Автор Тема: Chevrolet Spark II  (Прочитано 33145 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #90 на: 18 Декември 2018, 01:08:28 am »
Докторе? кога реши да се себе-убиваш? ако добро се сеќавам планот беше убиство и самоубиство, т.е. прво да и купиш на жената спарк...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #91 на: 25 Март 2019, 13:30:54 pm »
Вчера монтиран сетот летни пневматици и фелни за пичиња.  ;D
Испран, дотеран, намирисан, баш доби пролетен третман.
Евиденција за поминати километри со зимски/летен сет не водам. Но не е некоја голема километража. Можеби 1500 км максимум со зимскиот сет извозено...Два - три пати до Маврово, Врање, локал низ Скопје. Тоа е.
Воедно проверени свеќичките, дотеран зазорот, се си спие.



Гумите прописно монтирани и стегнати со 100 Нм.




Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #92 на: 09 Јуни 2019, 18:42:48 pm »
Конечно една мала промена, апдејт како год да е. Само за убаво и арно да се даваат пари. Си премина акумулаторот, вечна му слава. Добро тераше од 2014-та. Земав МонБат од Макпетрол, 35 ампери, 300А ударна, ист потполно како што беше. 2500 и нешто денари, но бидејќи имав поени од картица, ми испадна за 1400. Така да одлична зделка направив. 2 години гаранција, сега за сега сум задоволен. Ке видиме како ќе си истера :)



Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #93 на: 21 Јули 2019, 23:54:38 pm »
Дали може на задните мрежички да се стават уште два звучника?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #94 на: 22 Јули 2019, 08:08:32 am »
@Ѓорѓи
Позади нема мрежички кај мене. Има пластики и делуваат како да се мрежички. Така да фиктивно можеш, али фактички не можеш.

;D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен kargh77

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 434
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #95 на: 22 Јули 2019, 12:48:39 pm »
@Ѓорѓи
Позади нема мрежички кај мене. Има пластики и делуваат како да се мрежички. Така да фиктивно можеш, али фактички не можеш.

;D
Малце напамет зборам:
Ако се извадат целите пластики, од задната страна нема оставено место за звучници? Барем за некои 10ки?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #96 на: 23 Јули 2019, 09:04:54 am »
Мора да си направиш дупки сам. Има место за некој звучници, не ми текнува какви. :D
Само ке мораш да си бидеш креативен за да ги наместиш
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #97 на: 23 Јули 2019, 11:00:11 am »
Хмм, да пластики се ама треба да пробам дали може да се извадат некако, ќе те прашував и за жици како да спроведам па видов доле има некаква жичка https://i.imgur.com/ITaOOOn.jpg

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #98 на: 23 Јули 2019, 12:30:00 pm »
Хмм, да пластики се ама треба да пробам дали може да се извадат некако, ќе те прашував и за жици како да спроведам па видов доле има некаква жичка https://i.imgur.com/ITaOOOn.jpg

Да, тоа се жиците од радиото до звучниците.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен kargh77

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 434
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #99 на: 23 Јули 2019, 23:54:19 pm »
Таму дефинитивно одат звучници...
Јас би го извадил тоа цело, би изрежал кружно за звучникот, како шо е фабрички оставено, монтирам звучникот, и озгора ја ставам мрежичката која оди со звучникот.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #100 на: 20 Ноември 2019, 13:00:13 pm »
И еве како што е редот, дојде зима, па да се сменат гуми. Колата има некаде околу 46500км.
Покрај стандардната промена на летно/зимски сет, направив и една мала промена во електричниот дел, па еве тоа нека е проселдено и со по некоја слика и видео.
Станува збор за фабричката свирка, која по мене е тапа невидена и многу ме нервираше како свиреше.
Па си купив афтер маркет свирка од Ауто Лидер за 250 денари.
Ако немате што да правите, и ако сакате да си отворите работа, ова е вистински проект за вас  ;D

Еве како изгледаше се на почеток:


Прво треба да ја лоцирате свирката и да видите што се треба да извадите. Најчесто за помена на свирката треба да се вади преден браник, фар, маска и друго, зависно од типот на возилото. Јас извадив фарови и браник за мојот проект. Има еден куп штрафчиња кои треба да ги извадите за можете да го извадите браникот.
Еве ја положбата на свирката:



Прво се вади фарот, лев и десен:



Потоа штрафовите на подкрилата и пластичните штрафови под браникот, од долната страна.
Се вади браникот и се лоцира свирката. Неа ја вадиме, го диконектираме конекторот, и спремни сме за понатамошна работа. Пред да се почне со монтажа на новата свирка, треба да провериме како е направена инсталацијата на постоечката свирка. Битно е да оди преку реле со соодветен осигурач за да не испадне проблем.
Бидејќи свирките се електромагнетни, многу е важна нивната поставеност, ориентација и дистанца. Ако се блиску, треба да бидат поставени во положба која што е означена на кутијата од производот. Ако не, во тој случај поставете ги најдалеку што можете (одвоени една од друга).

По монтирањето обавезно да се провери исправноста и звукот  ;D Чисто за да не вадите два пати фарови и браници  :-X







После тоа се враќаме назад по обратен редослед. Браник, штрафчиња, фарови, проверуваме исправност на се што сме извадиле и миеме раце  ;D
Ова е добиениот резултат:


За оваа година мислам дека е доста :D
Здравје следна нешто друго може да се чачне, осим ако не е убаво времето па да се фати некоја занимација  ;D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #101 на: 20 Ноември 2019, 22:00:37 pm »
Иииии добар апдејт, ми се допаѓа како свири новата свирка.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #102 на: 20 Ноември 2019, 22:08:46 pm »
Ти си луд бе Сале 100%

Присутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #103 на: 21 Ноември 2019, 08:14:57 am »
Ја на пример би го остаил фабричкото за повеќе да ги нервира ;D

Шала на страна, едно прашање, немаше можност за користење на фабричката инсталација од старата свирка?

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Chevrolet Spark II
« Одговори #104 на: 21 Ноември 2019, 08:42:23 am »
Од свирче си ставил свирка ебемга,абе коа ставаш стави од некој шлепер/сканија/ладнача 😁,да ти е мерак да се исвириш на некој 😂,нек се знае где грми 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk