Автор Тема: Preporaka za dobar serviser na Renault  (Прочитано 28759 пати)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Preporaka za dobar serviser na Renault
« на: 05 Јануари 2018, 00:32:35 am »
Decki, spodelete dobro iskustvo i preporaka za serviser na reno megane 1.6... problemot e malce kompliciran sto nekolku serviseri razlicno go tolkuvaat i razlicni dijagnozi...

Spodelete nekoj dobar serviser da ja odnesam kolata da ja sirne.

Fala


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3446
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #1 на: 05 Јануари 2018, 00:39:24 am »
Mazak,
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #2 на: 05 Јануари 2018, 00:45:15 am »

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #3 на: 05 Јануари 2018, 08:33:08 am »
Кажи што е проблемот, што толку мајстори не ти го решиле. Можеби некој ке сподели искуство со проблем како твојот, па ке се реши поедноставно.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #4 на: 05 Јануари 2018, 09:55:29 am »
Скоро почна да трокира ерор чек инџектион.. сменети бомби ни, сменети кабли, свекици.. проблемот си остана... работи немирно како на 3 клипа.. потрошувачка зголемена.. никој со сигурност да се најде маж да го отклони проблемот. Страв ми е да ка возам вака да не направам поголем проблем.. лошото е што проблемот може и сама вожња да го снема.. да си функционира колата најнормално па после на следното палење пак да се јави... некое слично искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #5 на: 05 Јануари 2018, 10:06:34 am »
Дизна

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #6 на: 05 Јануари 2018, 10:18:33 am »
Или компресија изгубена. Или вентил да "касни". Или ламбда сонда неисправна. Или дупка во усис па да прима воздух што неможе да го измери. Или лош маф сензор. Или проблем во инсталација до некој сензор. Или сензор на брегаста/радилица па да утиња тајминзи. Или дизна ко шо рече ахтунг.

Ајде малку повеќе информации...
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #7 на: 05 Јануари 2018, 11:10:25 am »
@JR како е со потрошувачка на масло?

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #8 на: 05 Јануари 2018, 18:38:52 pm »
Дизна

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!

Дизни биле.. една полузапушена една цела запушена..  направена дијагностика и променети двете дизни кај синиша во злокукани.. многу професионално ја среди колата...

Морам да ве предупредам за рено сервисот на илинденска и мајстор Таир.. ми правеше филмови отиден комјутерот сонди чуда.. цена за поправка беше нешто под две просечни плати...
внимавајте дечкото изгледа за доручек нафта пие уместо кафе...


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #9 на: 05 Јануари 2018, 21:37:11 pm »
Дечкото е измамник.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #10 на: 08 Јануари 2018, 02:04:34 am »
Таков измамник немам сретнато до сега во животот, а имам шетано доста по мајстори. Еве едно искуство лично:
Лани имаше моомент каде што бев решен да си го сменам мојоот матичен мајстор за реноата, не знам што бубачки ми слегоа у глава дека не добивам услуга како шо треба на редовен муштерија кој доаѓа што на редовен што на вонреден сервис преку 10-15 пати на годишно ниво (моментално имам 3 реноа).
Во Април минатата година дојде ред да менувам сет ремени на мојот Меган кој го гледам како бебе, изреволтиран од неуслужливоста која ја доби @Tischläufer од страна на мојот мајстор решив да му се доверам на Тахир Сервис ренаулт. Се јавувам по телефон му викам вака и вака каиши. Да, ми вели моментално се на акција 8000 ден цел сет со антифриз пумпа оригинални Рено делови со Рено гаранција и акцијата трае до утре. Утредента отидов му реков колава уште не е за сервис, има уште 3 000 км до сервис тоа би било за оотприлика 1 месец, дали може да платам сега унапред кеш да ја фатам акцијата и коа ќе дојде време ќе дојдам. Сњ договоривме ми даде на писмено што сме рекле платив 8000 ден и си отидов, пред да отидам му дадов на знаење дека не сакам да ме дупи и не сум муштерија која доаѓа еднаш годишно. Во меѓувреме одам кај @Bu$aV MeGaNe  на перење и правам муабет со него и бушав јуниор дека сум платил кај преварантов, ликот кој го направи бушав јуниор не ја забораам ден денес ми раскажаа двајцата кои ујдурми ги правел со вадење катализатори наплати на сервиси без да има потреба и сл се каев мноогу. После 3 недели имав уште 800 км до сервис, понеделнички му пишувам дали може да дојдам утре на сервис ми рече не ама да му се јавам да закаже, закажа за не знам кој ден ама беше 3-4 дена понапред да дојдам сабајле, у фамилија бевме со една кола во моментот напраивме триста комбинации кои ги планиравме 2 дена за да ја ослободиме колата бидејќи ни треба. Преварантот ми се јавува у 7 саат сабајле да ми каже дека нема струја у сервисот и го одложува сервисот за други 3-4 дена. Ја тука сватив колку е саат и со каков класа превара си имам работа и коа најдов слоободно време оотидов до илинденска, гледам коли на дизалица работат преварантите и го прашувам зошто, ми рече дека на 2 саата имале струја дрн дрн. Дојдов на денот на закажано после 3-4 дена и не ми дозволуваше да ја гледам колата додека ја работат ми рече дојди после 4 саата, му реков дека не е проблем да почекам ама да ги видам прво делоовите што ќе ги монтира. Отиде позади еден параван преварава и го слушам како тура претура некој кутии (бараше кутија) и доаѓа вика еве! Жал ми е што не сликнав мооментот, дечки тоа беше страшно, кутија рено која личеше дека е јадена од глувци некогаш у неа имало сет со оригинални рено делови и линиски dayco. Го прашав нели оригинал делови и он ми одговори дрско дека ја нема да му кажувам што делови ќе ставал... Си ги побарав парите назад и си отидов без збор, а ми зовре. Таков идиот тешко....
После извесноо време гледаме еден меган со пријател и паднавме на муабет за преварата, човеков прв газда меганоот седел кај него 2 дена , ја носиме на рампа нема катализатор...
Преварантот е доста активен на Рено фб групата кој често гоо мења името, се крие позади женски профил
https://www.facebook.com/lidija.nikolic.568?fref=gs&dti=1531869010422538&hc_location=group_dialog
И еве му ја страната
https://www.facebook.com/renoskopje/
« Последно менување: 08 Јануари 2018, 02:09:40 am Prcot »

