Автор Тема: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор  (Прочитано 4852 пати)

Отсутен hajlender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 125
Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« на: 27 Октомври 2018, 00:25:00 am »
Здраво дечки, сакам да ја исчистам убаво усисната грана се работи за alfa 147 дизел, препорака да ми дадете каде да се обратам :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #1 на: 01 Ноември 2018, 12:26:41 pm »

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #2 на: 02 Ноември 2018, 19:40:12 pm »
Здраво дечки, сакам да ја исчистам убаво усисната грана се работи за alfa 147 дизел, препорака да ми дадете каде да се обратам :)
Neka ti ja izvadi majstor i sam cisti si ja .... treba da izvadi i comon rail pumpa znaci i  rebrast.
Ako ti e zatnat erg ne ja cepkaj sama ke se zacisti.
Jas sam si ja zacistiv.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #3 на: 02 Ноември 2018, 19:56:44 pm »
Здраво дечки, сакам да ја исчистам убаво усисната грана се работи за alfa 147 дизел, препорака да ми дадете каде да се обратам :)
Neka ti ja izvadi majstor i sam cisti si ja .... treba da izvadi i comon rail pumpa znaci i  rebrast.
Ako ti e zatnat erg ne ja cepkaj sama ke se zacisti.
Jas sam si ja zacistiv.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Оваа нема ли шанси да не го отвараш него има едни сретства во вид на пеена го наполнуваш и ке ги стопи сагите (се ствара како црна вода),потоа италјански тунинг да го исфрли 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk



Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #5 на: 16 Февруари 2019, 16:46:47 pm »
Каде ја среди и колку те фати?

Отсутен hajlender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 125
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #6 на: 17 Февруари 2019, 00:41:18 am »
https://www.facebook.com/Auto-Zeki-552890991824017/

околу 3500-4000 мкд ме фати...

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #7 на: 23 Август 2020, 16:36:17 pm »
Да не отворам нова тема, вчера ми пукна некое пластиче на кое што оди црево за вода и ми го уништи викендот и замислата за софра у Берово.

Требаше да се извади граната и друга периферија околу моторот.  Овака некако изгледа 3000цц мотор возен во држава со камери на секој чекор и 120 ограничување.

Затнат е цел мотор, јас ја газам ама тој пред мене ја штедел изгледа.

Викенд занимација ми беше чистењето, дојде како нова граната. На усисите на блокот и на вентилите има гареж ама ми е  страв да чепкам да не направам некоја беља да падне ѓубре во цилиндер. Симо или некој друг ако има идеја нека помогне.

Користев за чистење нафта, брејк клинер, семоќниот арис, четка за фарбање тесна, четка за миење шишиња,  нож, корито.

Отпадниот микс го собрав у шише, ќе барам чаре каде да го фрлам без да направам штета.

Од кога исчистив се и се погледнав у огледало колку сум "уљосан" сватив зошто мајсторот ми рече купи си нова грана оваа не може да се исчисти.



Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #8 на: 23 Август 2020, 16:46:23 pm »
Бреееј, како на јаглен да возиме, а не на дизел. Верувам дека кај секој дизел е вака.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #9 на: 23 Август 2020, 17:47:50 pm »
Epa ekologija da ne odi u priroda si ostanuva se vnatre. Na kraj pak na isto mesto ke zavrsi ama toa e...
Za vo glavata bi ti predlozil crevo od usisivac da go reduciras na pomalo crevce i paralelno da strugash i smukas

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #10 на: 23 Август 2020, 17:54:53 pm »
Бреееј, како на јаглен да возиме, а не на дизел. Верувам дека кај секој дизел е вака.
Најверојатно е кај секој, освен ако нема исклучен ЕГР или ако се вози машки. На пасатот исто ја чистеше мајсторот при промена на термостат и после тоа колата се прероди. Ќе видиме утре дали ќе забрзува подобро.

Фала Никола за предлогот, ќе видам мајсторот ако сака да пробаме. Сепак не би му се мешал во работата, ќе се налути.  Тоа сметам дека е помало зло затоа што може да се реши со адитив или со декарбонизација (ризикувам цело ѓубре да отиде во дпф).

Совет од мене кој има дизел кола и пар алишта за фрлање да си посвети еден викенд на граната.


П.с. има ли некој центар да ја оставам тубава со нафта и арис нема смисла да ја фрлам во контејнер.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #11 на: 23 Август 2020, 18:03:21 pm »
Било кој подобар мајстор би требало да има буре за одлагање сменето уље, итн.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Чистење на усисна грана - Предлог мајстор
« Одговори #12 на: 24 Август 2020, 09:18:03 am »
Nema nisto so dekarbonizacija da napravis. Na volku naslagi dur ne fatis so raka nisto ne biva

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk