Автор Тема: Купување возила на Лизинг или Кредит  (Прочитано 60637 пати)

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #60 на: 09 Ноември 2017, 22:27:40 pm »

п.с. Леле какви се глупости се изначитав :):):):)

Isto e na sekoja tema, zatoa e forum.
Za zal ima mnogu koi na bilo koj rekla-kazala muabet veruvaat. Forum e cisto za zanimcija i gubenje vreme (namesto fb ili instagram i slicni cuda koi jas ne gi esapam, gubam vreme ovde) :)
Retko, no se naogja nesto pametno i interesno, mora da ima isklucok od praviloto.
Uf, muabetov mi e... Jebiga

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #61 на: 10 Ноември 2017, 08:49:57 am »
Се зезав, нормално е ОК да се поделат мислењата на другите тука. А што се тиче каматите на кредити и лизинг, бенефитот што ќе го добиете ако купите ново возило ја компензира платената камата, во смисла на евентуалните поправки и купување резервни делови на купените уникати, чисто нови, фабрика возила. Да не зборам за времето и живците искинати по сервиси.
Е сеа, лизингот кај нас е малку пофлексибилен на сметка на повиска камата, додека кредитот има пониска камата ама има цела страна чек листа на услови кои што треба да се исполнат за да се добие истиот :)

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #62 на: 10 Ноември 2017, 10:53:01 am »
Sekoj poedinec e razlicna prikazna I sekoja finansiska institucija isto taka.
Bankite kaj nas se naucija kako osnoven uslov da go stavaat prefrlanje na plata kaj niv. Ne sekoj moze da se prefrla od banka vo banka poradi X pricini (tekoven kredit vo druga banka poradi istiot uslov; politika na firmata kaj sto raboti da isplakja plata samo vo edna banka...). Avtomatski, za takov poedinec I takva situacija, odredena ponuda se otfrla bez razlika kolku I da e privlecna I podobra od drugi.
Lizingot e porelaksiran so uslovite, no povtorno segde ima specificni uslovi I treba da se prasa I procita ubavo.
Za mene glaven minus na lizing vo odnos na kredit e sto eden kluc od kolata e za tebe, rezervniot stoi kaj lizing kompanijata. Dokolku ne plakatis dve-tri rati ili kolku I da stoi vo dogovorot, mozat bukvalno da ti ja zdiplat kolata, I taka e na nivno ime.

Samo ubavo citanje na site uslovi I prasuvanje za istitie vo konkretnata finansiska insitucija dokolku nesto ne e jasno. Potoa vaganje, sto ispagja od igra, sto vlaga vo potesen krug, I konecno "davanje na gzot" pod kirija :) - ova e najizrazeno vo zemja kako MK.
Ima podobri opcii od banka do banka ili lizing do lizing na prv pogled, no se e individualno. Mojata najdobra opcija, moze za drug da bide dosta losa ili bez moznost da se odobri.

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #63 на: 10 Ноември 2017, 11:25:14 am »
Sekoj poedinec e razlicna prikazna I sekoja finansiska institucija isto taka.
Bankite kaj nas se naucija kako osnoven uslov da go stavaat prefrlanje na plata kaj niv. Ne sekoj moze da se prefrla od banka vo banka poradi X pricini (tekoven kredit vo druga banka poradi istiot uslov; politika na firmata kaj sto raboti da isplakja plata samo vo edna banka...). Avtomatski, za takov poedinec I takva situacija, odredena ponuda se otfrla bez razlika kolku I da e privlecna I podobra od drugi.
Lizingot e porelaksiran so uslovite, no povtorno segde ima specificni uslovi I treba da se prasa I procita ubavo.
Za mene glaven minus na lizing vo odnos na kredit e sto eden kluc od kolata e za tebe, rezervniot stoi kaj lizing kompanijata. Dokolku ne plakatis dve-tri rati ili kolku I da stoi vo dogovorot, mozat bukvalno da ti ja zdiplat kolata, I taka e na nivno ime.

Samo ubavo citanje na site uslovi I prasuvanje za istitie vo konkretnata finansiska insitucija dokolku nesto ne e jasno. Potoa vaganje, sto ispagja od igra, sto vlaga vo potesen krug, I konecno "davanje na gzot" pod kirija :) - ova e najizrazeno vo zemja kako MK.
Ima podobri opcii od banka do banka ili lizing do lizing na prv pogled, no se e individualno. Mojata najdobra opcija, moze za drug da bide dosta losa ili bez moznost da se odobri.

Можеш ти да подигнеш кредит иако си со плата во друга банка, ама каматата и другите услови нема да ти бидат исти како да ја примаш платата во таа банка. Така да доколку си сложен на тоа, нема проблем со префрлање на платата :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #64 на: 10 Ноември 2017, 13:31:44 pm »
Прв пат читам дека кај лизинг едниот клуч е кај банката :D

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #65 на: 10 Ноември 2017, 13:38:46 pm »
Прв пат читам дека кај лизинг едниот клуч е кај банката :D
Dali e uste taka ne sum siguren, no sigurno bese taka pred 10-tina godini.

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #66 на: 10 Ноември 2017, 13:53:37 pm »
Што мајка бара клучот од колата на лизинг во банка????
Клучот е во лизинг компанијата.....

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #67 на: 10 Ноември 2017, 14:01:13 pm »

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #68 на: 10 Ноември 2017, 17:12:14 pm »
Прв пат читам дека кај лизинг едниот клуч е кај банката :D
Dali e uste taka ne sum siguren, no sigurno bese taka pred 10-tina godini.

Така беше

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #69 на: 10 Ноември 2017, 17:14:15 pm »
Sekoj poedinec e razlicna prikazna I sekoja finansiska institucija isto taka.
Bankite kaj nas se naucija kako osnoven uslov da go stavaat prefrlanje na plata kaj niv. Ne sekoj moze da se prefrla od banka vo banka poradi X pricini (tekoven kredit vo druga banka poradi istiot uslov; politika na firmata kaj sto raboti da isplakja plata samo vo edna banka...). Avtomatski, za takov poedinec I takva situacija, odredena ponuda se otfrla bez razlika kolku I da e privlecna I podobra od drugi.
Lizingot e porelaksiran so uslovite, no povtorno segde ima specificni uslovi I treba da se prasa I procita ubavo.
Za mene glaven minus na lizing vo odnos na kredit e sto eden kluc od kolata e za tebe, rezervniot stoi kaj lizing kompanijata. Dokolku ne plakatis dve-tri rati ili kolku I da stoi vo dogovorot, mozat bukvalno da ti ja zdiplat kolata, I taka e na nivno ime.

Samo ubavo citanje na site uslovi I prasuvanje za istitie vo konkretnata finansiska insitucija dokolku nesto ne e jasno. Potoa vaganje, sto ispagja od igra, sto vlaga vo potesen krug, I konecno "davanje na gzot" pod kirija :) - ova e najizrazeno vo zemja kako MK.
Ima podobri opcii od banka do banka ili lizing do lizing na prv pogled, no se e individualno. Mojata najdobra opcija, moze za drug da bide dosta losa ili bez moznost da se odobri.

Можеш ти да подигнеш кредит иако си со плата во друга банка, ама каматата и другите услови нема да ти бидат исти како да ја примаш платата во таа банка. Така да доколку си сложен на тоа, нема проблем со префрлање на платата :)


Што се однесува до трансакциската ( тековната ) сметка, тоа е личен избор и ниту една фирма или институција не може и не смее да ти наложи во која банке ќе ти легнува платата. Значи 10 вработени од една фирма може да имаат сметки во 10 различни банки ( ако има воопшто толку банки во Мк)

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #70 на: 10 Ноември 2017, 17:16:15 pm »
Инаку за оние со добри врски во банките или лизинг компаниите запленетети коли се одлична прилика, бидејќи се ќаруваат добри релативно нови коли за мали пари

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #71 на: 28 Март 2019, 21:19:55 pm »
Ме интересира мислење од Правник што е во овој бизнис, дали купувачот на колата преку Лизинг МОЖЕ без ПЕНАЛИ да  ја ОТКАЖЕ  колата,  во следниве случаи :
- ако открие лажна километража , казниво по закони на ЕУ а кажаа дека и кај нас е во процедура законот
- ако кај автомобилот постои некоја фабричка грешка, позната, а која е отклонувана од фабриката бесплатно но предходниот сопственик - продавач не ја отклонил...

Исто ме интересира дали Каското покрива и одредени дефекти на возилото или само штети од инциденти ??

б.т.в., се сеќавам пред 7-8 години мислам, во Хрватска имаше масовно откажување на Лизинг на Џипови, од причина дека имаше ДРАСТИЧЕН пад на цената во УСА, па некој најдоа математика да го жртвуваат авансот од Лизингот , ~ 20% ???

