Автор Тема: Зимски гуми  (Прочитано 1185885 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Зимски гуми
« на: 30 Ноември 2010, 13:07:06 pm »
Луѓе, ме интересираат ваши мислења и искуства со зимски гуми... Јас сум сега во дилема, дали да инвестирам во такво чудо или не,
пошто ептен солидна пара ќе треба да фрлам, а од друга страна па, колата не ја возам многу многу во зима, па дискутабилна е искористливоста
на гумите. Еве на пример, дали е добра варијанта, да не купувам комплет, туку само две?
Ајмо мислења, идеи итн итн? :)
« Последно менување: 28 Август 2021, 12:16:09 pm zeroSignal »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #1 на: 30 Ноември 2010, 16:41:05 pm »
Имам искуство со Dunlop Wintersport 3D во димензија 205/55-16 и имам само пофални зборови, одлична гума. На Цитроенот имам некои зимски BFGoodrich и тие за низ град се исто одлични на снег, ги немам возено надвор од Скопје.

Во секој случај ти препорачувам ако можеш да си земеш зимски гуми, ем ќе ги зачуваш летните, а и ако не ги возиш премногу нема ни баш често да ги менуваш па да ти бидат дополнителен трошок. Ако не можеш да купиш 4 одеднаш, а не ја возиш колата премногу во зима, купи сега две, наредна година уште две. Само да знаеш не е баш идеална комбинација со различни гуми да возиш...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #2 на: 01 Декември 2010, 02:44:05 am »
Знам дека таа Dunlop е апсолутно ненормално добра зимска гума, башка и извадив солиден попуст за нејзе :) Ми ги понудија и Nokian WR G2, па и тие ко што гледам уопште не се лоши, а ми ги даваат по поприфатлива цена од било кои други. Е сега, не можам нигде на најдам поконкретни информации за BFGoodrich g-Force Winter.
Претпоставувам дека не е најпаметно да возам со различни гуми, ама оскудација... скупе су паре :) А иначе сигурно ќе си ги сменам летниве, пошто нејќам гадното зимско скопје да ми ги уништи и гумите и бандажите :) Ако не испадне да турам зимски, ќе ги стаам тие фабричките, и ќе идам секоја недела да си запалам свеќа во црква, пошто се страв и трепет.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #3 на: 01 Декември 2010, 09:59:42 am »
Свеќа во црква, кратка молитва пред влегување во кола, Хоминис, Падрe, Спириту Санкти, и остали.

Моето мислење за зимска гума го знаеш - боље најлошата зимска гума на снег него најдобрата летна. Прошлата година мислам дека тахикардија добив од возењето со Туранцата по снег.. Кога конечно успеав да тргнам.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #4 на: 02 Декември 2010, 10:09:52 am »
Дали да ставиш зимска гума? Ако имаш пари - дефинитивно, ако немаш- не вози кога ќе има снег и мраз!  Во зимски услови немаш никаква контрола над возилото со летни гуми, го ризикуваш твојот живот, животот на останатите учесници во сообраќајот а во најмала рака ризикуваш да го лупниш возилото. Возењето на снег без зимски гуми според мене е голем прекршок, поголем одколку да возиш во алкохолизирана состојба.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #5 на: 02 Декември 2010, 10:20:04 am »
Јас имам извозено Dunlop WinterSport 2d(ili 3d). Nokian-ot што ги купив после тоа, беа исти или подобри. Не знам дали е оправдана галамата што се крева околу Dunlop.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #6 на: 02 Декември 2010, 18:41:07 pm »
А Nokian WR G2? Некој некакво искуство со нив? За мојава бош димензија, само тие ги најдов у најповолна цена... Едно време мислев дека Sava Eskimo се добри... Али денес за малце ќе се вртев, и тоа не по моја кривица, па не знам колкав процент од вината да отпишам на гумите, колкав на асфалтот, и колкав на тазе дождот :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #7 на: 02 Декември 2010, 20:22:30 pm »
Sava Eskimo се одлични на снег, катастрофа на 20 степени како денес и не баш најдобри на дожд. Тоа е пренесено искуство од луѓе што ги имале, не лично мое :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8 на: 02 Декември 2010, 20:38:48 pm »
Ја размишљам да си ги вратам летните.. Упм.. Кокичиња нешто?

