Автор Тема: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))  (Прочитано 11680 пати)

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« на: 21 Мај 2018, 00:16:27 am »
Здраво друштво

Ме интересира мислење од некој што поседувал модел на Mazda 6 од сликата. Конкретно ме интересира бензински мотор меѓу 1.8 и 2.0 како се со потрошувачка на бензин и плин, мал и голем сервис дали лесно се наоѓа делови и цена од прилика ? Дали имаат некоја маана што треба да се провери итн итн. стандарт прашања за постаро половно возило :)

Како ги има како модели со ниво на опрема? Видов некои се со команди на волан , некои не..

Фала однапред

What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #1 на: 21 Мај 2018, 02:29:21 am »
Ваква мазда 1.8 имаше член наш. Колку што памтам во град трошеше 13 литри плин, на отворено 9. Немаше некои чести проблеми со дефекти.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1952

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #3 на: 22 Мај 2018, 00:38:36 am »
Па добро.. повеќе е пимпање тоа што го има во темата ,не тоа конкретно што прашав. Како и да е најдов нешто корисно и таму ама најдобро некој што поседува/поседувал ваква кола ако не го мрзи да пише збор-два :)
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #4 на: 22 Мај 2018, 08:26:52 am »
Па освен на таа тема на форумов нема да најдеш друг со таквао ауто и за жал прашањата неможе да ти се одговорат во целост.

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #5 на: 22 Мај 2018, 09:19:19 am »
Мазда колку што сум слушал добро стојат со reliability, ама се скапи за сервис. Има член на форумов со нова 3 ка мислам, сервисот од што гледав му беше прилично скап, по локални мајстори незнам колку е. Ако планираш на плин да ја ставаш би ти рекол германско нешто, јапонските мотори склони се на проблеми со плинот, другар на другар ремонт правел на 3 ка од постарите тие 2004 та отприлика поради плинот.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #6 на: 22 Мај 2018, 10:53:58 am »
Мазда колку што сум слушал добро стојат со reliability, ама се скапи за сервис. Има член на форумов со нова 3 ка мислам, сервисот од што гледав му беше прилично скап, по локални мајстори незнам колку е. Ако планираш на плин да ја ставаш би ти рекол германско нешто, јапонските мотори склони се на проблеми со плинот, другар на другар ремонт правел на 3 ка од постарите тие 2004 та отприлика поради плинот.

Нашиот член доооолго ја возеше маздата на плин без никаков проблем. Ако плинот е соодветно наштелуван нема да има никаков проблем за моторот. И секако ако на плин се вози така како што треба на плин да се вози.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #7 на: 22 Мај 2018, 11:34:24 am »
Немој Миле така, пошто другар на другар на другарот....до плинот било

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1952
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #8 на: 22 Мај 2018, 11:45:28 am »
Поосетливи се вентилите кај сите понови мотори, конкретен јапонски дали Мазда дали Хонда така да секој плинар би ти препорачал систем со додатна капалка за ладење на вентилите.

И јас размислувам за промена, конкретно фејслифт моделот и нема на форумот ништо освен таа темата.

Од други форуми генерално нема поплаки од моторот.Проблем е послабата заштита од корозија.Посебно внимание треба да се посвети на подбозјето, полумесците ако се работи за убезено возило од земји каде што навистина фрлаат голема количина на сол.

Моторите бензински се на ланче, прилично издржлиливи, сепак зависи како е сервисирана.дали на време е масло менувано и дали е со правилна градација истото. Атмосферски мотор во превод значи поевтин за сервисирање.Види си количина на масло, помножи по 500-600 денари од литар и плус филтри за масло, за полен и воздушен и ќе добиеш сума помала од 100 евра.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #9 на: 22 Мај 2018, 11:46:53 am »
Немој Миле така, пошто другар на другар на другарот....до плинот било

А маздата нова..... со едвај поминати 270.000 км

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #10 на: 22 Мај 2018, 12:19:21 pm »
Немој Миле така, пошто другар на другар на другарот....до плинот било

Немој Миле така, пошто другар на другар на другарот....до плинот било

А маздата нова..... со едвај поминати 270.000 км

Па јас пренесувам искуство што некој го имал со брендот Мазда, дали имала 270к незнам, ама знам дека и Плимонт за јапонските возила препорачуваат повеќе пазење кога се возат на плин, имаш тема повели прочитај. Ако ви е за да си правите празни муабети и да мудрувате, ќе ви отвориме тема само кажете.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #11 на: 22 Мај 2018, 13:57:50 pm »
Да си го имал ти брендот Мазда, пеќи. Ти кажуваш за некој од трето колено. Не ни знаеш како се вика човекот што ја има маздата.

