Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 141205 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1905 на: Јули 22, 2019, 08:24:22 am »
Епа таков линк шерни, а не одоколу.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35601
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1906 на: Јули 22, 2019, 10:54:14 am »
Нема една единствена статија која вика „сите ксибриди со гди ќе имаат гпф“, но со оглед на тоа дека треба да се подложни на еуро 6ц/6д регулативите, секој мотор со ГДИ во патнички возила, без разлика на апликацијата (хибрид/нехибрид) ќе мора да има гпф. Некои производители тоа јасно си го кажаа:

https://www.greencarcongress.com/2017/06/20170609-psa.html

https://insideevs.com/news/338231/bmw-adding-particulate-filters-to-all-gasoline-and-phev-models-sold-in-germany/  (GDI AND PHEV)

https://www.evo.co.uk/mercedes/20631/mercedes-amg-launches-new-twin-turbo-hybrid-engine-in-cls-53-and-e-53 (хибрид со PF)


итн.. Можда ќе има по некој исклучок на GDI без PF, ама чисто се сомневам во тоа. Може да останат хибридите без GDI мотори да се кланкаат уште некое време, ама PF ќе си има секое модерно возило мандаторно.

Со оглед дека главниот проблем на PM кај GDI моторите е кај cold-start, тогаш јасно е дека PHEV возилата со GDI ќе имаат поголем проблем да ги држат под контрола PM честиците во однос на оние кои не го гасат бензинскиот мотор за да возат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3825
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1907 на: Јули 22, 2019, 10:56:57 am »
Мислам причинита зошто класичниве хибриди на тојота немаат опф сеуште е поради тоа што загадуваат помалце од 100 грама цо2.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35601
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1908 на: Јули 22, 2019, 11:01:07 am »
Не, Класичните хибриди на Тојота користат порт инџекшн мотори или дуал инџекшн мотори. Тие немаат проблем со PM честици.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3940
 • The Spartan General
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1909 на: Јули 22, 2019, 11:01:19 am »
Хибридите на тојота или имаат индиректно вбризгување (во усисна грана) или двојно (индиректно и директно), аткинсов циклус и електромотор.

Индиректното вбризгување и согорување не произведува ПМ честички во толкави количини како директното вбризгување.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1910 на: Јули 22, 2019, 11:04:02 am »
Не, Класичните хибриди на Тојота користат порт инџекшн мотори или дуал инџекшн мотори. Тие немаат проблем со PM честици.
Аха ти сакаш да кажеш дека само за GDI ќе има. Тоа може. Зошто има и други решенија, не само филтри. Како еве што си напоменал.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35601
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #1911 на: Јули 22, 2019, 11:10:16 am »
Не, Класичните хибриди на Тојота користат порт инџекшн мотори или дуал инџекшн мотори. Тие немаат проблем со PM честици.
Аха ти сакаш да кажеш дека само за GDI ќе има. Тоа може. Зошто има и други решенија, не само филтри. Како еве што си напоменал.
Да бе, да! Само ГДИ, (и хибриди со ГДИ). Ама со оглед што регенерацијата ќе биде постојана и со оглед на тоа што ПФ се создаваат саму на колд старт, и со оглед на тоа што се изградени со материјали отпорни на далеку повисоки температури, ќе си траат колку што е векот на колата, без потреба за некои мамбо-џамбо техники како „издувавање на аутопут, вадење на дпф кај миле вариоц и софтверско и хардверско гасење, и колата топ ќе лета“ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.