Отсутен 2fast4you

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1797
  • Some drive to work ... I work to drive!!!
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #9 на: 03 Декември 2010, 08:49:27 am »

Јас не би бегал од Nokian WR G2, јас ги возам на мојот Голф 6 и сум презадоволен. Не оди подалеку доаѓаат од Финска па каде би правеле одлични зимски гуми ако не во Финска. Ова ми е трет сет на Nokian гуми кој сум го возел на различни автомобили и би ти рекол со 100% гаранција нема да се разочараш. Кога мој пријател на БМВ 7 ца вика јас не сум возел подобра зимска гума од Nokian - от, а како знаете 7 цата е со заден погон на тркала тогаш што повеќе да ти кажувам. И гледај да ставиш 4 гуми и не губиш инвестицијата е трајна. Како трајна? па ако не повеќе бар 4 сезони ќе ги возиш и летните и зимските гуми па ти размисли сега и пресметај.
   

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #10 на: 11 Декември 2010, 03:50:31 am »
Ај да се пофалам јас, земав комплет Nokian WR G2 за Sir Lancerot :)
И гад демит промена еј! Ке се убиев за малце... И помали тркала сеа, и значително помеки гуми... На враќање од Мотоцентар, преку Кале, за малце ке тестирав гравитација на тоа убавото кривинче... ’бем ти зимски гуми, ко на балончиња да возиш :)
Ениху, први впечатоци: самите гуми се прилично меки, пошто и би требало нели, доста тивки и комфорни. Досега пробани на суво и на малку влажно. На суво сосема ок се понашаат (моја кривица беше благото занесување на кривинчето на Кале), а на малце мокро, не осетив нешто абнормално. Бат, се работи за мало количество на вода на асфалт, така да, не е веродостоен „тестот“. За снег/мраз, останува да видиме.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #11 на: 14 Декември 2010, 16:29:14 pm »
Kade moze da se najde (all season ili letna) guma so dimenzii 215/50 R16 ?
Tersene dimenzija e, prasuvav sekade i ja nema.

Vo igra e i 215/55 R16 (koja e pozastapena), bidejki dobredojdena e malku pomeka voznja za moj vkus.

Sto preporacuvate za sredna suma na pari?
« Последно менување: 14 Декември 2010, 16:31:12 pm Stratro »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #12 на: 15 Декември 2010, 03:27:42 am »
Уффф... Има терсене димензија, и ја има таа... А ја мислев дека мојана е за нигде :)
За таа димензија (215/50 16), кога веќе си прашувал, нема смисла да ти кажуе човек каде има гуми :)
А иначе за All season сум некако многу скептичен... Пошто ми се као... Мултифункциски уред за во офис (ѓоамити копир, скенер и штампач во едно).
Мое мислење е дека се џабе дадени пари, пошто нити во лето ќе возат како што треба, нити во зима.
Али тоа е само мое мислење, не сум имал лично искуство со таков тип на гуми до сеа, па не знам за сигурно.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #13 на: 15 Декември 2010, 17:24:04 pm »
Стариот ми даде задача да му набавам зимски гуми. Во принцип многу малку ја вози колата и тоа претежно е низ Скопје, каде улиците горе-долу ги чистат. Е сега дилемата е дали се исплати да даде 20000 за Мишелин Алпин, кога Сава Ескимо се земаат за 13000. Јас му типувам на Сава-та. Што мислите?

И, уште едно прашање, каде можам да најдам челични фелни(5x114,3mm) за Аурис за гуми 195/65R15?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #14 на: 15 Декември 2010, 17:48:50 pm »
да не фрлаш пари. Најефтините ќе му вршат работа. Ако земаш бандажи за зимските гуми земи најмали што пасуваат во комбинација со повисока гума. А да видиш по местава за гуми на старо челични имаат зошто луѓе ги мењаат стандардните и ги оставаат старите челични.