Автор Тема: Фарбање пластични раткапни  (Прочитано 9081 пати)

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Фарбање пластични раткапни
« на: 08 Октомври 2018, 09:52:40 am »
Здраво, сакам да ги исфарбам раткапните, не сакам да купувам од тие кинеските шо не се оригинални. А моите се 13ка, и тешко се наоѓат оригинални.

Може ли да ми препорачате некој спреј квалитетен со кој ќе добијам горе доле добар резултат?

На овие раткапни нема ни грам сјај, т.е. појма немам која била оригиналната боја, претпоставувам сребрени класични.

Еве слика


co3 chemical name

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #1 на: 08 Октомври 2018, 11:18:57 am »
За да држи бојата на пластика, се продава plastic primer, кој се прска на пластичната површина па после се фарба. А може и директно да фарбаш, ама никој нема да гарантира колку ќе држи. Може само што ќе се исуши бојата да почне да се лупи, а може и да ја надживее колата...

За квалитетни бои во спреј не знам, претпоставувам да ги избегнуваш тие најефтините од 120-150 денари и си на коњ...

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #2 на: 08 Октомври 2018, 12:55:00 pm »
Ми треба точна препорака, затоа што немам добро искуство со евтини спрејови и не сакам да ризикувам.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #3 на: 08 Октомври 2018, 13:34:32 pm »
Можиш да си одбериш боја од палета и да ти се направи спреј за 400-500ден. Можно е да завршиш работа со еден спреј, ама е незгодно на сред работа ако ти снема.
А најубаво два спреја готови ако има нијанса каква шо сакаш, ќе бркаат работа. Ако ја фатиш на тротоар раткапната и најскапиот не ја штити.

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #4 на: 08 Октомври 2018, 13:36:21 pm »
Kој прави такви спрејови? Секако и прајмер за пластика.

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #5 на: 08 Октомври 2018, 13:52:14 pm »
Мислам дека би одел со оваа варијанта https://www.youtube.com/watch?v=pM973mHU3g0

Сите продукти од видеото ги има во Македонија, на Motip.

http://auto5.mk/avto-kozmetika/motip/motip-boi

Само уште да одлучам дали да одам со сребрена боја (Silver) или челична (Steelwheel)


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #6 на: 08 Октомври 2018, 14:33:30 pm »
Чим има од мотип сребрени, такви купи си, јас ќе ги фарбам челичните, досега само резервното го исфарбав, без прајмер и без лак. Многу време ми одзема чистењето.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #7 на: 08 Октомври 2018, 16:32:25 pm »
Ако ти е целта да добиеш подобар квалитет:

- шмирглај прво грубо па фина шмиргла  350/500/800
-пластик прајмер
-боја
-лак

Ако сакаш евтино:

- малце шмирглај
- боја и лак у едно


Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #8 на: 08 Октомври 2018, 18:08:28 pm »
Поентата беше што има на македонскиот пазар достапно, а квалитетно. Сега за сега мислам да одам со овие Мотип.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #9 на: 08 Октомври 2018, 18:24:19 pm »
Ovie klipcinja se site za farbanje bandazi aluminiumski. Ratkapnata e plastika i najverojatno kje ti treba sprej za plastika. Jas edno vreme kupuvav takvi spreevi za plastika ama za druga namena pozadi pazarceto vo taftalidze ulicata sto e kaj toplatata i nadole nakaj siti mol. Ima tuka 2-3 butki i ednoto e za boi i lakovi. Tuka sum zimal spreevi za plastika imase razni boi i nijansi. E sega kolku kje drzi istata boja i kje dava otpor od peralnite so cetki i vapoite neznam baska imas i greenje od kocnici.

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #10 на: 08 Октомври 2018, 18:28:47 pm »
Сега гледам, лошото е што овие во СК, го имаат само овој прајмер, https://www.motip.com/products/motip/automotive/universal-paints/primer/

На кој не пишува дека е за пластика.

А имаат специјален прајмер за пластика, кој не го гледам на нивниот сајт http://auto5.mk/avto-kozmetika/motip/motip-boi?page=1

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #11 на: 08 Октомври 2018, 19:03:18 pm »
Не ти треба прајмер за пластика. Само распрашај се каде има спрејчиња во боја од Renco, купи прајмер, боја и лакче, сите овие се во различна боца/спрејче секако.
Зошто Renco?
-за цената имаш добар квалитет кој ќе тера
-имам лично искуство со спрејчињата и ми завршиле доста работа
-прајмерот е одлична основа за врзување со бојата
Постапка:
Зашмирглај ги раткапните со 600ка водена шмиргла, тако звани апсигување. Ако се некаде луснати или гребнати слободно застругај предходно со покрупна, рецимо 400ка да си дојде фино и мазно. Исплакни ги со вода после стругање, ама убаво. Исуши ги со пребришување со микрофибер крпа. По тоа, ти препорачувам да ги одмастиш пак со пребришување, јас тоа го правев со микрофибер крпа и алкохол. Прскаш прајмерот (сив е) една или две раце да си фати убаво. Се сушат (обично на сончево и топло време брзо суши). По тоа, пак мавни водена шмиргла 800ка да дојде мазно џам, пошто следна фаза ти е фарбањето. Пред фарбањето пак ги пребришуваш и сушиш. Фарбаш, една рака е доволно ако убаво ја нанесеш. Се сушат и прскаш лакот 2-3 руки, да си има слојче заштита.
Мислам дека имам нешто од спрејовите, ако најдам ќе ти сликнам.
Сеа ми текна, во Бриколаж мислам дека сеуште ги има.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #12 на: 08 Октомври 2018, 20:25:29 pm »
Imas li nekoj vo Belgrad da moze da ti gi isprati. Dodeka go imav puntoto zemav ratkapni od tamo sto gi vozi punto classic za 12 eura 4 komada glanc novi od pazar isto na straf. Ne se isplakja farbaj, strugaj sushi. Pobaraj na sajtot Kupindo.rs

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #13 на: 08 Октомври 2018, 20:26:43 pm »
Јас порано гледав на српските огласи да најдам оригинални раткапни, еднаш најдов, но се продадоа. Сега гледам има само кинески. Ако знаеш некој што продава во Србија, кажи ми, имам пријатели, ќе ги земат.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Фарбање пластични раткапни
« Одговори #14 на: 08 Октомври 2018, 20:32:45 pm »
Jas gi zemav na onoj golemiot buvljak sto bese vo nov Belgrad. Ustvari od tamo gi kupija pa koga otidov si gi zemav. Momentalno neznam kako e sega situacija ova bese pred 3 godini. Pisi na google punto mk2 ratkapne kje ti izvadi dali od kupindo dali od halo oglasi ima dosta sto prodavaat. E sega tie jas sto gi zemav bea za nijansa potenka plastika nego orginalnite ama ratkapna e istiot oblik, ista sara gi vozev 2 god. I go dadov puntoto. Go vidov pred nekoj mesec seuste stoeva na kola i bea vo sostojba kako i prviot den neizgrebani i uste so sjaj taka da za nekoj so 1000 den maksimum nemas potreba da se smaras.