Автор Тема: Промена на звучници во Opel Astra G.  (Прочитано 3364 пати)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Промена на звучници во Opel Astra G.
« на: 29 Април 2018, 17:52:27 pm »
Здраво дечки.
Сакам да ги заменам фабричките звучници во вратите со други.
Дали се потребни адаптери за звучниците напред/назад ?
Која цена се движат адаптерите ?
Дали адаптерите одат по возило или се универзални?
Фала, поздрав.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Промена на звучници во Opel Astra G.
« Одговори #1 на: 29 Април 2018, 18:51:11 pm »
Вака.
Кај мене морално е да ставиш адаптери, бидејќи во фолксвагениве претежно се така направени, види си на нет дали имаш потреба од адаптер во зависност од колата.
Адаптери имаш универзални, во зависност од големината на звучките. Јас купив од ДОГ адаптери не ме фаќај за збор мислам дека беа 800мкд пар. Имаш туторијалчиња на јутуб како на постоечките да монтираш нови звучки, тоа е опција да поминеш поефтино, јас несакав да правам крпеници, сакав да си биде како што треба затоа и купив.
Edit:
https://www.youtube.com/results?search_query=kicker+k60+into+astra+mk4&app=desktop
Значи ќе треба, е сеа шо прават, старите звучки ги сечат и го искористуваат фабричкиот адаптер, се прави ама колку е ефективно лично незнам.
« Последно менување: 29 Април 2018, 18:57:16 pm зоки-златен »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43368
  • Il Moderatore
Одг: Промена на звучници во Opel Astra G.
« Одговори #2 на: 29 Април 2018, 19:12:19 pm »

Значи ќе треба, е сеа шо прават, старите звучки ги сечат и го искористуваат фабричкиот адаптер, се прави ама колку е ефективно лично незнам.


јас тоа го направив со звучките од стилото. Ич не ми беше криво да ги уништам, и да ги наштрафам Focal-ите ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Промена на звучници во Opel Astra G.
« Одговори #3 на: 29 Април 2018, 19:28:16 pm »
За напред треба адаптери, за назад не знам.

Разбрав и тоа дека дека се искористуваат постоечките адаптери, но треба да се уништат старите звучници. Не би сакал да ги уништувам зошто се добри.