Автор Тема: Леон или Голф  (Прочитано 41580 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Леон или Голф
« Одговори #30 на: 19 Февруари 2018, 01:10:17 am »
Дваеспрви век е, види што опции може да издејствуваш во турбо бензин  варијанта.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Леон или Голф
« Одговори #31 на: 19 Февруари 2018, 01:13:47 am »
Дваеспрви век е, види што опции може да издејствуваш во турбо бензин  варијанта.

Ние не сме. 90% сакаме да ги префрлиме бензинците на плин (колку и малку да трошат) и се бараат атмосферски бензинци.

А бидејќи светот е 21 век, ние одиме на дизел варијанта ;D

Ете конкретно татко ми го земам за пример. Не сакаше да се зафркава со турбини (...нова кола купува ама ајде...), сакаше евтин плински уред и понатаму лесен мотор за одржување како што беше навикнат до сеа. Решение? 1.6 Mpi :)

Ова размислување го делат огромен број на луѓе.


Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Леон или Голф
« Одговори #32 на: 19 Февруари 2018, 01:17:49 am »
Е нека го делат де, јас го множам моено и пак ќе посоветувам да види кои му се опциите за ТБ.
20 иљадарки ко што видов, да ги дадеш за тедеи....јебем га.
Ако секој со својата математика.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Леон или Голф
« Одговори #33 на: 19 Февруари 2018, 06:30:45 am »
Ако потрошувачката на 1.4 тси е како у каталог и тоа може да се земе. ФР башка и ајт.

И тоа сакав да кажам со плинот, македонска работа.

А нејкам да го осакатувам пак моторот.

Јас коа зборев со татко ми безнин или дизел, од прва рече дизел.

Не дека нешто ги разбира моториве...


А сите клипови што ги гледав на јутуб многу малце праат ревју со тди мотор 90 посто се се тси.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Леон или Голф
« Одговори #34 на: 19 Февруари 2018, 07:52:54 am »
Цитат
Какви глупости човече...

Дечки VAG групацијата СИТЕ работат по ист стандард.

ЕДЕН доказ дадете дека VW бил подобар од Шкода или Сеат.

Се купува бренд. Сакаш да возиш VW/Seat/Skoda. Тоа е целиот муабет.

Поквалитетни биле VW. My hairy ass
Не ќе е баш така,во Сеат и Шкода се вградуваат полоши пластики,стари копчиња и сл...Се лупат,растропуват и сл...Полоши се во секој случај,освен на форумов каде шо се исти или подобри.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6298
  • Бенве сие бенве
Одг: Леон или Голф
« Одговори #35 на: 19 Февруари 2018, 07:59:09 am »
Хјундаи кона, мазда сх3, голф гтд, бмв мечка ауди стоје ти у понуди, уџи самном ти у везу возичу те ко принцезу. Не барај совет одовде, ти ќе си плаќаш рати, јас да бирам сега ќе си купам кона, мазда сх3, 3008, мислам дека се до 20к еур, не сум гледал цени.


Испратено од мојот прекрасен мобилен користејќи Тапаток

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Леон или Голф
« Одговори #36 на: 19 Февруари 2018, 08:46:14 am »
Другар немој 1.6тди, земи си 2.0.
Зошто?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Се е океј дур крузаш низ град, на подолги релации на отворено ќе ти пукне главата со 1.6, а не е некоја голема разлика у потрошња со 2.0.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Леон или Голф
« Одговори #37 на: 19 Февруари 2018, 08:50:36 am »
На работа возам 1.6 тди октавиа 2013.

Топ си е. Некни бев со нејзе у Загреб, лимузина...

Затоа и ја стаив у предлогот и нејзе прво...

А и моторот, пошто го возам, малку троши, многу добро се покажал, цела Македонија ја иам свртено, напреку и попреку. Замерки сум немал.

По некоја логика и на леонот треба да е добар.






Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 19 Февруари 2018, 08:55:57 am Bumb »

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: Леон или Голф
« Одговори #38 на: 19 Февруари 2018, 08:51:28 am »
Зошто коментирате самоуверено а не сте ги возеле за да направите споредба. Сум возел многу голфови и сеати, сум имал и мои лично. Има разлика меѓу сеат и VW. Како во квалитет така и се останато. Сум возел неколку голф 5 и неколку сеат леон 2 (и нови како и со поминато над 100.000), колите се сосема различни по возни својства и по квалитет. Сум возел и октавии од таа генерација, и кај нив има разлика, дури и тие се подобри од леонот. За новиот Леон и Новиот голф, доволно е да седнеш во нив и ќе ти стане јасно зошто за иста цена имаш леон 1.6 тди.
Логиката на  @Carpathian Lord дека се под VAG и дека се по исти стандарди е смешна. Тоа значи дека А3 е исто како леонот? Или Бентли е исто со А8 пошто нели VAG и истата основа шасија?

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Леон или Голф
« Одговори #39 на: 19 Февруари 2018, 10:56:12 am »
Затоа постои ваква тема: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,5699.1470.html

:)


Инаку, во 3 ми закажаа  у салон ќе идам и ќе знам многу конкретно што и како па ќе пишам.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Леон или Голф
« Одговори #40 на: 19 Февруари 2018, 11:02:35 am »
Леонот мислам дека е стара генерација. Во 2019 нов ќе излегува. Голф 8 мислам дека до 2020 треба да е претставен што значи слично :) И така ќе одиш таму, види што најмногу можеш да добиеш за парите. А ако си одлучен од овие два модели тогаш Гољф 7.5 е без конкуренција :)
Крајно види нова Шкода Карок има, па може ќе ти направи таа ќејф и така ќе си таму.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Леон или Голф
« Одговори #41 на: 19 Февруари 2018, 11:03:11 am »
Лупа фар, лед или ксенон. Кога веќе можеш да бираш.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Леон или Голф
« Одговори #42 на: 19 Февруари 2018, 11:47:09 am »
@Carpathian Lord дека се под VAG и дека се по исти стандарди е смешна. Тоа значи дека А3 е исто како леонот? Или Бентли е исто со А8 пошто нели VAG и истата основа шасија?

Не знам колку си информиран, ама самите компании си произведуваат компоненти едни на други.

Да речеме претходните генерации на Пасат (не знам за последниве две генерации) добар дел од шасијата на Пасатот се произведуваше од страна на Шкода.

Ги користат потполно истите платформи.

Сите жигови кај мене на Шкодата се VW.

Второ, произведувачите користат исти добавувачи, затоа што повеќе така им се исплаќа. Сигурно не користат друг добавувач за Голф во однос на Октавија.

Глобализација е дечки, нема веќе „уникатни“ возила. 90% од сите компоненти се од добавувачи, кои потпишуваат договори со кооперациите и доставуваат делови.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Леон или Голф
« Одговори #43 на: 19 Февруари 2018, 11:53:01 am »
Сеа пробуваш да излезеш малце од грешката што ја направи на почеток :). Највпечатливите разлики да речеме помеѓу голф/октавија/леон во ентериер се почнувајќи од материјалот на седиштата независно од опремата, тие хромираните пластики а.к.а алуминиум се со многу различен квалитет кај голфот отколку да речеме кај леонот или октавијата, , пластиката кај што е рачната и мењачот е од сосема различен состав, копчињата за регулација на температура, клима се со различен квалитет, во ѓепек тепихот е од многу различен поевтин материјал кај октавијата итн. a да не збориме за изолација итн. Значи има многу детали каде што едноставно материјалите користени се поскапи а дали квалитетот т.е. издрлжливоста ќе биде различна тоа времето ќе покаже. 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Леон или Голф
« Одговори #44 на: 19 Февруари 2018, 12:02:28 pm »
Квалитетот не потекнува само од фабриката и добавувачот. Една фабрика/добавувач може да прави исти компоненти со различен квалитет - во зависност од употребените репро-материјали, па се до завршната контрола на квалитет. Инаку, се согласувам дека се помалку и помалку има разлика во квалитетот на компонентите дури и помеѓу различни авто-производители. Ако решиле да користат, на пример, pitersburg усисна глава, и BMW и Alfa патат од „џвакање“ усисни клапни...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.