Автор Тема: Зимски гуми  (Прочитано 1185767 пати)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8040 на: 06 Декември 2019, 15:44:05 pm »
Брат ми на шкода кодиак има вакви Bridgestone Blizzak LM005. Одлична зимска гума нема што, тивка, одлично држи по пат а за снег да не зборувам.

За останатите гуми незнам а и тешко да најдеш некој со лично искуство зошто овдека сите се хард кор петролхедс и возат исклучиво миниванови, хечови и седани.

:)
Оф топик, како е задоволен од Шкодиакот?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


40.000 поминати за 1 година. Презадоволен но е 2,0 тди 150кс со дсг. Не е брз, тешка е колата се вози претежно на автопат 160км/ч+ си лапа 8-9 литра. До сега еден дефект имаше со андроид ауто му се губеше контакт на крај испадна од фабрика кабелот позади шалтабла не бил добро приклучен и од тогаш нема проблеми. Иначе внатре изобилува со простор, авион.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8041 на: 07 Декември 2019, 11:15:25 am »
Здраво момци, го следам форумов некое време, па решив да ви се придружам :)

Ми треба краток совет - имам Kia Sportage 2020, која дојде со летни Hankook гуми 225/60 на 17 инчни алу фелни. Гледам некои опции за зимски гуми, кои 95% би се користеле на автопат (главно релацијата Скопје-Белград), и ситно градски.

Изборот ми се има сведено на следните кои ми се достапни тука (модел / цена по парче / цена за 4):
- Bridgestone Blizzak LM005 TL / 165E / 660E
- Hankook W320 XL / 130E / 520E
- Vredestein Wintrac Pro / 160E / 640E
- Hankook W310 I-CEPT EVO / 130E / 520E
- NOKIAN WR SUV 3 / 145E / 580E
- GOODYEAR ULTRA GRIP PERFORMANCE SUV / 150E / 600E
- MICHELIN PILOT ALPIN 5 SUV 103H XL / 175 E / 700E
- CONTINENTAL WINTER CONTACT TS830P / 195 E / 780 E (скоро нигде нема на лагер)

Гледам дека тука продаваат и брендови како Nexen, Riken, Lassa; Kama; Kleber; Triangle, Laufen; Falken, но никаде на нет не можам да најдам релевантни review-a за нив, a не сум сигурен и во опциите како Sava Eskimo ESKIMO SUV 2 (100Е по гума, 400) (ова го имав на стариот Citroen C1)

Би ми значела некоја ваша препорака, совет, искуство...
Јас на Субару Форестер возам 215/65/16 Континентал зимски, немам замерка.

Моделот на памет не го знам, ако ти треба ќе го пишам за некој ден.

За Ск-Бг пожелно е премиум гуми, сум возел пар пати во гаден снег - грделичка и сега е гадна со снег, после Алексинац има пар места каде е рамно, шиба ветер и прави наноси дури и да е чистено. Зимава викаат дека дека ќе е топла ама за следните не се знае.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8042 на: 07 Декември 2019, 15:30:04 pm »
Ханкук во 185/60/R14 димензии немаат во стоп ен гоу веќе десетина дена, и нема ни да имаат во скоро време.
За слични пари во Олимпико имаат BFGoodrich ама постариот BFGoodrich g-Force Winter, не е Winter 2.
Kleber Krisalp HP3 ги нема во моите димензии.
Опциите што остануваат се Аполо (као оем од Вредштајн) за кои никој овде не пренел искуства (а наводно има добри тестови), или директно да одам на TS860 кои ми се надвор од буџет.

Буџетот би го растегнал некако ама не би пазарел пак од Мотоцентар, пошто нефер не признаа рекламација на една од Мишелин летните гуми иако имав и доплатена додатна гаранција. Крива беше едната гума, а ме убедуваа дека бандажот е крив иако претходно ги исправав бандажите кај Борче. Дека гумата е искривена потврди и Глигор кога му ги носев на исправање челичните бандажи.

Во Олимпико има BRIDGESTONE BLIZZAK LM001 значи не новиот LM005, на тестови не се ништо посебно, и по цена не се баш и толку далеку до Континентал TS860.
Континентал никој друг не продава освен Мотоцентар?
Некои други мислења, идеи и предлози?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8043 на: 07 Декември 2019, 16:01:07 pm »
Предлог од мене е да побараш 175/65/14, поефтина димензија и веројатно ја имаат за сите модели. Ако ти е за Голфот 3 (ваљда тоа имаше), не би требало ништо битно да осетиш во разлика бидејќи дијаметарот е 7 мм повисок на 175ките во споредба со твоите.

Вака, можда и Континентал ќе ти влезат во буџет.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 792
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8044 на: 07 Декември 2019, 16:16:46 pm »
Некој дали има некакво искуство со матадор ? Ги фалеше еден вулканизер, во сопственост на континентал биле истата гума... Цената е нешто пониска од Сава..

