Автор Тема: Купувам oil catch can  (Прочитано 2058 пати)

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Купувам oil catch can
« на: 12 Јануари 2018, 20:08:39 pm »
насловот кажува се.. било какво

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Купувам oil catch can
« Одговори #1 на: 15 Јануари 2018, 11:49:58 am »
ова некоја нова работа е или добропознатиот Уберлауф ( кај Форд) ??
мислам дека не вреди да се става ако не е предвиден фабрички ?
а имав проблеми со мојот ( беше затнат) и од Мида одма треба нов 50 евра.. а се чисти..
у подрум имам нешто старо  слично од ВВ, ама тоа е за класични мотори, за бензин, за повраток на бензин
« Последно менување: 15 Јануари 2018, 11:57:07 am nefer »

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Купувам oil catch can
« Одговори #2 на: 15 Јануари 2018, 17:23:13 pm »
ова некоја нова работа е или добропознатиот Уберлауф ( кај Форд) ??
мислам дека не вреди да се става ако не е предвиден фабрички ?
а имав проблеми со мојот ( беше затнат) и од Мида одма треба нов 50 евра.. а се чисти..
у подрум имам нешто старо  слично од ВВ, ама тоа е за класични мотори, за бензин, за повраток на бензин

незнам што е уберлауф (кај форд), но ова се става на вакумот помеѓу капакот над брегастите и усисната грана. Јас планирам да правам да го модифицирам капакот, а негативната страна на модот е што може голема количина на масло да ми влезе во усисната грана, а со Oil catch can ќе го спречам тоа. Прати ми слика од тоа што го имаш, можеби ќе ми послужи.

Присутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Купувам oil catch can
« Одговори #4 на: 16 Јануари 2018, 12:41:19 pm »
https://m.ebay.com/itm/Black-Aluminum-Baffled-Oil-Catch-Can-Tank-Reservoir-Breather-With-Fittings-Solid/232579710275?hash=item3626d4bd43:g:IEAAAOSwpINaG6oJ

веќе нарачав едно од aliexpress ама не ми се чека
(а и 2 ми требаат бидејќи имам 2 вакум линии од капакот)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Купувам oil catch can
« Одговори #5 на: 16 Јануари 2018, 22:54:40 pm »
ова некоја нова работа е или добропознатиот Уберлауф ( кај Форд) ??
мислам дека не вреди да се става ако не е предвиден фабрички ?
а имав проблеми со мојот ( беше затнат) и од Мида одма треба нов 50 евра.. а се чисти..
у подрум имам нешто старо  слично од ВВ, ама тоа е за класични мотори, за бензин, за повраток на бензин

незнам што е уберлауф (кај форд), но ова се става на вакумот помеѓу капакот над брегастите и усисната грана. Јас планирам да правам да го модифицирам капакот, а негативната страна на модот е што може голема количина на масло да ми влезе во усисната грана, а со Oil catch can ќе го спречам тоа. Прати ми слика од тоа што го имаш, можеби ќе ми послужи.

ова во подрум е за гориво да има стално, во врска со обична пумпа за бензин , ама не е за пареи, тенки се цревата..
Уберлауф од Форд може да видиш на ФИЕСТА МК 4 Ендура, 96-2001  1,3/50 кс, со ланче што е , гусана глава, а има пластична усисна комора... Уберлауфот мислам има внатре вградено сито, тоа се пере со фамин и вода и со воздух се суши МИДА ги продава прескапо 50 евра, може има на старо Хамза Форд во Шутка што е...  Phone: 022651651, 071903029

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Купувам oil catch can
« Одговори #6 на: 10 Февруари 2018, 10:10:35 am »


еве го стигна од aliexpress за 1 месец.