Автор Тема: Fiat Grande Punto Problem  (Прочитано 1841 пати)

Отсутен borcezap

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Fiat Grande Punto Problem
« на: 25 Септември 2018, 13:34:36 pm »
Здраво на сите, се соочив со проблем со колата. Колата ми е на бензин плин фиат гранде пунто 1.2, 2006. Бев во Скопје (Од Охрид сум ), за враќање назад колата не ми палеше. Контакт има ама не вергла. Пробав со туркање со втора брзина исто така не запали. За среќа помина еден дечко, па ми ја запали на плин.  Стигнав до Охрид, сега колата пали и на бензин ама само доколку ја извадам клемата и повторно ја ставам на акумулатор, во друг случај само се дава контакт и не се дешава ништо. Дечкото што ми ја запали на плин ми рече дека имало ограничување на палењата со плин. Не се разбирам многу, а колата ке ја однесам на мајстор дури во четврток или петок бидејќи сите се зафатени. Дали некој се соочил со ваков проблем или некој знае што може да биде истиот? Ви благодарам

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Fiat Grande Punto Problem
« Одговори #1 на: 25 Септември 2018, 13:51:06 pm »
Na plin na nekoj plinski uredi ima ogranicuvanja i mozes da ja palis samo 10tina pati, posle toa treba da se stavi na kompjuter i da se odblokira softverski za da mozes povtorno da ja palis. A ako e ac stag polskiot ured toj nema ogranicuvanje i mozes da ja palis stalno na plin ( sekako ne e preporaclivo taka ) i gledaj sto pobrzo nosi si ja na majstor  ;D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Fiat Grande Punto Problem
« Одговори #2 на: 25 Септември 2018, 16:17:18 pm »
И полскиот уред има ограничување, зависи дали е активирано.