Автор Тема: Продолжена гаранција на возило БМВ 1  (Прочитано 4071 пати)

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« на: 16 Јануари 2018, 12:57:38 pm »
Кога имаш дилема, консултирај се со повеќе луѓе. Пошто овде ве има многу знајни и со искуство со коли :), би сакал да чујам ваше мислење, искуства... за понудата што ја имам од МКар за продолжување на гаранцијата на возилото. +2 години цирка 600 еур доплата.

Фала.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17278
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #1 на: 16 Јануари 2018, 13:01:25 pm »
Барај на писмено што опфаќа гаранцијата, и споредувај со онаа основната што доаѓа со возилото. Ако истите услови важат и за продолжените 2 години, плаќај.

99% нема да ја искористиш, ама знаејќи ја комплицираноста на новите возила, било кој малку посериозен дефект надминува 600 евра.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #2 на: 16 Јануари 2018, 13:04:52 pm »
Ми дадоа писмена понуда на која пишува дека опфаќа се што важи со основната гаранција...и јас сум на ниет да платам.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10886
  • 430i
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #3 на: 16 Јануари 2018, 13:17:43 pm »
со оглед на тоа дека испод 25 иљади нема беемве, не гледам причина зошто не би се доплатило 600 еур за +2 години гаранција
јас да сум М-Кар ќе ја урачунам во цена и од старт ќе ја нудам целокупната гаранција

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17278
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #4 на: 16 Јануари 2018, 13:31:12 pm »
На толкави суми на пари, без разлика дали на кредит/лизинг или во готово, 600 евра нема да ги забележиш дека ти фалат, а мирен си дополнителни 2 години.

Тука имаш една негативност, што колата и во тие дополнителни 2 години мора да ја носиш во овластен сервис (такозвани овластен лопов). Позитивно во таа ситуација е што ќе си има сервисна историја, и ќе можеш да ја продадеш барем 600 евра повеќе од идентична кола без сервисна историја. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #5 на: 16 Јануари 2018, 13:37:04 pm »
Аутоматик е BMWто?

Јас би зел 5 години уште на почеток.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #6 на: 16 Јануари 2018, 13:45:21 pm »
Фала на мислењата.

Се слагам дека на таа цена не треба да се жали уште 600 еур за дополнителна гаранција, особени имајќи во предви дека еден поголем пех (пу пу пу) кошта повеќе од 600.

Овластен сервисер - да - љуштат, особено на работната рака. Еден обичен сервис работна рака е 2.500-3.000 денара. Но сепак, си имаш тапија при препродажба - особено за ново возило.

Не е аутоматик - рачен менувач е. Мада мислам дека не може уште од старт на 5 години. Мислам дека калкулираат и го нудат на сопственици чии возила првите 2 години немале сериозен квар. Сепак, сакам да ги пофалам, ме повикаа две недели пред истек на гаранцијата да ја проверат колата за да видат дали нешто има што може да влезе во гарантен рок. Фала богу немаше ништо. Гумата околу вратите приметија дека е повлечена во делот кај што завршува кај задните врати и ја нарачаа да ја сменат под гаранција.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #7 на: 16 Јануари 2018, 13:51:28 pm »
Јас би земал, без размишљање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29136
    • CARclub.mk
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #8 на: 16 Јануари 2018, 14:00:57 pm »
Исто. Без размислување.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #9 на: 16 Јануари 2018, 14:05:43 pm »
И ја не размишљам више. Утре одам таму и продужавам.

Фала другари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #10 на: 16 Јануари 2018, 14:07:31 pm »
Со здравје да се вози +2 безгрижни години! ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #11 на: 16 Јануари 2018, 14:17:46 pm »
Благодарим :-)

Со здравје да се вози +2 безгрижни години! ;)

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #12 на: 16 Јануари 2018, 14:40:29 pm »
Фала на мислењата.

Не е аутоматик - рачен менувач е. Мада мислам дека не може уште од старт на 5 години. Мислам дека калкулираат и го нудат на сопственици чии возила првите 2 години немале сериозен квар. Сепак, сакам да ги пофалам, ме повикаа две недели пред истек на гаранцијата да ја проверат колата за да видат дали нешто има што може да влезе во гарантен рок. Фала богу немаше ништо. Гумата околу вратите приметија дека е повлечена во делот кај што завршува кај задните врати и ја нарачаа да ја сменат под гаранција.
Seriozen kvar vo prvi dve godini ne treba da ima ni Dacia, a ne pa BMW.
Sigurno nemas golema kilometraza natepano, zatoa ti nudat. Nekoj sto pominuva 30.000km godisno dali bi mu ponudile.
Kako primer, mene vo automakedonija mi ponudija da mi ja otkupat Astrata koga po 5ti ili 6ti redoven godisen servis-ne se sekavam tocno, imase samo okolu 35-40.000km pominato. Celo vreme tamu servisirana.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #13 на: 16 Јануари 2018, 14:49:18 pm »
Кога веќе расчисти за гаранцијва кажи што мотор вози кецот и како си задоволен?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Продолжена гаранција на возило БМВ 1
« Одговори #14 на: 16 Јануари 2018, 15:09:52 pm »
Има логика;-) Инаку за 2 години поминати 40.000 км.

Фала на мислењата.

Не е аутоматик - рачен менувач е. Мада мислам дека не може уште од старт на 5 години. Мислам дека калкулираат и го нудат на сопственици чии возила првите 2 години немале сериозен квар. Сепак, сакам да ги пофалам, ме повикаа две недели пред истек на гаранцијата да ја проверат колата за да видат дали нешто има што може да влезе во гарантен рок. Фала богу немаше ништо. Гумата околу вратите приметија дека е повлечена во делот кај што завршува кај задните врати и ја нарачаа да ја сменат под гаранција.
Seriozen kvar vo prvi dve godini ne treba da ima ni Dacia, a ne pa BMW.
Sigurno nemas golema kilometraza natepano, zatoa ti nudat. Nekoj sto pominuva 30.000km godisno dali bi mu ponudile.
Kako primer, mene vo automakedonija mi ponudija da mi ja otkupat Astrata koga po 5ti ili 6ti redoven godisen servis-ne se sekavam tocno, imase samo okolu 35-40.000km pominato. Celo vreme tamu servisirana.