Автор Тема: Зимски гуми  (Прочитано 1192848 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8280 на: 16 Јануари 2021, 11:44:09 am »
Неделава поминав 1000км по многу снег, кал и дожд, по планињево. Бев скептик за гумиве Riken Snow со оглед на ниската цена што ја имаат.
Ама драго ми е јавно што можам да ги пофалам, задачата си ја завршија перфектно. Гумите се едноставно одлични, на висок и растапкан снег немаат никаква слабост. Таму каде што братучедот од втор обид искачи височина со Sava Eskimo HP2 на Пежо 308 јас немав никаков проблем и искачив од прва со истата димензија (205/60/16) а 200кг потешко возило Ц-Макс.

Иако се спремив со 3 различни зимски помагала (синџири класични, некои гумени како стеги ама јаки и дебели, пластични наставоци со метални игли) за излегување од длабок снег на стримни угорнини плус кривини, немав никаков проблем само со зимските гуми, едвај дури и да пролизгаа. Сега бар ми олесна, знам дека гумите се одлични и сега си имам нов фаворит, со оглед на цената. Колку време ќе траат баш и не ме интересира, ефтини се, ќе си купам нови чим изгубат 3 милиметри. Ги препорачувам.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8281 на: 22 Февруари 2021, 19:13:20 pm »
Ќе вадиме зимските гуми или ќе чекаме залутан снег во април?

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8282 на: 22 Февруари 2021, 19:50:45 pm »
Јас не познавам лоша зимска гума на висок или растапкан снег, се додека гумите се нови :)

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8283 на: 22 Февруари 2021, 20:20:25 pm »
До кога е законот не е до 15 март?


Sent from my iPhone using Tapatalk
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8084
  • Малерозен дрводарец
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8284 на: 22 Февруари 2021, 20:33:08 pm »
Јас ќе ги менувам во Април.
Лани баш добро се најдоа зимските. :))
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8285 на: 22 Февруари 2021, 22:42:33 pm »
Mislam deka definitivno se zaebav sto kupiv zimski gumi koga ionaka onie nekolku dena so sneg i ladno ne ja ni palev kolava. Da mi e sega pamet ke go sitnev vtoriot set na bandazi  i aj u kurac, sibaj so letni. Preebi gi letni za uste godina dve, kupi all season i ajt.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8286 на: 23 Февруари 2021, 01:29:06 am »
После извозени некои си 2200+км со зимските BFGoodrich G-Force Winter 2 во услови на дожд,снег,автопат па и минатата недела играње по снегов со нагли вртења и за да вклучи ЕСПто треба да се помачиш,сум презадоволен и си ги вреди секој денар.

https://imgur.com/dRcN5QC
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8287 на: 23 Февруари 2021, 01:51:35 am »
После извозени некои си 2200+км со зимските BFGoodrich G-Force Winter 2 во услови на дожд,снег,автопат па и минатата недела играње по снегов со нагли вртења и за да вклучи ЕСПто треба да се помачиш,сум презадоволен и си ги вреди секој денар.

https://imgur.com/dRcN5QC

Ти реков...
Таа вечер кога падна најголемиот снег годинава, во 03:30 сабајле низ штипските улици/угорници, кога имаше по 20-30цм снег на коловоз - ме извозе како од шала. Чудо од гума во таа класа.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 745
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8288 на: 23 Февруари 2021, 14:39:39 pm »
Mislam deka definitivno se zaebav sto kupiv zimski gumi koga ionaka onie nekolku dena so sneg i ladno ne ja ni palev kolava. Da mi e sega pamet ke go sitnev vtoriot set na bandazi  i aj u kurac, sibaj so letni. Preebi gi letni za uste godina dve, kupi all season i ajt.

Лошо размислување.
Зимските не се само за на снег? Туку за температури под 15 степени. Летната гума пример на 0 степени се скрутува, да не правиме муабет на -15 СУВО време и лесно може да зализгаш од прав пат (малку песок), не лепи!
Подобро е целовреме да возиш зимски, како што возеле порано на лади, застави и сл, него ли летни. Зимската нема толку добри перформанси во лето како летната гума и многу побрзо се троши во лето, ама сепак е подобра опција да ја возиш 12 месеци во годината него ли летни гуми...
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8289 на: 23 Февруари 2021, 15:56:04 pm »
Ух!

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8290 на: 23 Февруари 2021, 16:50:05 pm »
Nokian WR D3, 4та сезона, на суво/мокро ништо посебно, приметувам само помека вожња и дека се погласни од летните, ама на снег...одлична.

Пред неколку години кога падна големиот снег ме начека во Сандански, пренатоварени 4ца во кола = 0 проблеми.

Годинава, на Шапка се искачив по стрмното до кафана Бачило, натапкан снег без никакви проблеми, А5 кватро заглави позади нас, најверојатно имаше несоодветни гуми.

Пред 2 недели(големиот снег) од Батинци до Брезница не беше воопшто чистен снегот само натапкан, а во осојните места и подмрзнат. Баш на најстрмната угорница кај каменоломот, тој од спротива беше улетан и кога закочи почна да лизга накај мене па морав да избегам на страна, при што застанав со десни тркала во длабок снег а левите тркала ми беа на натапкан и подмрзнат снег. За тргнување само изгасив ESP и со мала шлајфка се искачив без поголеми потешкотии.

Заден погон, отворен диференцијал, така да презадоволен сум од перформансите на гумата во зимски услови. Следна би била најверојатно Nokian Hakkapeliitta R3.

Секогаш би одбрал добра зимска наместо allseason, макар и само за тој 1 ден кога ќе има снег. За не дај боже или ако решам да одам некаде, да не му ја мислам.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8291 на: 23 Февруари 2021, 18:28:45 pm »
Hakkapeliitta си видел кај нас?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8292 на: 23 Февруари 2021, 18:44:52 pm »
Имаш опција и да не отидеш тој еден ден :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8293 на: 23 Февруари 2021, 18:52:24 pm »
Имаш опција и да не отидеш тој еден ден :)
Уствари само тој еден ден ти треба, останатите и онака си со мотор.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8294 на: 23 Февруари 2021, 19:31:46 pm »
Ако тргнеме со опциите...само двајца сме во фамилија = имам опција Smart4two да возам, немам приколка = имам опција 0.7 атмо да возам, живеам во мал град и работам од дома = ни кола не ми треба ко ќе видиш.  :D