Автор Тема: Купување стан (пред се во Скопје), каде (локација), реални цени или не?  (Прочитано 240647 пати)

Присутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Da se vratam na parnoto za toa so komentirav za BEG od odnosno nemanje na standard pravila.

Januari -16 stepeni vo spalna mi e 24 na sever. Super
April nadvor 22 na sonce i poveke na sever kaj mene odvaj 20 vo spalna.
Баш така, јас цела зима се покривав со фротирка, а сега почнав со ќебе, прво ми беше чудно и мислев преладен сум, а оно таман да ти било. Мене ми одговара поладно кога е за спиење. Како што вели @t0m1cA , слично и во Демир Капија кај баба и дедо, горе на спрат никакво греење, јоргани и кебиња ама како заклан спијам, не можат до 11:00 да ме разбудат
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
На папир се е убаво :)


Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7994
  • Малерозен дрводарец
На папир се е убаво :)


Чек чек...

Тек покрај Вардар кога ќе клаиш исто вакво, има весело да буде за цело село! :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Епа ги купиле а не живеат..да има некој да ги држи под контрола и растенијата и инсектите би било во ред.
New blood of old school

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4628
  • Passat B8
На папир се е убаво :)


Чек чек...

Тек покрај Вардар кога ќе клаиш исто вакво, има весело да буде за цело село! :D
cela suma stail na terasi ova veke e postoecki nekoj proekt gonima na net nasekade,
pri bidejki tuka se vergla mnogu za zelenilo najadekvatno mu bilo nego da go opne ko odgovor 🤭
na 20 kat ko ke ti duvne ova zelenilo imaa da leetaa... 😜
taka da feijk e ova nisto nemuse zamarajte...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Ни З од зеленило нема да има. Оца е колку да се продаде у јавност, колку они се грижат за екологија....

Изминативе 20 години толку се збогатија градежнава мафија, шѕо сите политичари ги држат во џеб. Најголем проблем е како да ги исперат парите што ги земале за мито. Али смислуваат јаки идеи, како Ивче од Аеродром каде, без никаков капитал земал кредит за деловен простор и уште во истиот момент го издал на кираџии за ни повеќе ни помалку 20 години.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Изминативе 20 години толку се збогатија градежнава мафија


Имаше многу купци шо нејќеа да ораТ њива.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Moze bolje ova, nego kukite tamu ostaeni od 16ti vek, neznam ni kanalizacija atmosverska dali ima

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Ни З од зеленило нема да има. Оца е колку да се продаде у јавност, колку они се грижат за екологија....

Изминативе 20 години толку се збогатија градежнава мафија, шѕо сите политичари ги држат во џеб. Најголем проблем е како да ги исперат парите што ги земале за мито. Али смислуваат јаки идеи, како Ивче од Аеродром каде, без никаков капитал земал кредит за деловен простор и уште во истиот момент го издал на кираџии за ни повеќе ни помалку 20 години.


Идеја имаме таква одамна, ама не ни држи xD

Присутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Има ли некој инфо кои градежни фирми можат да ти дозволат да искористиш Купи куќа купи стан со тоа што Договорот за купопродажба е со цена 900 е од м2 а разликата ја доплаќаш во кеш. Поради сензитивноста на прашањето може и во ПП.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
За пари твои на жими мајка во нивни џеб, сите.

Втор момент е колку ти се исплати да се замараш. КБ моментално ти е со 3% фиксна.

Имаше некаде брошура колку како се ратите преку КККС, прочитај си детално пред да аплкцираш има и рокови пред кои не смееш да го исплатиш кредитот како и дека таа промовирана кам стапка е само првите години.

Јас би се фокусирал на тоа од кого купувам, кков е преддоговорот, кои моменти се запазени, отколку да се секирам дали би заштедил неколку илјади евра кои во однос на целата сума се смешни.
Стан не се купува секој ден, не штеди пари за совети од адвокати и архитекти.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Има ли некој инфо кои градежни фирми можат да ти дозволат да искористиш Купи куќа купи стан со тоа што Договорот за купопродажба е со цена 900 е од м2 а разликата ја доплаќаш во кеш. Поради сензитивноста на прашањето може и во ПП.

Нема сензитивност.

Ти даваат анекс на договор и доплаќаш разлика.

Така беше уште првиот пат кога зедов јас.

Бев меѓу првите што пријавив во МФ за ова, тогашниот министер Ставрески само крена раменици.

Мада ваков таков Ставревски доста се залагаше да ни ги одобрат кредитите, лично тој иако банките пружат голем отпор за Купи куќа купи стан.

Биди спремен за Монти Пајтон процеси.

Градежниците се мафија сами по себе и нема со нив излегување на крај.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Пази паркинг местото да не ти го стават во купопродажниот договор, мора на посебен договор.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Ако е во посебен договор, тогаш имаш двојнинтрошоци по нотар и адвокат.

Не церувам дека смее КККС со анекс. Тоа е веќе противзаконски. Парите треба "на рака". Во спротивно, голем ризик.
Видете ја брошурата, па ќе сфатите дали ви се исплати или не. На времето на Ставре, каматите не беа 3% како сега.
КККС се исплати мн повеќе за изградба/доградба на куќа.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Ако е во посебен договор, тогаш имаш двојнинтрошоци по нотар и адвокат.

Не церувам дека смее КККС со анекс. Тоа е веќе противзаконски. Парите треба "на рака". Во спротивно, голем ризик.
Видете ја брошурата, па ќе сфатите дали ви се исплати или не. На времето на Ставре, каматите не беа 3% како сега.
КККС се исплати мн повеќе за изградба/доградба на куќа.

Во 2015та година првиот пат ме вратија затоа што ние со Настел си направивме купопродажен каде како купувачи фигурираме и јас и сопругата а тие од банка поима немале и пуштија апликација така во МФ, вториот пат ме вратија да ја тргнеме гаражата бидејќи субвенцијата е за купи куќа купи стан не е за купи гаража  ;D
За разлика во цена немавме потреба да доплаќаме затоа што беше 900 евра со ддв и се си одеше регулар.
Субвенцијата за купување стан сега е до 12 500 евра а за изградба на куќа до 20 000 евра.
Искрено јас тогаш завршив и покрај грешките со 3 одења во Настел и не повеќе од 5 одењс во банка и покрај грешките, добив 7500 евра субвенција.
« Последно менување: 30 Април 2021, 12:34:51 pm Angel Skopje »