Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 205141 пати)

Отсутен Дибидус

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1733
 • Veritas Vos Liberabit
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2700 на: Април 13, 2019, 22:54:59 pm »
Во Македонија ставав бензин само на Макпетрол, ултра 100. Претпоследниот резервоар ставив 100-ка на ОМВ на влез во Унгарија. Моторот работеше доста потивко за разлика од претходно. Последниот резервоар наточив на ОМВ во Германија ама овој пат решив да ставам 95-ка пошто никогаш не сум точел претходно и сакав да видам дали има некаква разлика. Можеби субјективно, можеби уште е рано ама некако за нијанса моторот ми е побучен со 95-ката за разлика од 100-ката но сепак потивок од 100-ката на Макпетрол. И при двете танкирања резервоарот беше на резерва. Разликата во цена меѓу 95 и 100 е занемарлива.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4193
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2701 на: Април 30, 2019, 07:00:35 am »
Со гориво никогаш не сум се замарал,, секогаш ставам 95ка и деновиве свртев околу 200км низ Македонијава и од кога ставив 95ка од макпетрол неможам а да не воочам една разлика. Во 2ра и 3та брзина како колата при забрзување од ниски обртаи има огромен турбо лаг. Ако со гориво од ЕУ натепам гас во 2ра а возам 30-40кмч турбо лагот е минимален односно некаде до 1500 обртаи а сега како колата да е мртва до 2000 обртаи. Незнам, можеби си влагам во филмови а може и самата клима и воздухот си го прават своето, но сум прилично сигурен дека му фали она иницијално забрзување што јас си го познавам ма колата.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2702 на: Април 30, 2019, 07:16:22 am »
Некои луѓе тука сеуште мислат дека трипаме кога ќе кажеме дека горивото во грчка (па дури и бугарија) е „путер“ спрема нашава „свинска маст“  тука  :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6757
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2703 на: Април 30, 2019, 12:01:04 pm »
Polen ima mnogu denovive do toa e.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2901
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2704 на: Април 30, 2019, 13:46:44 pm »
Со гориво никогаш не сум се замарал,, секогаш ставам 95ка и деновиве свртев околу 200км низ Македонијава и од кога ставив 95ка од макпетрол неможам а да не воочам една разлика. Во 2ра и 3та брзина како колата при забрзување од ниски обртаи има огромен турбо лаг. Ако со гориво од ЕУ натепам гас во 2ра а возам 30-40кмч турбо лагот е минимален односно некаде до 1500 обртаи а сега како колата да е мртва до 2000 обртаи. Незнам, можеби си влагам во филмови а може и самата клима и воздухот си го прават своето, но сум прилично сигурен дека му фали она иницијално забрзување што јас си го познавам ма колата.

100 Октанското од Макпетрол е тешко ѓубре. Два пати имав ситуација кога мирисаше на скапани јајца од катализатор после газење на автопат.

На дијагностика и двете ламда сонди пред и после катализатор се во ред, катализаторот е исто така во ред. Значи горивото е тиња.

Сменив на Лук Оил се изгуби мирисот.

Последните 3/4 резервоари воза 95 од Лук Оил и солидно се однесува возилото со тоа гориво.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16632
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2705 на: Април 30, 2019, 16:39:08 pm »
Со гориво никогаш не сум се замарал,, секогаш ставам 95ка и деновиве свртев околу 200км низ Македонијава и од кога ставив 95ка од макпетрол неможам а да не воочам една разлика. Во 2ра и 3та брзина како колата при забрзување од ниски обртаи има огромен турбо лаг. Ако со гориво од ЕУ натепам гас во 2ра а возам 30-40кмч турбо лагот е минимален односно некаде до 1500 обртаи а сега како колата да е мртва до 2000 обртаи. Незнам, можеби си влагам во филмови а може и самата клима и воздухот си го прават своето, но сум прилично сигурен дека му фали она иницијално забрзување што јас си го познавам ма колата.

100 Октанското од Макпетрол е тешко ѓубре. Два пати имав ситуација кога мирисаше на скапани јајца од катализатор после газење на автопат.

На дијагностика и двете ламда сонди пред и после катализатор се во ред, катализаторот е исто така во ред. Значи горивото е тиња.

Сменив на Лук Оил се изгуби мирисот.

Последните 3/4 резервоари воза 95 од Лук Оил и солидно се однесува возилото со тоа гориво.

