Автор Тема: Hyundai  (Прочитано 146067 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45956
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Hyundai
« Одговори #2175 на: Октомври 09, 2019, 13:34:34 pm »
не ја нудат колава кај нас, понудата на КОРЕА Ауто е очајна во моментов
Многу е лошо што не го носат долгиот и30 кај нас со добро стокмена основна опрема за да е околу 13000еур.

За 13к евра што ауди се зима.... :) Мислам дека мене кога им кажам дека сум купил нова Елантра одма истант муабетот за 15к што ауди/бмв/мерцедес се зима....
И од Ауди има за 13000, и за 13000. На пример:
http://autowelt.mk/cars/audi-a3-sportback-1-6tdi-ultra-110hp-business-line/

Ама кај нас се отвара пазар3, пишеш Q7, автомобили, прикажи најефтините прво, па после
https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/Audi/Q7/se-prodava/skopje/sopiste/audi-q7-3-0-tdi-sline-neuvezuvan/3255974
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6825
Одг: Hyundai
« Одговори #2176 на: Октомври 09, 2019, 13:39:50 pm »
се има за пари, на крај на денот твое е да решиш за што ќе ги дадеш

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3122
Одг: Hyundai
« Одговори #2177 на: Октомври 09, 2019, 14:02:48 pm »
не ја нудат колава кај нас, понудата на КОРЕА Ауто е очајна во моментов
Многу е лошо што не го носат долгиот и30 кај нас со добро стокмена основна опрема за да е околу 13000еур.
Општо, Хјундаи како бренд не котира убаво кај нас, нешто малку подобро од Дачија.

нема врска муабетот. Едноставно дилерот се фокусира само на еден модел а тоа во моментов е туксон и толку.
не верувам дека го споредува некој со дачиа

i30 ја нудат само со еден мотор 1.4 атмо, караванот исто го нема
i20 не ја гледам веќе
i10 исто го нема

ова барем на веб страна кај нив.
Слаб е интересот за Хјундаи како бренд.
Со претходната i30 имаа акција за 10.800 (ако добро се сеќавам на сумата), па повторно слабо им одеше продажбата.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6825
Одг: Hyundai
« Одговори #2178 на: Октомври 09, 2019, 14:09:25 pm »
jas za tie pari odnosno 13k(kolku shto ja kupiv elantrata koga beshe na akcija) i moite momentalni potrebi i moznosti bi ja kupil elantrava ushte 100 pati

voopshto ne e najdobroto vozilo shto postoi vo segmentot i koga go kupuvav, ama cenata sekako si igra uloga.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3122
Одг: Hyundai
« Одговори #2179 на: Октомври 09, 2019, 15:02:09 pm »
Од што нема интерес не се ни увезуваат половни.
Ако погледнеш на огласи, нема некоја понуда, зборам за до 7-8 години па и 10 години стари.

Исто како кљусевките на времето (10 години потоа). Ги гледаш како се возат низ градов, а ги нема по огласи

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7262
Одг: Hyundai
« Одговори #2180 на: Ноември 10, 2019, 22:03:37 pm »
не ја нудат колава кај нас, понудата на КОРЕА Ауто е очајна во моментов
Многу е лошо што не го носат долгиот и30 кај нас со добро стокмена основна опрема за да е околу 13000еур.

За 13к евра што ауди се зима.... :) Мислам дека мене кога им кажам дека сум купил нова Елантра одма истант муабетот за 15к што ауди/бмв/мерцедес се зима....
И од Ауди има за 13000, и за 13000. На пример:
http://autowelt.mk/cars/audi-a3-sportback-1-6tdi-ultra-110hp-business-line/

Ама кај нас се отвара пазар3, пишеш Q7, автомобили, прикажи најефтините прво, па после
https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/Audi/Q7/se-prodava/skopje/sopiste/audi-q7-3-0-tdi-sline-neuvezuvan/3255974Ех за тие пари ќе купеше...
Старо ауто издркано со голема км..

Многу клошари ќе купат ауто за курчење а не може да го одржаваат, неможат да дозволат еден сет нови гуми саглам а не саксии или половни стари а тек два сета!

Затоа колку ти е чергата до таму нозете!

