Автор Тема: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i  (Прочитано 1542 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24330
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« на: Октомври 09, 2018, 15:20:47 pm »
https://www.carclub.mk/2018/10/09/reportaza-continental-black-chili-driving-experience/

Едит:

Малку за колите. :D

1. Tesla Model S.

Интересна е, пошто електрична, и интересно е сето тоа цели 20-тина минути. После легнува фактот дека е досадна, тешка и у суштина, електричен muscle car. На правец интересна, во кривини се губи. Али интересна. Build quality е сра*е кроз густо грање. На 100 на саат бучи од сончевиот кров као у кабриолет да сум. Али финта кола, факт.

2. Porsche Boxster

Мојот фејворит од сите овие, барем од аспект на забава. Картингче, дури и основната верзија со 300 коња. После Теслата, ко прероден. И звук, и хендлинг, и све. Плус патиштана... Не сум возел по такви патишта до сега, и морам еден ден да одам пак.

3. Audi RS3.

Како што напишав во текстот, една од најбрзите поинт ту поинт коли на планетава. Насочи каде сакаш да одиш, педалата до доле, таму си. Малку стерилно управување, ама па тоа и се очекува од Audi. Импресивно компетентно. Звукот е одличен. Браво.

4. Mercedes-AMG C43

После Boxster-от и RS3-ката, Mercedes-от е малку бродест. Во суштина, повеќе е крузер. Звукот е најбољи од сите. Пука, рже, грофта, све по список. Во тунели е оргазмично.

5. BMW M240i

Најблиску до Boxster-от, сериозно. Импресивно количе, особено ако се земе предвид друштвото во кое беше. Многу, многу поцврсто и подинамично од мерцедесот, а и добар звук вади. Осмех од уво до уво.

Overall, многу добар настан. Коли, патишта, места, гуми, све... Браво!
« Последно менување: Октомври 09, 2018, 15:29:34 pm zeroSignal »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30695
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #1 на: Октомври 09, 2018, 20:12:32 pm »
Ами ова не е Карклаб возење, ова е ЗироСигнал возење. Дај донеси ги тука експертите од Карклаб да ги пробаат, да ги осетат, вака шо.... ;)

Ливинг а дрим да си ибеш а?
Викаш Теслата труба унутра? Шо верзија беше? Ваљда P100D? Проба Ludicrous mode да ги исплеска брчачине?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16511
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #2 на: Октомври 09, 2018, 20:20:41 pm »
Пишува во статијата.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24330
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #3 на: Октомври 09, 2018, 20:53:26 pm »
Ами ова не е Карклаб возење, ова е ЗироСигнал возење. Дај донеси ги тука експертите од Карклаб да ги пробаат, да ги осетат, вака шо.... ;)

Ливинг а дрим да си ибеш а?
Викаш Теслата труба унутра? Шо верзија беше? Ваљда P100D? Проба Ludicrous mode да ги исплеска брчачине?

P85.


Искрено не ја разбирам фасцинацијата со Tesla. Муабет и меѓу колеги, и меѓу сопственици е дека е труба. Од тотално неадекватна завршна обработка, до questionable решенија од аспект на ергономија, па до поддршка и инфраструктура на производителот..

Да повторам:


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24330
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #4 на: Април 01, 2019, 17:54:28 pm »
Дечки, важно! Continental организира наградна игра и можете и вие да учествувате на Black Chili возењево. Пријавувањето е отворено, ѕирнете, пријавете се, ќе ми биде мерак некој од тука да отиде.

https://www.carclub.mk/2019/04/01/ucestvuvajte-vo-continental-black-chili-predizvikot-i-vozete-super-sportski-avtomobili-vo-francija/

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 767
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #5 на: Јуни 15, 2019, 10:28:18 am »
Ваљда тука ќе му биде соодветно местото за пријатно утешно изненадување од Conti Black Chili, ама и разочарување поради пропуштање на верувам убава забава и искуство. Иако влегов со голема доза на недоверба и се пријавив за наградната игра, после некое време ми се обратија преку мејл за да закажеме скајп интервју со напомена дека сум влезен во потесниот круг од 8 учесници (колку што разбрав од избор од екс ју државите) , од кои ќе изберат двајца за возењето во Прованса........како и да е, интервјуто помина забавно, ама не ме избраа  :(
Ги избраа Митја и Марко (вториот можеби е некој од Мкд, па се надевам убаво си поминал)
Агенцијата излезе многу коректна и ми испрати утешна награда (ранец, маица и магнет држач за телефон за кола)


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30695
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #6 на: Јуни 15, 2019, 13:52:36 pm »
Давам 2000 денари за комплетот

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 767
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #7 на: Јуни 15, 2019, 20:36:37 pm »
Сори ;) , ќе се користат сите како убав успомен.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3500
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #8 на: Јуни 15, 2019, 21:59:38 pm »
Тешки прашања ти поставуваа?

Има скрипта некоја?  :)

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 767
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #9 на: Јуни 15, 2019, 23:06:26 pm »
нема скрипта ;) , се е спонтано :)

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2173
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #10 на: Јуни 16, 2019, 12:57:28 pm »
Јас само Континентал купувам во последниве 3-4 години, ни едно мочано пенкалце немам добиено ебати фирмата.

Ќе сменам на Мишелин за инат.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30695
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Возење: Conti Black Chili - Model S, Boxster, RS3, AMG C43, M240i
« Одговори #11 на: Јуни 16, 2019, 12:58:47 pm »
Јас само Континентал купувам во последниве 3-4 години, ни едно мочано пенкалце немам добиено ебати фирмата.

Ќе сменам на Мишелин за инат.
Од нив ќе добиеш ручка од тупан.
Јас од Тигар имав на времето календар со голи жени, ми беше у подрум наместен.