадеш за 2 дена, а Ceed-от ќе биде 9.000. Вреди да се размисли каде ќе ги дадеш парите ...

Не заборавај дека крај на лето, почеток или средина на есен ќе има нов голф. Така да цената и него му е претерана.

Зошто мислиш дека 1.4 атмо го убива. Ете ти самиот си купил таква кола убиена во поим и си и извозел еден куп километри

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #43 на: 13 Декември 2018, 00:24:48 am »
Марјан продаде ново возило, за да купи половно. Го зема под 12.000 евра. Ова ако не е од љубов не знам од што е. Уште алфа купи, пази, нов сеат леон, за половна алфа. Мислам дека не ја купи од љубов, мерак, ќејф, туку го натераа надворешни служби, сорос и странските проценки дека како старее алфа, добива на вредност. :D
Сепак вкусови се во прашање, а за вкус не се дискутира. 
Зборам за нова кола.

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: CARclub Тест: KIA Ceed 1.4 MPi 100 Advance
« Одговори #44 на: 13 Декември 2018, 01:26:32 am »
Не заборавај дека крај на лето, почеток или средина на есен ќе има нов голф. Така да цената и него му е претерана.

Зошто мислиш дека 1.4 атмо го убива. Ете ти самиот си купил таква кола убиена во поим и си и извозел еден куп километри

Затоа што моторот е буквално мртов во 1ва и 2ра и искрено не ми е јасно зошто, голфот со 80кс е доста по жив. Инаку мене лично не ми пречи премногу, за нормално возење ништо повеќе не ни треба.