Автор Тема: Совет мислење препорака за vw Bora, Golf 1.6, 1.6sr Бензин/Плин.  (Прочитано 4263 пати)

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Поздрав момци заинтересиран сум да купам возило Бензин или Бензин/Плин преферирам да е vw  групација поточно Bora или Golf 1.6 или 1.6sr.Ме интересира како е покажан овој мотор негови предности, маани на што да внимавам како е за одржавање и итн па би ве замолил за совет и мислење исто така доколку има некој тука од форумов вакво возило и доколку му е за продажба може да ме исконтактира поздрав.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Во голф 4ка имаше бензинци што трошат масло. Само не знам кои беа точно, некој поупатен може да те посоветува или побарај на други странски форуми.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Трошат масло??? го трошат поради несоодветно третирање на моторот или фабричка маана на тој мотор??

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Второто ама не сум сигурен.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5670
Па нели зема од Швејцарија Бора или ја продаде?

Sent from my E5603 using Tapatalk


Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 330
Да бората што димит.😃 сега и јас се сетив.

Од голф проблеми со трошење на масло е кај 1.4 моторот.
1.6 се покажаа супер. На што да внимаваш. Па би одговорил со еден збор на староста. Веќе се стари доста тие голфови и извозени се прилично.

За да немаш маки ти треба нешто поново

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3228
1.6 sr акни плин и гас!

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Па нели зема од Швејцарија Бора или ја продаде?

Sent from my E5603 using Tapatalk
Си ја чувам уште не планирам да ја венчам ;D сеуште али ке ја пензионирам привремено во гаража не се трпи више ова на секој 4-5 дена на бензиска да точам гориво.Затоа планирам да земам друга ама бензин или бензин/плин варијанта па ке видиме како ке се одвиваат работиве дали овие уште ке глумат лудило со навтава. :-X :-X :-X

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Да бората што димит.😃 сега и јас се сетив.

Од голф проблеми со трошење на масло е кај 1.4 моторот.
1.6 се покажаа супер. На што да внимаваш. Па би одговорил со еден збор на староста. Веќе се стари доста тие голфови и извозени се прилично.

За да немаш маки ти треба нешто поново
Нешто поново? твој предлог нешто поново поекономично на бензин/плин варијанта?

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3228
Чекај, чекај, Бората 1.9 ќе ја пензионираш пошто мн. троши? Не разбирам...?

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5670
Мати вода нешто.

Sent from my E5603 using Tapatalk


Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Ќе ја пензионира оти не е во возна состојба.
Абе брат што отвараш тема коа неслушаш совети. Истото беше коа ја купи бората 1,9 те де и од доктор.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Чекај, чекај, Бората 1.9 ќе ја пензионираш пошто мн. троши? Не разбирам...?
Па така нешто.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Ќе ја пензионира оти не е во возна состојба.
Абе брат што отвараш тема коа неслушаш совети. Истото беше коа ја купи бората 1,9 те де и од доктор.
Ме интересира ваше мислење за моторов не ја бива вака го претераа со нафтава иначе Бората сеуште ја возам и не сакам да ја продавам.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Јас го имав истиот мотор во Голф 5-ката, 1,6 со 102 кс, 8 вентили, на плин 5 години (од Плимонт), моторот е без грешка, ако бил одржуван како што треба, гледам таксистите од Де Лукс (овластен сервис за VW групација) ги утепаа Шкодите со тој мотор од возење, имаат и по 500-600к поминато, значи нема фабричка мана моторот или слично али зависи како е одржувано возилото
Претпоставката е мајката на сите заебувања