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 947
    • nobrain.dk
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #11 на: 08 Јануари 2018, 20:41:34 pm »
јас се изнервирав кога прочитав што ти се случило.. мене ми мириса дека некој ден ке му влезе некој со секира и ке му е#е мамичето преварантско..
кај мене што ми викаше двете сонди да се сменат под итно и компјутерот иначе ке се направел поголем квар.. јас ко паднат сум од марс...
а да дрзок многу во муабетите
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #12 на: 08 Јануари 2018, 21:22:54 pm »
Никој нема да му влезе ќе си дупи и народ пак кај него ќе оди. Таков народ сме ние сакаме да не дупчат

Отсутен D_NazGUL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
  • Come to the dark side - We have cookies!
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #13 на: 12 Јануари 2018, 20:23:06 pm »
Таков измамник немам сретнато до сега во животот, а имам шетано доста по мајстори. Еве едно искуство лично:
Лани имаше моомент каде што бев решен да си го сменам мојоот матичен мајстор за реноата, не знам што бубачки ми слегоа у глава дека не добивам услуга како шо треба на редовен муштерија кој доаѓа што на редовен што на вонреден сервис преку 10-15 пати на годишно ниво (моментално имам 3 реноа).
Во Април минатата година дојде ред да менувам сет ремени на мојот Меган кој го гледам како бебе, изреволтиран од неуслужливоста која ја доби @Tischläufer од страна на мојот мајстор решив да му се доверам на Тахир Сервис ренаулт. Се јавувам по телефон му викам вака и вака каиши. Да, ми вели моментално се на акција 8000 ден цел сет со антифриз пумпа оригинални Рено делови со Рено гаранција и акцијата трае до утре. Утредента отидов му реков колава уште не е за сервис, има уште 3 000 км до сервис тоа би било за оотприлика 1 месец, дали може да платам сега унапред кеш да ја фатам акцијата и коа ќе дојде време ќе дојдам. Сњ договоривме ми даде на писмено што сме рекле платив 8000 ден и си отидов, пред да отидам му дадов на знаење дека не сакам да ме дупи и не сум муштерија која доаѓа еднаш годишно. Во меѓувреме одам кај @Bu$aV MeGaNe  на перење и правам муабет со него и бушав јуниор дека сум платил кај преварантов, ликот кој го направи бушав јуниор не ја забораам ден денес ми раскажаа двајцата кои ујдурми ги правел со вадење катализатори наплати на сервиси без да има потреба и сл се каев мноогу. После 3 недели имав уште 800 км до сервис, понеделнички му пишувам дали може да дојдам утре на сервис ми рече не ама да му се јавам да закаже, закажа за не знам кој ден ама беше 3-4 дена понапред да дојдам сабајле, у фамилија бевме со една кола во моментот напраивме триста комбинации кои ги планиравме 2 дена за да ја ослободиме колата бидејќи ни треба. Преварантот ми се јавува у 7 саат сабајле да ми каже дека нема струја у сервисот и го одложува сервисот за други 3-4 дена. Ја тука сватив колку е саат и со каков класа превара си имам работа и коа најдов слоободно време оотидов до илинденска, гледам коли на дизалица работат преварантите и го прашувам зошто, ми рече дека на 2 саата имале струја дрн дрн. Дојдов на денот на закажано после 3-4 дена и не ми дозволуваше да ја гледам колата додека ја работат ми рече дојди после 4 саата, му реков дека не е проблем да почекам ама да ги видам прво делоовите што ќе ги монтира. Отиде позади еден параван преварава и го слушам како тура претура некој кутии (бараше кутија) и доаѓа вика еве! Жал ми е што не сликнав мооментот, дечки тоа беше страшно, кутија рено која личеше дека е јадена од глувци некогаш у неа имало сет со оригинални рено делови и линиски dayco. Го прашав нели оригинал делови и он ми одговори дрско дека ја нема да му кажувам што делови ќе ставал... Си ги побарав парите назад и си отидов без збор, а ми зовре. Таков идиот тешко....
После извесноо време гледаме еден меган со пријател и паднавме на муабет за преварата, човеков прв газда меганоот седел кај него 2 дена , ја носиме на рампа нема катализатор...
Преварантот е доста активен на Рено фб групата кој често гоо мења името, се крие позади женски профил
https://www.facebook.com/lidija.nikolic.568?fref=gs&dti=1531869010422538&hc_location=group_dialog
И еве му ја страната
https://www.facebook.com/renoskopje/
Си имам и ја со него слично искуство. На кангуто ми ја скрши бравата за палење и маската од напред на хаубата и се праеше као не бил он. Оди па зеа објасни на купциве дека колава не е удирана. Со презакажувањето истиот филм го праеше и кај мене. Муабетот со компјутерот и плочата изглеа му е универзален.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Zastava 101 >> Matiz >> KIA Ceed >> Audi A3 >> VW Passat Variant >> pending ...

Отсутен KirkaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Preporaka za dobar serviser na Renault
« Одговори #14 на: 20 Април 2019, 12:35:55 pm »
Ќе може ли контакт или мапа од мајстор Синиша од Злокуќани.