Колата какво гориво бара по упатство?

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2901
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2706 на: Април 30, 2019, 16:41:40 pm »
Со гориво никогаш не сум се замарал,, секогаш ставам 95ка и деновиве свртев околу 200км низ Македонијава и од кога ставив 95ка од макпетрол неможам а да не воочам една разлика. Во 2ра и 3та брзина како колата при забрзување од ниски обртаи има огромен турбо лаг. Ако со гориво од ЕУ натепам гас во 2ра а возам 30-40кмч турбо лагот е минимален односно некаде до 1500 обртаи а сега како колата да е мртва до 2000 обртаи. Незнам, можеби си влагам во филмови а може и самата клима и воздухот си го прават своето, но сум прилично сигурен дека му фали она иницијално забрзување што јас си го познавам ма колата.

100 Октанското од Макпетрол е тешко ѓубре. Два пати имав ситуација кога мирисаше на скапани јајца од катализатор после газење на автопат.

На дијагностика и двете ламда сонди пред и после катализатор се во ред, катализаторот е исто така во ред. Значи горивото е тиња.

Сменив на Лук Оил се изгуби мирисот.

Последните 3/4 резервоари воза 95 од Лук Оил и солидно се однесува возилото со тоа гориво.

Колата какво гориво бара по упатство?

Во упатство пишува да не е под 95 октани. Ви исклучителни ситуации може и под 95 октани, али 95 и над тоа е препорачливо.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2707 на: Април 30, 2019, 18:02:31 pm »

Колата какво гориво бара по упатство?

ЏерманскО! Нема кај нас такво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3908
 • Passat B8
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2708 на: Мај 03, 2019, 17:11:06 pm »
passsatot pocasten so shell v-poverce dizelce...cenata ubaa isto...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен M3V8

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 723
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2709 на: Мај 03, 2019, 23:28:44 pm »
Si se razocarav sam sebe.

Skopje - Budimpesta so 100ka Makpetrol potrosnja prosek 6.1. Resetirav i limitirav samo na vozenje po avtopat so eliminiranje na popatno gradsko vozenje.

So Shell 95ka natoceno vo Avstrija na vrakanje preku Budimpesta na istiot pat prosek 7 litri.
Imase razlika vo nadvoresna temperatura namalena za 10 stepeni i ne koristev klima na vrakanje.
Pus imav veter pretezno vo grb.

Namerno ovojpat sakav da sporedam nasa 100ka so Shell 95ka.

Ne osetiv nesto razlika vo voznja.
Nemam iskustvo dali vo princip trosi poveke navaka otkolku nataka.
Neznam vise sto da kazam so gorivava.
Dali tolku ima razlika od razlicni tocenja, dali varira kvalitetot na gorivata od tura do tura, mnogu razlicni iskustva.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2710 на: Мај 03, 2019, 23:31:58 pm »
Без времиња и просечна брзина, ништо не значи што на враќање ти потрошило повеќе. Треба времињата и просечната брзина да се споредат, за да биде порелевантно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 723
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2711 на: Мај 03, 2019, 23:44:00 pm »
Sigurno uslovite ne bea identicni i ocekuvav slicna ili pomebi pomala potrosnja.
Sepak celo vreme vozev lezerno na tempomat pomegu 120 i 140 i voglavno konstantno tempo.
Uslovite mi izgledaa za slicni. Neznam od kade se pojavi 1 litro razlika i toa na poveke.
Nadmorskata visocina celo vreme e skoro konstantna 50 metri plus minus.


Natociv  Shell 95ka, imase oznaka E5 = 5% etanol.
I na 100kata imase oznaka E5.

Ovoa na Makpetrol ima etanol?
« Последно менување: Мај 03, 2019, 23:49:04 pm M3V8 »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2712 на: Мај 04, 2019, 09:06:13 am »
Мислам дека 95-ката нема, 100ката скоро сигурно.
Просек 6.5л си извадил на целиот пат, не е лошо. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2713 на: Јули 07, 2019, 16:50:50 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3619
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2714 на: Јули 07, 2019, 18:17:58 pm »
Срамота е у 21 век да продаваш уште полошо гориво од она на другите пумпи кај нас....

Абе сега да го туши, па патни трошоци, па поправка, па да го зборат низ пола Србија, не знам како им се исплати.