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #72 на: 28 Март 2019, 22:49:35 pm »
Работи што не прочитав некој да ги каже.
Лизинг - колата не е твоја, мораш полномошно да вадиш за да извадиш зелен картон, или за да ја вози било кој друг, сопруга на пример. Имаш само еден клуч, вториот е кај банката. Не смееш да правиш никакви измени на колата.

Кредит: мораш да платиш учество, обично 25 или 30%. Зависно од вредноста, возилото се остава како залог или пак е потребен жирант / хипотека. Возилото е сосем твое, што сакаш можеш со него да правиш. Во ратите за кредитот прво влегува каматата, така да ако сакаш поскоро да го вратиш кредитот можеш да го направиш тоа, но каматата веќе си ја платил  па ништо не заштедуваш. Ако ја продадеш колата, а кредитот не ти е исплатен, си продолжуваш да го плаќаш.

Каматите на лизингот се околу 2%, на автомобилскиот кредит околу 5-6%. Кога се работи за кредит различни банки нудат различни услови, зависно од кредитната историја и од висината на платата, постоењето на други неамортизирани редити, може банката да понуди различни комбинации на услови.

Отсутен andrej_111

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #73 на: 28 Март 2019, 23:09:20 pm »
Работи што не прочитав некој да ги каже.
Лизинг - колата не е твоја, мораш полномошно да вадиш за да извадиш зелен картон, или за да ја вози било кој друг, сопруга на пример. Имаш само еден клуч, вториот е кај банката. Не смееш да правиш никакви измени на колата.

Кредит: мораш да платиш учество, обично 25 или 30%. Зависно од вредноста, возилото се остава како залог или пак е потребен жирант / хипотека. Возилото е сосем твое, што сакаш можеш со него да правиш. Во ратите за кредитот прво влегува каматата, така да ако сакаш поскоро да го вратиш кредитот можеш да го направиш тоа, но каматата веќе си ја платил  па ништо не заштедуваш. Ако ја продадеш колата, а кредитот не ти е исплатен, си продолжуваш да го плаќаш.

Каматите на лизингот се околу 2%, на автомобилскиот кредит околу 5-6%. Кога се работи за кредит различни банки нудат различни услови, зависно од кредитната историја и од висината на платата, постоењето на други неамортизирани редити, може банката да понуди различни комбинации на услови.

Лизинг: колата е на име на лизинг компанијата, не треба никакво полномошно за вадење зелен картон затоа што корисник на лизингот е физичкото лице ХХ (и договорувач кај осигурувањето). Полномошно е потребно за странство за било кое лице, за низ Македонија не. Вториот клуч е во лизинг компанијата се до исплаќањето на лизингот. Може да правиш какви сакаш измени (тјунинг, естетски итн.) на возилото, лизингот тоа воопшто не го интересира. И кај лизингот има учество, најчесто минималното е 20%. Нема залог на возилото, автоматски и помалку трошоци по исплатата на лизингот.

Кредит: Учеството е различно од банка до банка и од клиент до клиент. Доколку е автомобилски кредит (а најчесто е) возилото се заложува во заложен регистар на РМ. Возилото е твое во сообраќајна, но не можеш да го продадеш се додека банката не го тргне залогот од Централен регистар (не се отплати кредитот). Односот главница-камата на почетокот е отприлика 2/3:1/3, понатаму се зголемува главницата, а намалува каматата (истото е и кај лизингот). Во последните рати речиси и да нема камата.

Моментално на нашиот пазар нема лизинг со 2% камата, најчесто се меѓу 4% и 6,5%. Кај банките процентот варира повеќе, во зависност од конкретниот клиент. Лизингот има помали трошоци за нотар и останати манипулативни трошоци. И во двата случаи задолжително е каско осигурување со максимум 500 евра франшиза (некои банки бараат максимум 200 евра франшиза).

Во принцип, разликите меѓу лизинг и автомобилски кредит не се големи, исто како и вкупната математика.

Напомена: Се погоре напишано е за финансиски лизинг, постои и оперативен лизинг кој е доста поразличен.

Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Купување возила на Лизинг или Кредит
« Одговори #74 на: 02 Јули 2019, 00:54:33 am »
Случајно налетав на темава и сега дознавам за "оперативен лизинг" Зеро пишал не се замараш за ништо освен нафта значи редовни сервиси и несакани дефекти се на трошок на фирмата но не сватив дали и во тој случај се плаќа учество? Исто така регистрација и каско на чив трошок е?