Автор Тема: Зимски гуми  (Прочитано 1185841 пати)

Отсутен Kwik

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7830 на: 15 Октомври 2019, 00:26:12 am »
A inache layfenn i hankook imaat mn slichna shara znam deka laufenot e podgrupa na hank no isto taka gi gledam i na koli od 10.000 evra laufenki razlikata vo cena mi iskacha pa dobri 50evra

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7831 на: 15 Октомври 2019, 05:41:00 am »
На некој тест за кочење мислам последни беа, кај што првиот запира лауфенот удира со 30км/ч

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7832 на: 15 Октомври 2019, 07:03:53 am »
Од по-буџетските варијанти и јас приметив дека Kleber kristal HP3, Semperit Speed Grip 3 и BFGoodrich gForce Winter2 котираат многу високо на тестови, дури на еден тест BFGoodrich имаше најдобри перформанси од сите на снег.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Bild-Winter-Tyre-Test.html

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7833 на: 15 Октомври 2019, 08:41:55 am »
Семперит е австриска гума. Австриска гума ако не функционира на снег и мраз тури и пепел.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7834 на: 15 Октомври 2019, 09:15:28 am »
Да, зборот ми беше ценовно сите овие се испод мишелин, континентал итн.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7835 на: 15 Октомври 2019, 09:29:00 am »
Јас сеуште ги возам Semperit Speed Grip 2 зимските во 185/65-15. Презадоволен сум од нив и за суво, мокро и снег. Мишелинките што ги имав на другата кола ми се чини на суво дека не беа толку прецизни во кривини, некако ко да губеа контакт.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 792
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7836 на: 16 Октомври 2019, 10:57:27 am »
Mu se
Еве ги. Произведени 38 недела 2019.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се мислев помеѓу зимски и all season и се решив за зимски.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Mu se iznavoziv leto zima.Za letni se prosecni a za zimski se  "taka nekako".Vazno brkaat rabota

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7837 на: 16 Октомври 2019, 11:32:37 am »
Балансирањето сега го наплаќаат посебно?
Све било посебно сеа, демек секаде било така. И тоа ценава ја добив на комшиска база.
Инаку редовна цена на бф била 4 иљади и нешто ситно. А на страната им стои 3190 ден ако нарачаш онлајн.
Матадорки во Гумико 2700 ден. со вентил и балансирање. Фала пријатно.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Сигурен сум дека еден куп луѓе нема да се согласат со мене, но мислам дека продуктот и услугата треба да бидат посебно наплатени.

Само така ќе се научиме да цениме услуга. Кај нас работниот час, односно искуството, знаењето и експертизата не се ценат, баш заради тоа што обично се бесплатно вклучени во цената.
Еве Мотоцентар почнаа се да наплаќаат. Промена на гум, балансирање, вентили. Е па ако сакаме високи плати, мора така да биде

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7838 на: 16 Октомври 2019, 12:34:56 pm »
Го прашав продавачот зошто како увозник  мотоцентар цена ко за мене ми дава 6900,а истата гума на интернет продавниците е 6300, немаше одговор.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7839 на: 16 Октомври 2019, 12:45:54 pm »
Балансирањето сега го наплаќаат посебно?
Све било посебно сеа, демек секаде било така. И тоа ценава ја добив на комшиска база.
Инаку редовна цена на бф била 4 иљади и нешто ситно. А на страната им стои 3190 ден ако нарачаш онлајн.
Матадорки во Гумико 2700 ден. со вентил и балансирање. Фала пријатно.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Сигурен сум дека еден куп луѓе нема да се согласат со мене, но мислам дека продуктот и услугата треба да бидат посебно наплатени.

Само така ќе се научиме да цениме услуга. Кај нас работниот час, односно искуството, знаењето и експертизата не се ценат, баш заради тоа што обично се бесплатно вклучени во цената.

Се соогласувам ама под услов фирмата да ги покачи платите на вработените кои ја имаат експертизата и кои го вршат балансирањето и промената на гумите. Но, јасно ко ден е дека фирмите ги воведоа тие трошоци како дополнителни, кои ќе ги плаќаме јас и ти, ќе добиеме иста услуга како и претходно кога не се наплаќале, вработените ќе останат на истата плата, а газдата на фирмата ќе заработи плус пари за иста услуга и исти трошоци.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7840 на: 16 Октомври 2019, 12:51:28 pm »
Toa e веќе водење бизнис на самата фирма дали и колку ќе покачи плати. И нормално, ако сакаме економијата да иде напред тогаш дефинитвно треба да се наплаќа одделно. Не е финтата да ти ја начука цената продавајќи ти поскапи гуми, туку и од водење на сметководство и ефикасно работење на бизнисот, таа одредена услуга за монтирање и балансирање мора да се наплаќа одделно.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7841 на: 16 Октомври 2019, 12:56:37 pm »
Toa e веќе водење бизнис на самата фирма дали и колку ќе покачи плати. И нормално, ако сакаме економијата да иде напред тогаш дефинитвно треба да се наплаќа одделно. Не е финтата да ти ја начука цената продавајќи ти поскапи гуми, туку и од водење на сметководство и ефикасно работење на бизнисот, таа одредена услуга за монтирање и балансирање мора да се наплаќа одделно.
Секако дека се треба да се наплаќа, ама мене не ме интересира како купувач/потрошувач колку е вентил, вадење гума, ставање гума, балансирање, закажување термин, најлон ... сакам тотал цена за 4 гуми или 2 гуми или како и да е, они нека си фактурираат по ставки посебно со тоа што тотал на крај ќе излезе пак цената која ти ја кажале.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7842 на: 16 Октомври 2019, 13:00:09 pm »
Тој што ќе купи 4 гуми треба да плати пониска цена од тој што ќе купи 4 гуми и ќе ги монтира од таму каде што ги купил.


Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7843 на: 16 Октомври 2019, 13:09:55 pm »
Тој што ќе купи 4 гуми треба да плати пониска цена од тој што ќе купи 4 гуми и ќе ги монтира од таму каде што ги купил.
така е, можеби и единственото прашање кое треба да ти го постават откако ќе побараш понуда за гуми е баш тоа,
за носење или за тука  ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7844 на: 16 Октомври 2019, 13:28:11 pm »
Го прашав продавачот зошто како увозник  мотоцентар цена ко за мене ми дава 6900,а истата гума на интернет продавниците е 6300, немаше одговор.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



Затоа што интернет продавницата нема физички објект, не плаќа греење, не плаќа вода, не плаќа струја, не плаќа плати на вработени...