Автор Тема: Formula 1 - Season 2018  (Прочитано 41540 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38708
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #90 на: Април 09, 2018, 15:10:05 pm »
Па сега незнам баш дали само ферари, али добра прича е :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4915
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #91 на: Април 09, 2018, 15:13:37 pm »
Не бе, ти знаеш :)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #92 на: Април 09, 2018, 16:51:38 pm »
Утнаа работа, место два подиума добија подиум, ДНФ и повреден механичар. Генерално добра трка, интересно во борбата за подиум. Првите бодови за Alfa Romeo Sauber и перфектното возење на Gasly ја направија интересна и борбата во средината. Верстапен си остана тешка сељачина и според мене одбројани му се деновите во Red Bull.

Табаковски малце зарѓал, ко да бил одсутен од случувањата изминативе години...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38708
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #93 на: Април 09, 2018, 17:10:50 pm »
Не бе, ти знаеш :)
И баш сеа им текна за кими оверрајд да користат, нема проГлеми :-*

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4146
 • Passat B8
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #94 на: Април 09, 2018, 20:58:41 pm »
На семафор е лоли поп човекот го нема, Арно ама, настрана семафорот, многу ми е чудно зошто го спуштија болидот (ова човек го прави) зарем не виде дека едното тркало не е сменето? оној со дигалката позади, да не ја спуштеше кими ке си врти во место :)

Aj da ne pravam dupli postovi>
ova e povredeniot mehanicar :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

https://thesportsrush.com/ferrari-confirm-broken-leg-for-mechanic-in-raikkonen-incident/
Kimi objasnuva :)
“I go when the light is green and I don’t see what happens behind,” said Raikkonen.
da da i jas mislam deka toj glupiot pozadi sto go spusti bolidot e ludakot koj gi sjeba...
kako i kaj e ludakot sto mu go pali zelenoto nerazbrav no cista e situacijata kade site 3jca od to nezameneto zadno trkalo ne se ispraveni i seuste se trudea da go otstrafat...

ps: a ovije dvajcava sto mu go pridrzuvaat bolidot (levo desno od kokpitot) imaat mozoci so sebe koj bi mozele da im gi iskoristat ko veke se tukaaa :D :D
« Последно менување: Април 09, 2018, 21:13:37 pm RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Присутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #95 на: Април 12, 2018, 15:08:05 pm »
https://thesportsrush.com/lewis-hamilton-has-called-for-strategic-races-rather-than-outright-sprints/

Цитат
“It’s more like a chess game than a rash decision racing.
Мене ако ми беше за шах немаше ф1 да гледам, ќе си одам у пензионерски дом ќе играм шах со дедовците

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #96 на: Април 12, 2018, 17:34:44 pm »
Интересно би било да се достапни само еден тип на гуми ултра софт кој ќе траат 10-15 круга макс. Да се врати долевањето гориво. Ќе биде многу понеизвесно...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47992
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #97 на: Април 12, 2018, 18:26:33 pm »
Затоа е и интересно и напнато како шах да гледаш изгледа.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #98 на: Април 12, 2018, 22:55:07 pm »
Незнам дали го прочитавте текстот целиот. Јас разбирам дека Ф1 не е само луда трка без правила. Од секогаш е имало малку стратегија, и борба меѓу тимовите сите немаат идентични болиди.. ок е, меѓу тоа, наместо да се враќа натпреварот да биде на патеката, хамилтон за жал го поддржува "играњето шах" на тимовите меѓу себе, а со тоа и се помалку да идат до израз квалитетите на возачите.
Демек сите знаеме да воземе шо е битно тоа. Си мислам дека се плаши од дирекна битка на патеката :)

Присутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #99 на: Април 13, 2018, 10:35:47 am »
Дабл трабл :)

https://wtf1.com/post/apparently-verstappen-isnt-going-to-change-his-approach-to-racing/
Од друга страна, како размислува Макси.
Може да го хејтате колку сакате,
AMA..

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38708
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #100 на: Април 13, 2018, 11:04:12 am »
Јас мислам дека беше чист спортски инцидент, и арно искоментира Vettel на пресот, не треба од секој збор да се праи прикаска. Ама никад не би го ставил Verstappen во иста порака со Senna :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #101 на: Април 13, 2018, 11:43:26 am »
Ами Хамилтон шахистот ли да го ставам во порака со Сена? :)
Далеку од тоа да ги споредувам Сена со било кој од денешниве „тркачи“, само го посочив како стандард за тоа што значи racing driver. Па гледаме колку се другите блиску односно далеку од тоа.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38708
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #102 на: Април 13, 2018, 13:21:42 pm »
Не бе, ти знаеш :)
И баш сеа им текна за кими оверрајд да користат, нема проГлеми :-*
https://www.formula1.com/en/latest/headlines/2018/4/ferrari-explain-pit-stop-error-that-led-to-mechanic-injury.html

Цитат
“What’s happening there is we have a mishandling of the rear left. It was not perfectly read by the electronic device that gives the green light.
....
It appears Ferrari’s system thought the tyre had been changed, as the wheelgun had been engaged and then disengaged.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4915
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #103 на: Април 13, 2018, 14:44:59 pm »
Во ред, не било човечка грешка. Имам осeчај ти олесна јако. Ама нели не постеше оверајд и се кикотеше добра прича е? :)

Цитат
There are already people who can override the automatic system, two actually both of which are present in Ferraris pitstop in the video.

00:10


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38708
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #104 на: Април 13, 2018, 15:23:09 pm »
Во ред, не било човечка грешка. Имам осeчај ти олесна јако. Ама нели не постеше оверајд и се кикотеше добра прича е? :)

Цитат
There are already people who can override the automatic system, two actually both of which are present in Ferraris pitstop in the video.

00:10


Nope, јас само кажав не верувам дека се ферари единствени со оверрајд. И дека добра прича сплеле коментаторите од скај. Јас исто така реков дека пиштолџиите даваат команда, али ете, још боље било, немало дугме, туку автоматски кога ќе остане пиштолот без штраф, се активирала „готвоо“ команда.

Нејсе, ете, и јас не знам, ама и коментаторите од скај не знаеле баш многу. Во тој контекст беше и мојата изјава коа кажав дека е „добра прича“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.