Автор Тема: Интернет  (Прочитано 72975 пати)

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5823
 • Плинаш!!!
Одг: Интернет
« Одговори #1185 на: Мај 02, 2018, 10:21:09 am »
Да сопкаст брка работа, стрима хд ама тешко се наоѓаат стримови.

Sent from my MI 4S using Tapatalk


Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2228
Одг: Интернет
« Одговори #1186 на: Мај 02, 2018, 10:34:01 am »
Atdhe има добри стримови. Се наоѓаат и од арена спорт хд каналите.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6099
Одг: Интернет
« Одговори #1187 на: Декември 31, 2018, 04:18:37 am »
Пишувајки во темата за мобилни оператори, се потсетив на овој проблем со црвениот Х што ми се појавуваше кај мрежната картица.
Проблемот ми е решен уште од летоска и тоа решение се состоеше во промена на рутерот. Значи рутерот од вип беше проблематичен.
Сменет е со ист таков пошто немаат други рутери вип и еве 7 месеци веќе немам црвени Х-ови.

А иначе тоа го докажав на некој начин со тоа што поставив свич, односно мрежниот кабел што доаѓа од руерот го поврзав во свич, и потоа од свич до компјутер со уште еден кабел го добивав сигналот. На вака поврзано ако беше проблем во мрежната требаше и понатаму да појавува Х, а ако е проблем до рутерот, ондак триаголник со извичник. Но додека беше поврзано вака со свич, не се појавуваа Х-ови и така едвај се убедив дека проблемот е рутер-ПЦ, а не рутер-нивни сервери.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17440
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Интернет
« Одговори #1188 на: Декември 31, 2018, 05:22:34 am »
Зошто работело преку свич кога рутерот пак дава ИП адреси?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6099
Одг: Интернет
« Одговори #1189 на: Декември 31, 2018, 05:31:03 am »
Кога ќе го откачев кабелот од рутер што доаѓа, а кабелот од свич до компјутер оставен, после 10-15 секунди појавуваше триаголник со извичник (но не и Х).

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17440
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Интернет
« Одговори #1190 на: Декември 31, 2018, 05:34:43 am »
Аха ок, значи веројатно прегревал или едноставно се расипал процесорот во рутерот и толку му било.

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Интернет
« Одговори #1191 на: Јуни 13, 2020, 04:15:29 am »
Која е причината што имам интернет до модем, а после од модемот до рутерот не?
 Исправен е рутерот, вратен е фабрички и испробан и на друго место. Со кабел имам интернет исто и тој е исправен и сменет.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38338
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Интернет
« Одговори #1192 на: Јуни 13, 2020, 08:25:19 am »
Која е причината што имам интернет до модем, а после од модемот до рутерот не?
 Исправен е рутерот, вратен е фабрички и испробан и на друго место. Со кабел имам интернет исто и тој е исправен и сменет.

Кабелски интернет? После модемот што ставаш? Ако го приклучиш компјутерот и имаш интернет, веројатно само таа MAC (физичката адреса на мрежната картица) може да добие IP адреса. Кога ќе закачиш Access Point или рутер, неговата мрежна картица има друга MAC адреса, и таа не добива IP, и понатаму не може да направи NAT-ирање према интернет. Ова глупо ограничување го наметнуваат кабелските интенрнет провајдери.
За да го надминеш проблемот, или препиши ја MAC адресата од уредот што добива интернет на WAN мрежниот адаптер на рутерот, или кај провајдрерот кажи ја WAN MAC адресата од рутерот/аксес поинтот.
Најчесто тоа е причина.....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25508
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Интернет
« Одговори #1193 на: Јуни 13, 2020, 08:37:44 am »
Дап, едно време бараа да им се каже MAC адреса од рутерот. Каков рутер е поточно?

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Интернет
« Одговори #1194 на: Јуни 13, 2020, 10:41:07 am »
Кабелски интернет од модем со кабелчето до рутерот, инаку ТП Линк е.
Со истиот пробав на друг модем и има интернет, а со друг рутер на мојот модем исто нема.

 Па кога им се јавив демек таа гледаше дека сум поврзан на рутер, ама ништо не ми побара.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14460
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Интернет
« Одговори #1195 на: Јуни 13, 2020, 11:18:56 am »
Која е причината што имам интернет до модем, а после од модемот до рутерот не?
 Исправен е рутерот, вратен е фабрички и испробан и на друго место. Со кабел имам интернет исто и тој е исправен и сменет.


Исто се мачев пред некое време, рутерот нема повлечено информации од модемот.

Кај мене се реши по неколкукратно исклучување од струја...
- прво го пуштав модемот да се стабилизира
- второ го пуштав рутерот (подесен на автоматско IP) со надеж дека ќе повлече, и после 4-5 пати успеав.

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Интернет
« Одговори #1196 на: Јуни 13, 2020, 11:37:26 am »


Која е причината што имам интернет до модем, а после од модемот до рутерот не?
 Исправен е рутерот, вратен е фабрички и испробан и на друго место. Со кабел имам интернет исто и тој е исправен и сменет.


Исто се мачев пред некое време, рутерот нема повлечено информации од модемот.

Кај мене се реши по неколкукратно исклучување од струја...
- прво го пуштав модемот да се стабилизира
- второ го пуштав рутерот (подесен на автоматско IP) со надеж дека ќе повлече, и после 4-5 пати успеав.
Како го подесе на автоматско?

Пробав така со исклучување од струја, прво модем, па после рутер, ама не успева.
Ај рутерот да е проблем, ќе земам нов, ама прво пробав и со друг и воопшто не се поврзува.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3216
Одг: Интернет
« Одговори #1197 на: Јуни 13, 2020, 11:46:19 am »
мислам дека Симо малку погоре објасни што може да е проблемот.
Еве упатство како да видиш MAC на твојот компјутер кој има интернет кога е поврзан директ на модемот. https://www.laptopmag.com/articles/find-mac-address-windows-10
После истата внеси ја во рутерот, точно каде не би знаел, треба да видиш по менијата на рутерот.

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
Одг: Интернет
« Одговори #1198 на: Јуни 29, 2020, 16:09:37 pm »
Сакам да ставам нов интернет дома(само интернет, без телефон и телевизија)  бидејќи на претходниот
Ми помина договорот, кој според вас пакет нуди најмногу за цена околу илјада денари.
Интернетот ќе се користи чисто за сурфање и гледање youtube видеа, никаков гејминг и други работи.
Нешто што разгледував е првата понуда на телекабел, исто би сакал да прашам која е разликата на горната брзина на пристап со долната т.е 30/1 и 25/2
https://imgur.com/gallery/aL1IJ9B

Отсутен savage

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 503
 • Colt-че
Одг: Интернет
« Одговори #1199 на: Јуни 29, 2020, 22:42:38 pm »
Првата бројка е download (брзина со која ти преземаш податоци од Интернет), втората е upload (брзина со која ти праќаш податоци кон Интернет).
Разгледај и https://neotel.mk/opticki-internet/ ако кај тебе во маало имаат инфраструктура. Поефтина, а и поквалитетна опција се од Телекабел.
Потпис.