Не си од никаков помош.

Ние го знајме лично членот gOJDO и се имаме возено во неговата Мазда. Тој ја имаше долго маздата и добро ја извози. Човекот си е реален и се што се расипуваше одма пишуваше тука.
Па ние не се дрзнуваме да пишуваме дека знаеме шо проблеми имаат маздите, позавајќи го гојдо.

@loristeB  Пиши му ПП на gOJDO сигурен сум дека ќе ти пиши се што те интересира. Можи и на пиво да го договориш и уште посликовито ќе ти објасни. Можи и пивото ќе ти го плати.
:)

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #12 на: 22 Мај 2018, 14:56:10 pm »
Да си го имал ти брендот Мазда, пеќи. Ти кажуваш за некој од трето колено. Не ни знаеш како се вика човекот што ја има маздата.

Не си од никаков помош.

Ние го знајме лично членот gOJDO и се имаме возено во неговата Мазда. Тој ја имаше долго маздата и добро ја извози. Човекот си е реален и се што се расипуваше одма пишуваше тука.
Па ние не се дрзнуваме да пишуваме дека знаеме шо проблеми имаат маздите, позавајќи го гојдо.

@loristeB  Пиши му ПП на gOJDO сигурен сум дека ќе ти пиши се што те интересира. Можи и на пиво да го договориш и уште посликовито ќе ти објасни. Можи и пивото ќе ти го плати.
:)

Немора да се возам или да ја возам колата за да пренесам искуство од човек кој ја имал колата, кога гледаш да земеш некоја половна па и нова кола чепкаш на интернет да видиш најчести проблеми и искуства на луѓе со тој мотор, или ти исклучиво бараш од лица што лично ги познаваш фидбек ? Еве не сум се возел ниту возам дизел кој има проблем со ДПФ ама читам и знам дека многу дизели имаат проблеми со ДПФ от ако се возат градска често. Еве може тебе за да се увериш ти треба да купиш некој таков да искусиш од прва рака или да те возат па да се увериш ако не веруваш.

Отсутен JDM4LIFE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 326
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #13 на: 22 Мај 2018, 18:51:00 pm »
Ке одговорам од лично искуство поради тоа што го поседувам возилото лично.
ГО имам веке 4 години, си го донесов сам од швајцарија.
Ме чинеше многу поскапо од Бугарија, Италија или Германија но за тој што знае како пристигнуваат нови и како се чуваат во Швајцарија возилата и какви правила важат за техничката исправност ке му биде јасно.
Јас ја земав намерно со Дизел мотор и тоа со 2.0 136  без ДПФ.
Претходно следев форуми една година, а имав и мазда 3-ка бензин и сепак се одлучив за овој мотор.
Един поголем трошок ми беше замаецот, како и кај секој дизел кога ке помине над 180 000км потрошен дел.
Друг дефект сум немал, да чукнам во дрво, го менувам улјето на 8000 км, си ги сменив шајбните на дизните и ја чистам ситката во картерот за улје на секое второ менување на масло.
Возилото е многу удобно за подолги патувања, ги крие километрите а има одлично и прецизно управување.
Мојата е со највисоко ниво на опрема ( Вебасто со тајмер, навигација, Босе со буфер со 9 звучници, кожа, греачи, темпомат, итн..)
За цената која треба да ја вложиш ке добиеш најмногу кола.
Грешка е типичното сваќање кај нас дека немало делови или скапо било.
Плочки, дискови, рамена имаш секаде по поволни цени, а ако ти е скапо можам да ти пратам од каде јас ги купувам сите делови за моите возило пошто имам само јапонски возила во фамилијата ( Солун и Софиа) на пола цени од Солид или Еуро07.
Исто така да напоменам , возилото е многу економично 5,4 литра до 120 км/ч на автопат, или 6,8 литра мешано возење со град и автопат.
Не би ти препорачал Бензин 1.8 или 2.3 поради тоа што имаат проблеми со потрошувачка на улје и тоа многу, па после хорор приказни, а и многу послаби се на на снага.
Грубо тоа е , кој што го интересира нека праша слободно, ке одговорам непристрастно
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Мислење за половна Mazda 6 (6 I Hatchback (GG))
« Одговори #14 на: 22 Мај 2018, 19:33:32 pm »
Прати инфо каде во Софија пазариш делови.