Za zima prosecni.Jas ke gi vozam sega treta zima i dve leta dosega.Dobra letnozimska guma

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8045 на: 07 Декември 2019, 16:36:12 pm »
@Van prasaj u Ceres, i  tamo drzat Continental.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8046 на: 07 Декември 2019, 16:38:01 pm »
Предлог од мене е да побараш 175/65/14, поефтина димензија и веројатно ја имаат за сите модели. Ако ти е за Голфот 3 (ваљда тоа имаше), не би требало ништо битно да осетиш во разлика бидејќи дијаметарот е 7 мм повисок на 175ките во споредба со твоите.

Вака, можда и Континентал ќе ти влезат во буџет.

Фала за советот. Се практикува ова различни димензии во пракса без некои проблеми?
Не го разбирам соодносот меѓу гумите и бандажите, односно компатибилоста со димензиите. 175 димензија на гуми е компатибилна со R14 бандажите од Голф3, тие 10мм разлика до 185 не се проблем?

Читам сега нешто на висината на тркалата/гумите наводно дијаметарот влијаел на вредностите измерени од одометарот( и друго), но во случајов тие 5-7мм разлика во дијаметар не би требало многу да влијаат?


Еве што наоѓам на нет.
https://www.edkenleyford.net/changing-tire-sizes-good-or-bad-idea.htm
Цитат
For example, if you get a larger tire with a larger outside diameter, your car will travel farther before the tire completes an entire rotation. Since your car's computer determines many things based on tire rotation, such as:

Speedometer
Odometer
Anti-lock brake system
Torque
Traction control
Gearing settings
A change in tire diameter means that incorrect information is going into your car's computer. Your car's computer relies on correct information from the tires in order to respond well in emergencies. For example, over-sized tires could make your anti-lock brakes fail to engage properly.

When changing your tire size might be acceptable
It's possible to change the size of your tires without actually changing the diameter. One example is if you want larger rims - you can buy tires that compensate for the larger rims by reducing the "height" of the outer tire. This is why the tires of cars with large rims have a much thinner "band" of rubber along the outside of the tire.

Other times you might want to change the size of your tires is when the factory-recommended size is rare (and thus expensive) and you want to find a more affordable option. Generally, you don't want to go with tires that have a diameter that is more than 3% different from the factory tires.


@Van prasaj u Ceres, i  tamo drzat Continental.
Фала.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8047 на: 07 Декември 2019, 17:05:09 pm »
Фала за советот. Се практикува ова различни димензии во пракса без некои проблеми?
Не го разбирам соодносот меѓу гумите и бандажите, односно компатибилоста со димензиите. 175 димензија на гуми е компатибилна со R14 бандажите од Голф3, тие 10мм разлика до 185 не се проблем?

Читам сега нешто на висината на тркалата/гумите наводно дијаметарот влијаел на вредностите измерени од одометарот( и друго), но во случајов тие 5-7мм разлика во дијаметар не би требало многу да влијаат?


Еве што наоѓам на нет.
https://www.edkenleyford.net/changing-tire-sizes-good-or-bad-idea.html

Јас го практикувам на моја кола во моментов, каде фабричка препорачана димензија е 195/55/15 (скапа и недостапна гума во државава). Летните ми се такви бидејќи имав среќа да најдам половни, здрави гуми од океј производител, а зимските се 185/60/15 зошто се подостапни и поефтини.

И кај мене и кај тебе разликата во дијаметар е 1.3%, пола од највисоката препорачана разлика. Оваа пракса се применува обично во поголемите димензии (18 инчи и нагоре) поради достапност и цена на гуми, нешто што е далеку поизразено отколку во помалите димензии.

Кога јас би бил на твое место, без размислување би се прешалтал на 175ки, си кратам маки и главоболки со барање по продавници а не губам речиси ништо (освен малце естетика). Потенцијалот да добијам повисока класа на гума за слична цена како оригиналната димензија ме влече повеќе отколку играње безбедна карта (само да е оригинал димензија бајо мој) :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8048 на: 07 Декември 2019, 17:06:32 pm »
И мене не ми признаа деформација на една гума, еден месец потоа.
Досега немам слушнато дека некому му замениле гума во гарантен рок.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8049 на: 07 Декември 2019, 18:26:24 pm »
Фала за советот. Се практикува ова различни димензии во пракса без некои проблеми?
Не го разбирам соодносот меѓу гумите и бандажите, односно компатибилоста со димензиите. 175 димензија на гуми е компатибилна со R14 бандажите од Голф3, тие 10мм разлика до 185 не се проблем?

Читам сега нешто на висината на тркалата/гумите наводно дијаметарот влијаел на вредностите измерени од одометарот( и друго), но во случајов тие 5-7мм разлика во дијаметар не би требало многу да влијаат?


Еве што наоѓам на нет.
https://www.edkenleyford.net/changing-tire-sizes-good-or-bad-idea.html

Јас го практикувам на моја кола во моментов, каде фабричка препорачана димензија е 195/55/15 (скапа и недостапна гума во државава). Летните ми се такви бидејќи имав среќа да најдам половни, здрави гуми од океј производител, а зимските се 185/60/15 зошто се подостапни и поефтини.

