Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 470071 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54748
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2235 на: 30 Октомври 2023, 19:19:55 pm »
Јави се тука утре од сабајле. https://vint.com.mk/kontakt/

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2236 на: 30 Октомври 2023, 20:52:26 pm »

Дечки, потребна ми е ваква сијалица за лустерот дома, дали некој знае каде можам да најдам ваква сијалица, може и друг бренд.
Оваа сијалица што ја сликнав најверојатно престанала со производство.





(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)[/url]



[/img]



Вакви две најдов во Хубо за моите лустери, ама мислам последните беа. (А и темава е малце утната мислам) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2237 на: 30 Октомври 2023, 22:28:30 pm »
Лира инженеринг прашај. Ако мора да е таква форма најверојатно има лед заменски.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2238 на: 14 Ноември 2023, 12:26:58 pm »
Дечки, некој искуство со вакво нешто? Снопот ми изглеат феноменално, добар cut off, принципот на работа е ист ко кај Bi-xenon, една сијалица за кратко/долго и физичка завеса.

https://www.instagram.com/prolight__/

Му се јавив на дечково, конкретно за моето возило со bi-xenon адаптивни светла, ми понуди 'Bi-Led' лупи комплет за 17.000 мкд, што некако не ми е евтино.
За жал сочива не репарира.
проблем бр.1 : кога ќе цркне ледот, мислам дека не може да се смени, туку требало да се 'репарира' чипот - негови зборови.
проблем бр.2 : од Гевгелија е , а ја од Ск.

Cleaning & Polish од трубарево спомнаа некои членови лошо искуство, а и ја не сум далеку од тоа, коа му се јавив да го прашам за груба цена ликот ми рече неможам ништо да ти кажам пред да го отворам фарот. Ок, го отвара фарот и ми одвалува луда цена и што правиме ? ;D ќе ми рече ај сеа 100 евра за ова што го отворив.

Дајте други предлози Скопје и околни градови ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2239 на: 14 Ноември 2023, 13:08:27 pm »
kakvi sa tia adaptivni ?

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2240 на: 14 Ноември 2023, 13:10:07 pm »
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2241 на: 14 Ноември 2023, 13:25:33 pm »
aii zaebani, so ne kje im teknit, bravo, dobra finta.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 302
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2242 на: 14 Ноември 2023, 14:16:14 pm »
Дечки, некој искуство со вакво нешто? Снопот ми изглеат феноменално, добар cut off, принципот на работа е ист ко кај Bi-xenon, една сијалица за кратко/долго и физичка завеса.

https://www.instagram.com/prolight__/

Му се јавив на дечково, конкретно за моето возило со bi-xenon адаптивни светла, ми понуди 'Bi-Led' лупи комплет за 17.000 мкд, што некако не ми е евтино.
За жал сочива не репарира.
проблем бр.1 : кога ќе цркне ледот, мислам дека не може да се смени, туку требало да се 'репарира' чипот - негови зборови.
проблем бр.2 : од Гевгелија е , а ја од Ск.

Cleaning & Polish од трубарево спомнаа некои членови лошо искуство, а и ја не сум далеку од тоа, коа му се јавив да го прашам за груба цена ликот ми рече неможам ништо да ти кажам пред да го отворам фарот. Ок, го отвара фарот и ми одвалува луда цена и што правиме ? ;D ќе ми рече ај сеа 100 евра за ова што го отворив.

Дајте други предлози Скопје и околни градови ;D

Мене ми понуди за 250 евра истиот, ама баш од причините што ги наведе веројатно нема да се нафатам. Не ми е прифатливо да останам без светло/фар и да не можам брзински да го закрпам за до дома да се приберам. Одењето до Гевгелија помал проблем, ама serviceability ми скрши филм скроз.

Плус, уште една работа. Фаровите мои не се никогаш отварани, не се ствара кондензација, немам проблеми. Некако се си мислам дека такви фарови да отворам е барање беља. Плус, дечкото кажа дека дава година дена гаранција на проекторите. За работата/работната рака не спомна ништо. Шо ако не се убаво затворени? Многу проблеми се.

Засега мислам дека ќе ги задржам Philips-от, евентуално потаму ако ми останат вишок пари во буџетот би разгледал Morimoto Xenon кит со постоечките лупи.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2243 на: 09 Март 2024, 01:12:27 am »
Моментално сум со средните D1S, уште се старите ксенонки од кога ја земав 2018-та, се мислам да ги сменам. Се двоумам меѓу NB Laser и CB Intense, ама повеќе окото ми оди накај левите, топлите бои секогаш ќе вадат повеќе светлина од ладните.



Ме интересира ако ги има некој од тука да сподели искуство за квалитетот и трајноста на овие интензивни ксенонки.
Имаат некоја нормална цена кај нас тука или да ги порачувам од амазон.де?

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 302
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2244 на: 09 Март 2024, 10:19:53 am »
Јас сум моментално со некој Proxenon сет на 6000К, CB Intense би требало да се околу 6200К, искрено не би ја препорачал таа температура. Мислам дека нешто околу 4300К, максимум 5000К, би било подобра варијанта, i.e. NB Laser, тие би требало да се 4500К.

Кај нас ги имаш во Autolux ама се изгор скапи (13,800 за пар), ако имаш опција земи си ги од Амазон.

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2245 на: 09 Март 2024, 16:06:01 pm »
Имаше на алиекспрес што ги покажуваа другиве и беа презадоволни од нив
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2246 на: 09 Март 2024, 17:51:08 pm »
Специфично за овие три Осрам барам искуства, маде ин Џермани. Кинески ксенонки на германец не ставам.

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2247 на: 24 Март 2024, 14:55:32 pm »
Dali ima iskustva nekoj so ovie novi LED sijelici na Philips Ultinon Access?

https://carbox.mk/product/philips-led-h4-h19-ultinon-access-80/