Автор Тема: Preporaka za dobar serviser na Renault  (Прочитано 28761 пати)

Отсутен bobi2006

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #15 на: 24 Јануари 2020, 18:32:57 pm »
Еве да надополнам и јас за мајсторот одкоментарите погоре:
Ја носам колата за замена на масло и филтри,се заврши ок,барем така изгледаше.Неколку дена предходно менував сијалички на фаровите и сигурен дум дека добро ги ставив двете капачиња.Колата ја пребришувам целата дури и моторот,кога можам.После сервисот пак така да избришам се,гледам капачиња нема на двата фара,значи некој ги лапнал.Неможи двете да паднат во исто време!Го прашав ми вика имам две половни по 500 денари ако сакаш.
Малку ми беше тоа,... уште три пати одам за еден сервис он наоѓа уште 500 други "дефекти" со филмање дека ќе умре колата до Куманово ако возам...и за тоа наплаќа дебело.



Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
« Последно менување: 18 Февруари 2020, 15:25:23 pm bobi2006 »

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #16 на: 24 Јануари 2020, 20:20:32 pm »
Ај порано, некој не слушнал муабети, ама во време на интернет, форуми, сеуште некој да иде под гиљотина кај Тахир не можам да разберам.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #17 на: 24 Јануари 2020, 20:28:59 pm »
Зошто никој не сте го пријавиле?

Има регистрирано фирма или на диво работи?

Отсутен bobi2006

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #18 на: 24 Јануари 2020, 21:38:03 pm »
Ај порано, некој не слушнал муабети, ама во време на интернет, форуми, сеуште некој да иде под гиљотина кај Тахир не можам да разберам.
Некако ми изгледаше убедливо...дека знае што зборува,дека знае што прави.

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk


Отсутен bobi2006

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #19 на: 24 Јануари 2020, 21:38:50 pm »
Зошто никој не сте го пријавиле?

Има регистрирано фирма или на диво работи?
Што ќе пријавиш?Како ќе докажеш? Има фирма ама тешко е за докази.

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #20 на: 24 Јануари 2020, 22:21:15 pm »
Samo sekira!!! Iskrsi servisit tamu neka se zaprasa koj bil


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1467
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #21 на: 25 Јануари 2020, 17:44:01 pm »
Јас би му ја разебал мамицата, па нека дојде до тужби.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #22 на: 25 Јануари 2020, 18:59:29 pm »
Таков измамник немам сретнато до сега во животот, а имам шетано доста по мајстори. Еве едно искуство лично:
Лани имаше моомент каде што бев решен да си го сменам мојоот матичен мајстор за реноата, не знам што бубачки ми слегоа у глава дека не добивам услуга како шо треба на редовен муштерија кој доаѓа што на редовен што на вонреден сервис преку 10-15 пати на годишно ниво (моментално имам 3 реноа).
Во Април минатата година дојде ред да менувам сет ремени на мојот Меган кој го гледам како бебе, изреволтиран од неуслужливоста која ја доби @Tischläufer од страна на мојот мајстор решив да му се доверам на Тахир Сервис ренаулт. Се јавувам по телефон му викам вака и вака каиши. Да, ми вели моментално се на акција 8000 ден цел сет со антифриз пумпа оригинални Рено делови со Рено гаранција и акцијата трае до утре. Утредента отидов му реков колава уште не е за сервис, има уште 3 000 км до сервис тоа би било за оотприлика 1 месец, дали може да платам сега унапред кеш да ја фатам акцијата и коа ќе дојде време ќе дојдам. Сњ договоривме ми даде на писмено што сме рекле платив 8000 ден и си отидов, пред да отидам му дадов на знаење дека не сакам да ме дупи и не сум муштерија која доаѓа еднаш годишно. Во меѓувреме одам кај @Bu$aV MeGaNe  на перење и правам муабет со него и бушав јуниор дека сум платил кај преварантов, ликот кој го направи бушав јуниор не ја забораам ден денес ми раскажаа двајцата кои ујдурми ги правел со вадење катализатори наплати на сервиси без да има потреба и сл се каев мноогу. После 3 недели имав уште 800 км до сервис, понеделнички му пишувам дали може да дојдам утре на сервис ми рече не ама да му се јавам да закаже, закажа за не знам кој ден ама беше 3-4 дена понапред да дојдам сабајле, у фамилија бевме со една кола во моментот напраивме триста комбинации кои ги планиравме 2 дена за да ја ослободиме колата бидејќи ни треба. Преварантот ми се јавува у 7 саат сабајле да ми каже дека нема струја у сервисот и го одложува сервисот за други 3-4 дена. Ја тука сватив колку е саат и со каков класа превара си имам работа и коа најдов слоободно време оотидов до илинденска, гледам коли на дизалица работат преварантите и го прашувам зошто, ми рече дека на 2 саата имале струја дрн дрн. Дојдов на денот на закажано после 3-4 дена и не ми дозволуваше да ја гледам колата додека ја работат ми рече дојди после 4 саата, му реков дека не е проблем да почекам ама да ги видам прво делоовите што ќе ги монтира. Отиде позади еден параван преварава и го слушам како тура претура некој кутии (бараше кутија) и доаѓа вика еве! Жал ми е што не сликнав мооментот, дечки тоа беше страшно, кутија рено која личеше дека е јадена од глувци некогаш у неа имало сет со оригинални рено делови и линиски dayco. Го прашав нели оригинал делови и он ми одговори дрско дека ја нема да му кажувам што делови ќе ставал... Си ги побарав парите назад и си отидов без збор, а ми зовре. Таков идиот тешко....
После извесноо време гледаме еден меган со пријател и паднавме на муабет за преварата, човеков прв газда меганоот седел кај него 2 дена , ја носиме на рампа нема катализатор...
Преварантот е доста активен на Рено фб групата кој често гоо мења името, се крие позади женски профил
https://www.facebook.com/lidija.nikolic.568?fref=gs&dti=1531869010422538&hc_location=group_dialog
И еве му ја страната
https://www.facebook.com/renoskopje/