И кај мене и кај тебе разликата во дијаметар е 1.3%, пола од највисоката препорачана разлика. Оваа пракса се применува обично во поголемите димензии (18 инчи и нагоре) поради достапност и цена на гуми, нешто што е далеку поизразено отколку во помалите димензии.

Кога јас би бил на твое место, без размислување би се прешалтал на 175ки, си кратам маки и главоболки со барање по продавници а не губам речиси ништо (освен малце естетика). Потенцијалот да добијам повисока класа на гума за слична цена како оригиналната димензија ме влече повеќе отколку играње безбедна карта (само да е оригинал димензија бајо мој) :)

мене ( Поло 9N , 1,4бензин) на капачката за бензин од внатре ми пишува 3 врсти гуми:
185/60/14, 175/65/14 , 165/70/14
меѓутоа праев муабет со еден и тој ми кажува дека  на  ИСТиот  бандаж каде е 185/60, бадијала ќе ставам 165/70, ќе се рашири гумата и пак ИСТ диаметар, нема да се КРЕНЕ колата , т.е. да се крене треба Бандаж 14 ама оригинал за 165/70
Утре ќе ја мерам Резервната гума, 185/60, колку е диаметар, па ќе видам кај вулканизерот колку е за комплет гуми со бандаж 165/70

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8050 на: 07 Декември 2019, 18:48:37 pm »
Ќе се раширела гумата ;D трач муабет.

Оди во продавница и загледај ги гумите кај делот (венецот) што влегуваат во бандажот и ќе ти стане јасно.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8051 на: 07 Декември 2019, 18:54:01 pm »
Фала момци.
Како што стојат работите веројатно ќе идам со 175/65/14


И мене не ми признаа деформација на една гума, еден месец потоа.
Досега немам слушнато дека некому му замениле гума во гарантен рок.
За кој ташак тогаш нудат па и додатни гаранции со доплаќање. И јас глуп што им уплатив, не дека беа многу пари (по 100ден од гума) ама за очекување е да си ги исполнат обврските на својата страна од договорот. Затоа постои избор, не купувам гуми повеќе таму.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8052 на: 07 Декември 2019, 19:22:32 pm »

меѓутоа праев муабет со еден и тој ми кажува дека  на  ИСТиот  бандаж каде е 185/60, бадијала ќе ставам 165/70, ќе се рашири гумата и пак ИСТ диаметар, нема да се КРЕНЕ колата , т.е. да се крене треба Бандаж 14 ама оригинал за 165/70
Утре ќе ја мерам Резервната гума, 185/60, колку е диаметар, па ќе видам кај вулканизерот колку е за комплет гуми со бандаж 165/70


185/60 има страничен ѕид од 111mm
165/70 има страничен ѕид од 115mm.
Заклучно димензиите, разликата е 4mm, или што би се рекло неприметна. Дијаметарот секако дека нема да се зголеми со 165/70, ама не заради ширината на бандашот, туку затоа што така налагаат димензиите на гумите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8053 на: 07 Декември 2019, 19:35:09 pm »

меѓутоа праев муабет со еден и тој ми кажува дека  на  ИСТиот  бандаж каде е 185/60, бадијала ќе ставам 165/70, ќе се рашири гумата и пак ИСТ диаметар, нема да се КРЕНЕ колата , т.е. да се крене треба Бандаж 14 ама оригинал за 165/70
Утре ќе ја мерам Резервната гума, 185/60, колку е диаметар, па ќе видам кај вулканизерот колку е за комплет гуми со бандаж 165/70


185/60 има страничен ѕид од 111mm
165/70 има страничен ѕид од 115mm.
Заклучно димензиите, разликата е 4mm, или што би се рекло неприметна. Дијаметарот секако дека нема да се зголеми со 165/70, ама не заради ширината на бандашот, туку затоа што така налагаат димензиите на гумите.

мислам дека 165/70 е со поголем диаметар од 175/65 , а 185/60 е уште помала и од 175/65...
едноставно, логички е ако е поголема гумата треба да е потесна, за да не фаќа некаде ??
И 4мм да се крене колата не е малку, посебно зимно време кога имаме дупки полни со вода, а поширока гума пак е добра  при симнување од тротоар ??...
А зошто на бензинец со лесен мотор фабрички се ставени најшироките гуми ??

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8054 на: 07 Декември 2019, 19:45:10 pm »
знаеш колку е 4mm? Напумпај гумите 0.2 бари повеќе, и ќе ја добиеш таа разлика. Може и да нема разлика, во зависност од моделот на гумите. Да речеме едните се летни, со почетна шара од 8мм, другие зимски со почетна шара од 10-11мм.
Едноставно нема разлика. Нема да можеш ни да ја измериш прецизно со метро.  8мм на дијаметарот ќе биде разликата, во најлош случај. 4-5мм многу поверојатно.
Ама повторно, со тој што си зборувал за бандашите, нема многу врска ширината на бандашот. ширината на бандашот игра улога, ама за други работи, за димензијата на гумата, поготово во овие 185/60 165/70 димензии - ич нема улога.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.