Автор Тема: Alfa 147 JTDm  (Прочитано 12792 пати)

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #45 на: Април 06, 2019, 23:10:39 pm »
Да барам некое чупе со тенки прстиња  ::)Некако не ми се растура браникот за светла за естетика да сменам..

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #46 на: Април 06, 2019, 23:18:42 pm »
Не бе, средни и дугачки (и позициони) се менуваат без мака со малце „жилавење“ на заштитниот капак. Мислам дека за магленка треба млаце повеќе гимнастика (и/или вадење браник).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9883
 • Архитект
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #47 на: Април 07, 2019, 23:16:28 pm »
Огледалце обавезно набави си.

Не е страшно и со голем ќебапи ако си. Јас сум таков, па се снаоѓам.
Десното мислам е потешко за менување. Научи се на левото, па после таму премини.

@Simo - Carrier159 за магленка ако треба менување, ќе го откачиш само долниот капак напред и се доаѓа до пристап. :)
Среќа немам менувано таму сијалички.

Ама недај боже да имате фабрички ксенон. Е тогаш..... браник вадење.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5331
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #48 на: Април 08, 2019, 11:39:56 am »
Ја сум сменил се од сијалици паралелно користејќи ги сите зборови за 18+ од нашиот речник :D

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3324
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #49 на: Април 08, 2019, 13:10:54 pm »
Огледалце обавезно набави си.

Може мобилен да послужи да добиеш ориентација.


Не е страшно и со голем ќебапи ако си. Јас сум таков, па се снаоѓам.


Страшно е! Но не и невозможно. Been there, done that со ќебап прсти.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17629
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #50 на: Април 17, 2019, 11:18:21 am »
Еден електричар се откажа од мењање позиционите кај мене ...

Тури им курот ;D

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9883
 • Архитект
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #51 на: Април 17, 2019, 12:38:04 pm »
Многу добра дешавка пред бившо карнер. Кај Гоце студенскиот.
Еден со Alfa GT паркиран и со таму вработениот пробуваат да сменат сијалички. Фабрички ксенон.

И јас уз проаѓање си правиме здраво со продавачот. Еееј шубо Гт. Шо прајте?

Сијалички менуваме.

Вадете браник, му викам.

Не бе. Како вадење браник, ќе смениме вака.

Со среќа. Поздрав.

Нит сменаа нит ништо.

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #52 на: Април 17, 2019, 23:21:53 pm »
Еден електричар се откажа од мењање позиционите кај мене ...

Тури им курот ;D
Fintata e da gi upalis i svetlotoda go pratis.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #53 на: Април 23, 2019, 20:59:52 pm »
Ова е лекот (тазе е сликава):;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #54 на: Април 27, 2019, 20:43:52 pm »

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #55 на: Мај 12, 2019, 21:28:40 pm »
Денес доби алфата еден мал update во внатрешноста. Бидејќи не гледав корист од  "Фиоката" и служеше само за оставање на некои ситни пари или картички, денес беше замената со држач за чаши па сега и совозачот не мора пијачката да ја држи враце или меѓу нозе  ::)

Пред :


Потоа:


Следно во план ми е ако најдам лип да му поставам на багажникот и бандажи 17-ки. Бандажите ми се одбрани единствена дилема ми е за колку ке биди покрута и како ке се понаша на нашите патишта за разлика од со сегашните 16-ки. Доколку вози некој 147-ка со 17-ки нека сподели искуство. Еве  и слика од "идните бандажи "
Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5331
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #56 на: Мај 13, 2019, 10:33:30 am »
Јас возам 17, моделот на бандаж што е со 3 круга.

Е сеа, јас пак не сум возел со 16 па да направам споредба, пошо зимските ми се 15 челични. Од аспект на крута амортизација, најголем момент го прават гумите. Ако имаш покруги гуми тогаш и возењето ќе ти биде.
Јас скоро ги сменив предните гуми Фалкен ЗЕ912 со Сава Интенса UHP 2 и разликата е ден и ноќ во поглед на амортизацијата. Претходно колата беше небаре картинг, што и тоа е интересно за возење, а сега е онака подносиво за 17.

Мене лично ако ме прашуваш, 16 ти се супер, моделот ти е еден од најпогодените за 147, имаат стандардна димензија, не гледам некоја посебна потреба да ги менуваш. Али вкусови и потреби :)

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9883
 • Архитект
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #57 на: Мај 13, 2019, 11:37:47 am »
Супер шо си ставил уште еден држач за чаша.
Сега кога ќе ставиш чаша или шише нема да можиш да го командоваш радиото.
;D

Иначе седи си на 16ки. 17ки те се оверкил за кај нас. Посебно по убавите улици низ Битола. Сум ја возел на 16ки и баш на такви како сакаш ти. За мене не е прифатлива вожњата со тие бандажи.
Ако веќе толку многу сакаш  такви бадажи (Ti - модел се тие), Жаре има на продажба.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #58 на: Мај 13, 2019, 12:11:03 pm »
Има еден колега 147-ка со 17-ки ,ако се нафати да ми ја дај да ја пробам ке одлучам  :)
@Осмица за во тој случај со командите на воланот ке се ракува радиото  ::)

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5331
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #59 на: Мај 13, 2019, 13:06:06 pm »
Мене таа фиока, баш ми одговара за чување картички за паркинг и сл работи. Али Алфа е ова, не се замараат мн со ергономија, битно да се вози :)