Автор Тема: Огласи за интересни постари возила  (Прочитано 30764 пати)

Присутен Djokica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 438
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #195 на: Февруари 28, 2019, 17:38:04 pm »
BMW E30 318i Coupe
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Гостивар/Гостивар/ВОЗИЛА/Автомобили/BMW/3-серии/318/BMW-318i-E30-Coupe/3125564

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2909
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #196 на: Февруари 28, 2019, 17:45:48 pm »
BMW E30 318i Coupe
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Гостивар/Гостивар/ВОЗИЛА/Автомобили/BMW/3-серии/318/BMW-318i-E30-Coupe/3125564
КЛИК ТУКА НА ЛИНКОТ од @Djokica

Присутен Djokica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 438
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #197 на: Февруари 28, 2019, 18:44:13 pm »
BMW E30 318i Coupe
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Гостивар/Гостивар/ВОЗИЛА/Автомобили/BMW/3-серии/318/BMW-318i-E30-Coupe/3125564
КЛИК ТУКА НА ЛИНКОТ од @Djokica
Ne znam zosto, koa kopiram od telefonot na pazar3 taka izleguva.

Отсутен NikolaG

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #198 на: Март 05, 2019, 10:22:52 am »
Здраво, читав на интернет дека овој модел на Форд - http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3123156 - е најекономичен од дизел моделите на C-Max. Дали некој има некаков совет или искуство да пренесе за овој автомобил? Фала.
« Последно менување: Март 05, 2019, 11:00:38 am NikolaG »

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 621
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #199 на: Март 05, 2019, 15:38:30 pm »
@NikolaG Ако мислиш на потрошувачката на гориво, тука се негде со послабата верзија на овој мотор, односно 1,6 Тдци (ХДИ) со 90 кс, со тоа што за овој вториот имаш поефтина регистрација и зелен картон (а кај некои верзии нема и ДПФ) и тука доаѓа економичноста до израз. Најголема мана (не мора да е случај кај секое возило) е пропишаниот фабрички интервал за промена на масло (на 30.000 км или 2 години) па се прави талог и се запушува ситото на доводот на маслото до турбината и моторот и тука страда прво турбото, па после може да дојде и до потешка хаварија. Сето ова може да се избегне ако се става соодветно масло 5-30 и тоа на максимум 15.00 или еднаш годишно, ако имаш историјат на колата че имаш повеќе претстава. Некаде прочитав нешто за проблем со „третата“ дизна, па затоа за што и да се одлучиш колата на асален мајстор да ја провери убаво. Инаку МАзда 3 која го користи истиот мотор и истиот си го доработува вакви проблеми не знам ни дали постојат а и сервисниот интервал за голем сервис и е продолжен до 250.000 км. Ти кажувам веројатности, не мора да значи дека е правило.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Djokica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 438
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #200 на: Март 14, 2019, 12:29:17 pm »
Alfa Romeo 33 1.4
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3100651
Сега бев да ја видам колата, човекот ја остава 550 евра, за состојбата во којашто е коректна е цената, ги има и страничните прагови, е сега има за средување естетски работи, десниот амортизер напред е скроз отиден итн, ама за некој алфиста е добра прилика.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #201 на: Март 14, 2019, 18:31:47 pm »
Добра прилика би било да е 1.7 16v, вака слабо..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Djokica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 438
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #202 на: Март 14, 2019, 18:45:23 pm »
Добра прилика би било да е 1.7 16v, вака слабо..
Така е, ама веќе се поретко ги има, затоа ми беше муабетот. Инаку таа порано што ја имав беше 1.3 мотор со два карбуратори. Интересно количе. 😀

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17625
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #203 на: Март 14, 2019, 18:58:19 pm »
Звукче милина..

Присутен Djokica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 438
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #204 на: Март 14, 2019, 19:39:54 pm »
Звукче милина..
Баш така 😀

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #205 на: Март 14, 2019, 20:02:38 pm »
Ако ми е само за звукот, звучници ќе си купам ;D И да идеше не ќе беше лошо (барем 1.5 QV да беше со карбуратори) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17625
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #206 на: Март 15, 2019, 03:51:30 am »
Сигурно нема да се тркаш со 30 год стара кола..

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #207 на: Март 15, 2019, 06:25:55 am »
Не, ама сакам "when she goes as she sounds" :)

Барем 1.5 QV со двојни двогрли и 105кс... Тоа и звучи и пристојно иде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FICOOO

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 242
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #208 на: Март 15, 2019, 13:53:35 pm »
Audi Coupe GT (4 vozila), od 1986 god.

Овие се тие у капиштец дечкото што му седат у двор, ги имаат зборено.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2280734

Присутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2930
Одг: Огласи за интересни постари возила
« Одговори #209 на: Март 15, 2019, 14:03:45 pm »
Нека носе у отпад...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk