Автор Тема: BMW e36 318 tds  (Прочитано 27384 пати)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #75 на: 14 Март 2019, 21:27:36 pm »
Земав од бмв клуб една пумпс дур ја донедов дома ми се јави од бензинец е вика а на тел од тдс. Само да ја продае се истрча. Ама ај тој ја врати без проблем. Земав од прилеп од тој кико натали тече цела и идто ко старата е и можеше да се врати на телефон кога ја купував сега несака да врати пари денес 2 пати му звонам да ми даде адреса поклон да му ја вратам нека се збогати за 2 000 нејќе. Доста мие од тие стручњаци. Сепак има и луѓе што разбираат не викам не ама последно го оставам прашувањето таму тука очекувам по нормални одговори. Сепак фалати не викам дека имаше лоша намера да не ме сватиш погрешно.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3232
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #76 на: 14 Март 2019, 21:39:48 pm »
Зоки - 078 214 746, од памти век растура, кај Коце Металец средното му е гаражата.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #77 на: 14 Март 2019, 21:45:21 pm »
Бмв растура? Фала ти ќе го имам во предвид но сепак како што реков сега барам сервис мислам попаметно е да се провери да не е до нешто друго проблемот пред да купам уште една пумпа :/

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #78 на: 15 Март 2019, 00:44:43 am »
Земав од бмв клуб една пумпс дур ја донедов дома ми се јави од бензинец е вика а на тел од тдс. Само да ја продае се истрча. Ама ај тој ја врати без проблем. Земав од прилеп од тој кико натали тече цела и идто ко старата е и можеше да се врати на телефон кога ја купував сега несака да врати пари денес 2 пати му звонам да ми даде адреса поклон да му ја вратам нека се збогати за 2 000 нејќе. Доста мие од тие стручњаци. Сепак има и луѓе што разбираат не викам не ама последно го оставам прашувањето таму тука очекувам по нормални одговори. Сепак фалати не викам дека имаше лоша намера да не ме сватиш погрешно.
Батали тоа препродавачи и такви луѓе.. Јас имам земано од кај јовица трпески тетово и од кај дарко трајковски а имам правено муабет со златко нолески.. И за тројцата јас ти гарантирам дека се океј.. Јас ни се знам ни се познавам па секогаш биле фер и услужливи.. Се гледа дека не сакаат само парите да ти ги земат туку утреден пак од кај нив да пазариш..

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #79 на: 15 Март 2019, 01:14:32 am »
+1 за дечките погоре, коректни се, кај јовица поготово нема шаш.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #80 на: 16 Март 2019, 23:17:49 pm »
Земав од бмв клуб една пумпс дур ја донедов дома ми се јави од бензинец е вика а на тел од тдс. Само да ја продае се истрча. Ама ај тој ја врати без проблем. Земав од прилеп од тој кико натали тече цела и идто ко старата е и можеше да се врати на телефон кога ја купував сега несака да врати пари денес 2 пати му звонам да ми даде адреса поклон да му ја вратам нека се збогати за 2 000 нејќе. Доста мие од тие стручњаци. Сепак има и луѓе што разбираат не викам не ама последно го оставам прашувањето таму тука очекувам по нормални одговори. Сепак фалати не викам дека имаше лоша намера да не ме сватиш погрешно.
Батали тоа препродавачи и такви луѓе.. Јас имам земано од кај јовица трпески тетово и од кај дарко трајковски а имам правено муабет со златко нолески.. И за тројцата јас ти гарантирам дека се океј.. Јас ни се знам ни се познавам па секогаш биле фер и услужливи.. Се гледа дека не сакаат само парите да ти ги земат туку утреден пак од кај нив да пазариш..

Јас прво кај нив прашав за дел пред да пишам у клуб ама немаа. Само добра идеа ми даде можда ќе појдам до кај Јоцо да ја зирне он колку што знам и механика работи.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #81 на: 18 Април 2019, 17:21:58 pm »
На седми месецов колава направи година во моја сопственост. За таа година поминати 12 500км.

Претходната недела го сменив и десниот заден амортизер.
За оваа година поголеми работи што беа средени се:
-нови летни гуми
-15ки челични за зимски сет кој ќе биде обновен следново зимо
-стабилизатори
-држачи на мотор
-ново радио
-греачи
-уље 2 пати
-проблем со парното кој некако се реши
-пеоблем со сервото кој сеуште се реши
-нови задни амортизери 
- успат и неколку црева од кој течеше кое уље кое антифриз и атф пукнати од старост сега дури мие чудно зошто ништо не капе  ;D

Мислам дека одприлика е тоа сигурно имало уште некоја ситница но тоа се главните работи. Како што спомна Симо стара кола си бара одржување.

Планот со колава можеби уште пред да се купи беше да се направи swap со 330d од е46. Сепак се беше под знак прашалник, не дека сега сум се одкажал скроз од планот но некако замена со е90/е60 ми се врти у глава за во подалечна иднина па ќе видиме.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #82 на: 18 Април 2019, 18:05:15 pm »
На седми месецов колава направи година во моја сопственост. За таа година поминати 12 500км.

Претходната недела го сменив и десниот заден амортизер.
За оваа година поголеми работи што беа средени се:
-нови летни гуми
-15ки челични за зимски сет кој ќе биде обновен следново зимо
-стабилизатори
-држачи на мотор
-ново радио
-греачи
-уље 2 пати
-проблем со парното кој некако се реши
-пеоблем со сервото кој сеуште се реши
-нови задни амортизери 
- успат и неколку црева од кој течеше кое уље кое антифриз и атф пукнати од старост сега дури мие чудно зошто ништо не капе  ;D

Мислам дека одприлика е тоа сигурно имало уште некоја ситница но тоа се главните работи. Како што спомна Симо стара кола си бара одржување.

Планот со колава можеби уште пред да се купи беше да се направи swap со 330d од е46. Сепак се беше под знак прашалник, не дека сега сум се одкажал скроз од планот но некако замена со е90/е60 ми се врти у глава за во подалечна иднина па ќе видиме.

Сум возел се од овде што напиша погоре. Топло ќе ти препорачам да размислуваш на 530д е60 и ништо друго, возило на векот. :)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #83 на: 01 Мај 2019, 23:08:54 pm »
@BrziGonzalez Јас се качив во 530д со М опрема кожа све комплет и за 30 секунди се заљубив во колата. Но работата е што за мојве потреби 80 % низ град и 3ка ми е поредоволна. И друга работа што ме одвлекува од е60 е кога ќе пише некој дефект одма има коментари дека поправките многу лесно достигнуваат и 1 000 евра. Ама добро за тоа има време :)

Во меѓувреме мојата си доби не само 2 туку 4 да добро читате 4 нови сензори  ;D



Викендов се искористи за мала прошетка Скопје Охрид (се качивме и на Галичица) за назад низ Прилеп и пак Скопје
610км нормално возење одприлика по занци потрошња од врв до врв рамно 6.00л/100км







И нарачав и мал поклон од Revshift а додека чекам да стигне треба да набавам јабучици па да се сменат во еден здив и да оди на центрирање  :D

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #84 на: 01 Мај 2019, 23:15:38 pm »
Се попушта бошот на таа кола за да прави ќеиф. Ама многу троши така :)
Според мене не чепкај ништо, повози и замени ја во иднина кога ќе си во можност за 6 клипаш :)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #85 на: 07 Мај 2019, 18:25:06 pm »


Кога се спремаш да ги чекаш 2 месеци зошто доаѓаат од US а стигнаа за 11 дена.
Сега едвај чекам да најдам време па да монтираме  ::)



 
Следно што треба да сменам.



Како мана ќе наведам тежок волан на кој веќе се навикнувам ама сепак размислувам ако е можно на овие бандажи барем 215ки да ставам некако гумиве се прешироки за колава. Добри се само за лик. Исто така зошто се многу широки кога ќе наидам на делови каде што е пропаднат асвалтот од камиони автобуси многу лесно ми го зема воланот и треба повеќе внимание да се обрне при возење на такви места. Мајсторот вика гумите на подвозјето како ида се викаа поточно се меки плус широките гуми, затоа тоа се случува.



Се надевам дека со овие ќе се реши малку од малку овој проблем.
« Последно менување: 07 Мај 2019, 18:31:12 pm Knight_ »

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #86 на: 01 Јули 2019, 19:45:00 pm »
Мал зафат што се случи на 29.05 ама никако да пишам.

Сменети:
-внатрешна спона на летва
-мажетна на летва
-јабучица долга на виљушка
-чаурите зелените од погоре
-центрирање

Направен и еден downgrade од „М“ во нормално BMW така многу брзо ми беше




Не ми праат кеиф баш ама поубави се од тие претходно сто пати. Им фали хром прстен што многу мења ама не приметив.

Вака изгледа со 100кг во гепек а би сакал така да изгледа со празен гепек


Купен и вап ingco 150бари мислам 1 500w е немам слика од него а и ме мрзи да одам до подрум ќе го сликам во наредна прилика за домашни услови и да не губиш време во перална некоаш и по 3 саати е одличен.

Отсутен mendieta1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 184
  • BMW E30 316; BMW Е36 318 tds; BMW E46 330 Ci
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #87 на: 14 Јули 2019, 03:37:40 am »
Топ количе, имам исто 318 тдс ,2. месец 98 произведена,  ептен слабо ја возев пошто 6 год бев во Ск додека студирав медицина,,ја зема татко ми  со 130 000 во 2006 моментално е со 145 000 км,, тетово -охрид -тетово со 1200 ден нафта поминува. Не планирам никогаш да ја продадам
SAVE WATER! SHOWER WITH YOUR GIRLFRIEND

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #88 на: 19 Август 2019, 22:32:53 pm »
Топ количе, имам исто 318 тдс ,2. месец 98 произведена,  ептен слабо ја возев пошто 6 год бев во Ск додека студирав медицина,,ја зема татко ми  со 130 000 во 2006 моментално е со 145 000 км,, тетово -охрид -тетово со 1200 ден нафта поминува. Не планирам никогаш да ја продадам

Колата за годините е супер и нуди доста забава што не очекував еве вчера ја брчев накај козјак по кривините прави многу мерак (само ако нема угорници ;D ;D). Е сеа со волку пари бев до таму не мие баш мерка за потрошња, еве што сум измерил у последни 10 месеци



А за продавање веќе размислувам дали да ја мењам за е39 530d само ме предомислува фактот што пак минимум 20 000 ќе треба да ги дадам на гладно пошо кај нас никој не менува ништо на колите па ќе морам јас исто како на оваа што менував некој работи.
Денес се јавив кај човекот Саше аудито што го ремапираше и ме разочара дека немал мапи за tds  :(

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: BMW e36 318 tds
« Одговори #89 на: 12 Октомври 2019, 14:08:09 pm »
Колата непланирано отиде на продажба и се врати кај претходниот сопственик  :D може клуч