Автор Тема: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан  (Прочитано 3654 пати)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« на: 08 Март 2018, 21:27:01 pm »
Колега на работа купи Волво ХЦ60 2010 2.4 Д5 од бугарија џоа со реални км и доста сочувано.. искрено многу ми напрај кејф... јас подолго време гледав Тигуан 2010та да начекам некој добар а сега гледам дека за скоро истите пари се зема Волвото... Немам никакви познавања за Волвото само дека овластен застапник и сервис е Мида... не сум приметил други гаражи сервиси што ме загрижува за одржување на возилото?
Некој од поискусните да ме посоветува дали вреди 15к да се инвестира или да се оди на варијанта Тигуан?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #1 на: 09 Март 2018, 07:29:37 am »
Мој пријател има вакво половно Волво со истиот мотор и километража. Го зема од Белгија со демек 250к ама реално свесен дека беа далеку над таа километража и кошташе околу 17к ми се чини. Еве после 3-4 години колата си тера, добра е ама џип како џип сервисот не е баш евтин кога ќе дојде промена на дисковим плочки, уље итн. Тој мотор конкретно ќе си троши доста гориво. Доколку би го споредил со Тигуан не би го споредувал, Волвото без размислување.

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #2 на: 09 Март 2018, 10:39:33 am »
Мој пријател има вакво половно Волво со истиот мотор и километража. Го зема од Белгија со демек 250к ама реално свесен дека беа далеку над таа километража и кошташе околу 17к ми се чини. Еве после 3-4 години колата си тера, добра е ама џип како џип сервисот не е баш евтин кога ќе дојде промена на дисковим плочки, уље итн. Тој мотор конкретно ќе си троши доста гориво. Доколку би го споредил со Тигуан не би го споредувал, Волвото без размислување.

Белгија имаат CarPass документ за секое возило при купопродажба, истиот ги содржи сите сервиси за возилото затоа што законски мораат сите сервиси да ги заведуваат и според тоа возилата треба да се со реална километража. Сега може и таму постојат балкански финти па зимаат со враќани, ама затоа не се зима кола од секаде и на запад.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #3 на: 09 Март 2018, 11:00:33 am »
Се согласувам 100% ... другар зема ауди а4 2012 од швицарска со мкф со сите салтанати не успеа да ја донесе до мк.. кај србија на аутопут се зезна реглер сензори бла бла ја шлепаше... секаде прават превари.. муабетот е како ке ти се погоди... затоа не мислам дека е битно да фрлаш 1000 еур за патни трошоци и да се малтретираш по белиот свет.. него влатко другарти кај го сервисира волвото на овластен или некоја гаража?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #4 на: 09 Март 2018, 11:04:09 am »
Мој пријател има вакво половно Волво со истиот мотор и километража. Го зема од Белгија со демек 250к ама реално свесен дека беа далеку над таа километража и кошташе околу 17к ми се чини. Еве после 3-4 години колата си тера, добра е ама џип како џип сервисот не е баш евтин кога ќе дојде промена на дисковим плочки, уље итн. Тој мотор конкретно ќе си троши доста гориво. Доколку би го споредил со Тигуан не би го споредувал, Волвото без размислување.

Белгија имаат CarPass документ за секое возило при купопродажба, истиот ги содржи сите сервиси за возилото затоа што законски мораат сите сервиси да ги заведуваат и според тоа возилата треба да се со реална километража. Сега може и таму постојат балкански финти па зимаат со враќани, ама затоа не се зима кола од секаде и на запад.
Све тоа е во ред, работата е кога возилото ќе се донесе во земја Х и потоа се прават дубари. Кој сака може да се замара да дознае вистинска километража ама верувај има луѓе што не се замараат многу и не им значи.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #5 на: 09 Март 2018, 11:51:34 am »
Laze, jas gledav Volvo pred da zemam tiguan. Ko sho mozev da vidam, peugeot engine vozi ama posle se, tiguanot e poisplatliv radi odrzuvanje. Inaku volvoto ima preprasna voznja. mozebi za nijansa podobro od tiguanot. Ama pa od druga strana, enterierot nekako ne mi se dopadna, ne deka e los, tuku e ekscentricen po malku. Toa jas sto gledav, e dosta poskapo od tiguan na pocetok.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #6 на: 09 Март 2018, 12:06:02 pm »
Што се однесува до одржувањето, јас ја одржувам претежно во официјален сервис (од стандардните механички одржувања). Реално ако се грижиш за цена на механичките делови, мислам дека нема да имаш голем проблем. Јас се што сменив го имаше во варијанта за Форд и за Волво, нормално ставав делови зао Фордов жиг.

Инаку XC60 ти е во дефиниција на https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_EUCD_platform и тука очекувам да имаш сличен сетап. Каросериските делови и електрониките и аудиото не се ни обидувај да го кастомизираш сам. Нема отпади полни со остатоци од делови, ниту па можеш да направиш промена некаква на сетап на електроника без официјален сервис. На пример мене ми бараа 100 евра за да зборува Англиски наместо Италијански јазик.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #7 на: 09 Март 2018, 14:36:47 pm »
Даре, реално за истите пари можеш да начекаш тигуан рлиме боли глава опрема и се... лично волвото ми е лично понеобично по кејски помераклиски и несекојдневно а цената од 12к на странски табли ми е моментално достапна и бидејки еднаш се живее слоганот му ја думам.. исто и утре за продажба би бил потежок за продавање ама не мислам за продавање уште не купен... сакав да се распрашам за сервиси за одржување како нз богдановски или др дали има стручњаци за ваков џип.. да не ме крстат во мида :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #8 на: 09 Март 2018, 14:46:12 pm »
12k na stranski, 16-17 na makedonski (ako ne ti dadat eur1).  so 16-17 kje kupis tiguan 2012-13 koj e mnogu polesen za odrzavanje, ama pa e dosaden ko golf :)  Ali zivot ide, ako ti prai keif volvoto odma da si go kupis, a za servis ne e problem...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #9 на: 09 Март 2018, 15:00:10 pm »
Волвото и Тигуанот се различна класа. Ова исто ко да споредувам БМВ Х3 или Ауди Q5 и Тигуан.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #10 на: 09 Март 2018, 16:12:05 pm »
Mislam deka si greska... Ista klasa se. Volvoto ne e bas u klasa so x5/6 ili q7.  Q5 so x3 i so tiguan.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #11 на: 09 Март 2018, 16:37:18 pm »
Во право е даре, xc60 e klasa na x3 q5 tiguan xc90ka e so q5 x5 i tako dalje


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Мислење за Волво ХЦ60 или Тигуан
« Одговори #12 на: 10 Март 2018, 17:46:35 pm »
Волво.

Кул, лично, секси, премиум и што уште не.

Тигуанот освен шо е грд и ваген е.