Автор Тема: Formula 1 - Season 2018  (Прочитано 41457 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31681
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #75 на: Април 08, 2018, 20:57:49 pm »
Ауу каква гнасна ситуација. Механичаров не ни гледаше. Катастрофа се Ферари

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #76 на: Април 08, 2018, 21:00:06 pm »
 Механичарот нема што да гледа. И Кими нема што да гледа. Има чоек од тие 300 во питстоп задужен за гледање и сигнализирање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #77 на: Април 08, 2018, 21:09:08 pm »
Тој што го викале "ближалка мен" (lolypop man) ја утнал работата веројатно.
Проблемот беше што имаа малку проблем да го отштрафат задното лево тркало, додека другите 3 веќе беа заменети, тој напрет со stop-go знакот сигнализираше да тргне, дигалките спуштени пред време, и отиде ногата.
Од ваков удар, слободно може да ти ја скршат ногата. Скоро 1000 ks..

Едит: тој со палката веќе го нема во боксот. На друг начин е регулирано тоа кога да тргне може немој семафор незнам. Како и да е, беше пуштен пред време.
Многу непрофесионално и неорганизирано од ферари, сакајки да скратат на време, катастрофална грешка
« Последно менување: Април 08, 2018, 21:28:45 pm brm brm »

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #78 на: Април 08, 2018, 21:11:19 pm »
Како што прочитав, двете потколенични коски му биле скршени...
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #79 на: Април 08, 2018, 21:16:39 pm »
Добра трка, одлична стратегија на Ферари и на Мерцедес.

Ветел имаше повеќе муда од Ботас.

Ферари мора да се средат у бокс, многу бодови гупат заради трапавост.

Браво за Торо Росо, успеаа со Хонда мотор да извозат 20 секунди побргу од Мекларен кои што ги баталија Хонда, затоа што не чинеа.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #80 на: Април 08, 2018, 21:25:55 pm »
Хондата во мекларен за ништо не ја биваше, во Торо росо вози беспрекорно ;)

--

Ботас, имаше муда, ама за жал, под притисок во клучни моменти направи кикс, на двапати му блокираше тркало, неможеше да извозе идеално. Да згрешеше на било која кривина Ветел можеше да го кошта првото место. Ама издржа без грешка.
« Последно менување: Април 08, 2018, 21:33:32 pm brm brm »

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #81 на: Април 08, 2018, 22:52:29 pm »

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2379
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #82 на: Април 08, 2018, 23:03:25 pm »
Механичарот нема што да гледа. И Кими нема што да гледа. Има чоек од тие 300 во питстоп задужен за гледање и сигнализирање.

Автоматизиран е процесот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #83 на: Април 09, 2018, 06:32:05 am »
Механичарот нема што да гледа. И Кими нема што да гледа. Има чоек од тие 300 во питстоп задужен за гледање и сигнализирање.

Автоматизиран е процесот.
Објасни. Малце прејак збор е „автоматизација“, каде што имаш мануелна работа за секој потег во бокс - подигање на болидот, отштрафување, промена на тркала, стегање на истите, спуштање на болидот. Единсвено што е тргнато е лолипоп мен, и е сменет со семафор, ама тоа не значи дека некој не кажува (стиска тастер) кога процесот е завршен, откако ќе добие мануелна информација од секое ќоше дека све е чисто.

Да беше автоматизиран процесот, немаше да се деси дешавката со кими. Автоматиката ќе знаеше дека не е сменет задниот пневматик и немаше да го ослободи болидот (кој по правилата не смее да ја продолжи трката со различни пневматици).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4914
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #84 на: Април 09, 2018, 07:04:43 am »
Ќе гледаш на скајспорт како мене :D и нема да поставуваш вакви прашања. Коментаторите убаво објаснија како е автоматски т.е. нема човечки фактор кога се пали зелено светло. Има некакви сензори кои даваат зелено светло кога сите четири пневматици се сменети. НО, исто така потенцираа дека само Ферари од сите тимови има override функција мислејќи дека човек може мануелно со обичен клик на дугме да даде зелено светло пред самиот компјутер и веројатно затоа дојде и до ова и не им е прв пат како што кажаа и на тренинзи им се случило неколку пати.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #85 на: Април 09, 2018, 13:22:24 pm »
На семафор е лоли поп човекот го нема, Арно ама, настрана семафорот, многу ми е чудно зошто го спуштија болидот (ова човек го прави) зарем не виде дека едното тркало не е сменето? оној со дигалката позади, да не ја спуштеше кими ке си врти во место :)

Aj da ne pravam dupli postovi>
ova e povredeniot mehanicar :)https://thesportsrush.com/ferrari-confirm-broken-leg-for-mechanic-in-raikkonen-incident/
Kimi objasnuva :)
“I go when the light is green and I don’t see what happens behind,” said Raikkonen.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #86 на: Април 09, 2018, 13:35:49 pm »
Пиштолџиите што штрафат тркала се тие што сигнализираат дали е готово или не. Порано дигаа рака, сеа имаат дугме на пиштолот. У тој момент, истовремено се пали зелено, се фрла болидот со квик рилис дизалиците на земја у тргнува пилотот. Кај е кикснато.... Само ферари знаат...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #87 на: Април 09, 2018, 13:38:54 pm »
Формула не следам баш ама вчера беше ок не беше монотоно.Гледам Ферари се конкурентни не се како до пред една година.Е сеа другите незнам како се Реноата рикнаа двете па не успеав да видам дали се конкурентни или не,ама ке видиме понатаму.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4914
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #88 на: Април 09, 2018, 13:41:28 pm »
Само Ферари од сите тимови имаат override функција каде што може трето лице што не менува гуми да даде команда и да се запали зелено светло, со цел да се ќари демек некоја стотинка. Арно ама...

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: Formula 1 - Season 2018
« Одговори #89 на: Април 09, 2018, 14:49:52 pm »
Баш тоа трето лице порано беше човекот со стоп-го знакот, треба да ги прати сите механичари кога ќе виде 4 дигнати раце, да даде знак за тргнување. Сега би требало пак да е слично, од кога ќе се добие инфо од сите 4 тима ( по 3ца на 1 тркало) да дадат знак дека се завршени, тогаш се дава зелено светло... И сето тоа е процес кој што трае 2-3 секунди.