Отсутен bilbil

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Hyundai
« Одговори #2181 на: Јануари 17, 2020, 08:52:32 am »
Слаб е интересот за Хјундаи како бренд.
Со претходната i30 имаа акција за 10.800 (ако добро се сеќавам на сумата), па повторно слабо им одеше продажбата.

Сега кога би направиле ваква акција веднаш би зел кредит за да купам и30, а овака ни останува да купиме некој „коска“ голф или ауди за 5-6.000 евра

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19218
Одг: Hyundai
« Одговори #2182 на: Јануари 17, 2020, 10:34:45 am »
Ги заболе цев Хјундаи за европски пазар.
Kај е мал, кај врие од конкуренција, па уште и глупа клиентела задоена со "германски квалитет" кој во америките не вреди ни 5 пари.

Си бркаат работа каде што треба.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4326
Одг: Hyundai
« Одговори #2183 на: Јануари 17, 2020, 10:39:49 am »
Аха..

USA Hyundai car sales 2018      667.634

Europe Hyundai car sales 2018       532.886


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3122
Одг: Hyundai
« Одговори #2184 на: Јануари 17, 2020, 11:08:18 am »
Пред да ја купам i30ката во 2016 почнав читав ревии (Француски) за неа.

Дизајнот бил премногу Корејски, не бил по Европски терк итн

Кога излезе новата генерација i30, немала идентитет, премногу личела на Европските...

Никако да им се погоди на Европјаните.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4326
Одг: Hyundai
« Одговори #2185 на: Јануари 17, 2020, 11:18:34 am »
Бројките го покажуваат спротивното. Хјундаи се продава одлично во Европа па кога ќе ја ставиш Киа заедно тогаш се станати големи играчи веќе во Европа. Тоа што досега во Македонија не им идело е само поради дилерот.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24831
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Hyundai
« Одговори #2186 на: Јануари 17, 2020, 11:18:38 am »
Тековната i30ка мене стварно ми е убава на лик. Има и N-Line варијанта, уште подобра.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19218
Одг: Hyundai
« Одговори #2187 на: Јануари 17, 2020, 11:20:07 am »
Аха..

USA Hyundai car sales 2018      667.634

Europe Hyundai car sales 2018       532.886Догодина оваа разлика ќе биде уште поголема.
Уште во 2018та решиле.

Dec 14, 2018
Hyundai Motor Group said Friday it will put greater focus on reviving sales in the United States and China next year by giving more leeway to the carmaker's regional business headquarters.

The South Korean automaker plans to launch new sport utility vehicle models in the two important automobile markets in 2019 to drive up overall sales, the conglomerate said in a statement.

In the January-October period, Hyundai sold 554,726 vehicles in the US, down 1.8 percent from 564,750 units a year earlier.
In China, Hyundai's sales rose 11 percent to 631,171 in the first 10 months from 569,356 a year ago.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3122
Одг: Hyundai
« Одговори #2188 на: Јануари 17, 2020, 11:23:57 am »
Бројките го покажуваат спротивното. Хјундаи се продава одлично во Европа па кога ќе ја ставиш Киа заедно тогаш се станати големи играчи веќе во Европа. Тоа што досега во Македонија не им идело е само поради дилерот.
Ќе видиме со новиот, некако не ми личи дека е до дилерот според она што го видов некни...
Уште ако го додадам муабетот со момците од сервисот што висеа во салонот...ќе видиме...

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45956
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Hyundai
« Одговори #2189 на: Јануари 17, 2020, 11:33:39 am »
Моменталниот проблем на Хјундаи е што немаат убави коли. До претходно имаа Елантра која беше ремек дело на изглед за цената.

А во Македонија за прв пат ќе имаат соодветен застапник, жалосно е што со моделите се жали боже. Во моментов Киа (како истата кола) ги нуди истите коли со поубав изглед и со 2 години повеќе гаранција. А мислам дека и со цена се некое евро поефтини.Жалосно што толку брзаа да ја фејслифтираат прекраснава Елантра, со тоа новото безвезно дизајнерско движење (види фотос лепота)


Моментално најдобар модел на Хјундаи е Ioniq кој е безобразно фален на сите страни. И е баш она што реално му е потребно на еден човек. Хечбек, со огромен багажник, со фантастичен изглед, хибрид... итн.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.