Ти ги врати ли бар парите?

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #23 на: 25 Јануари 2020, 19:19:01 pm »
Он и за неговите поклопци на светлата му земал пари не па да му врати....

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #24 на: 25 Јануари 2020, 19:22:25 pm »
Имам 20л масло за фрлање, некој да не сака да му го остави на врата?

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #25 на: 25 Јануари 2020, 21:24:24 pm »
Зошто никој не сте го пријавиле?

Има регистрирано фирма или на диво работи?
Што ќе пријавиш?Како ќе докажеш? Има фирма ама тешко е за докази.

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk


Види распрашај се ако знаеш некој правник, дали може во некоја институција да се пријави човекот.

Јас колку што сум запознаен, кога некој сервисен центар ти издава фактура на која е наведено дека нешто е извршено, а истиот не го извршил тој зафат, и тоа е видливо на возилото, тогаш имаш докази.

Дополнително не си само ти, бар 2-ца видов на форумов што ги изиграл, пробајте информирајте се што можете да направите. Особено ако те измамил за доста пари, дечкото направил сериозен криминал и си постојат закони според кои ќе одговара доколку докажете.

Отсутен atanasovski2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #26 на: 06 Февруари 2020, 12:31:20 pm »
Здраво дечки, нов сум на форумов а од пред некој месец поседувам renault megane 1.6 16v бензинец, со инсталиран плин на него.
Баш пред некој период еден другар ми го препорача сервисот „Рено МТН“ кој што се наоѓа на крајот од илинденска.... Па сакав да прашам дали всушност овој „Рено МТН“ сервис е тој „сервис Тахир“ за кој што разговаравте претходно???
Затоа што и на мене ми рекоа дека наводно треба да ги сменам двете плочи со осигурачи(мислам дека беа BCI i CHI плоча) и богами солени ми наплатија.
Јас најмногу се нафатив да одам кај овој сервисер затоа што ми го препорача другар кој има renault megane дизелаш и ми рече дека бил задоволен од услугата и дека наводно овој сервис бил поевтин од официјалниот Рено сервис, а ја имал целата опрема како официјалниот Рено сервис.
Па да знам дали онака „мушки“ ме зезнале или не?

Инаку јас имам проблем со електрониката на колата, т.е. откако ке ја оставам колата изгасната (доколку стои изгасната повеќе од 6 часа) ми се празни акумулаторот и после тоа не можам да запалам.

Па дечкиве од Рено сервисот на Илинденска („Рено МТН“ со тел. број 070363512) ми рекоа дека наводно треба да се сменат двете плочи и 3 снопа со кабли(затоа што наводно и трите снопа со кабли кои се наоѓаат во подножјето на колата биле скоро изгорени и морало да се сменат.)

Морам да кажам дека „солено“ ми наплатија(20 000денари), меѓутоа се надевам дека веќе еднаш-засекогаш ќе се реши проблемот.
А воедно и ми рекоа дека ќе имам една година гаранција на деловите.


Само сакав да знам што да очекувам, т.е. дали гадно ме зезнале( па да знам за друг пат да си ја носам на друг мајстор) и дали тој ТАХИР е истиот лик од „Рено МТН“ сервисот ???

Поздрав и ви благодарам однапред за било каков одговор дечки.

Отсутен atanasovski2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #27 на: 06 Февруари 2020, 12:50:12 pm »
И доколку стварно не ви е проблем, дали би можел да добијам тел. број од тој Синиша од Злокуќани и да ми кажете каде се наоѓа?


Фала ви уште еднаш дечки

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #28 на: 06 Февруари 2020, 13:59:46 pm »
Според телефонскиот број на фб, изгледа истиот е, и изгледа и тебе те заебале.