Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 205138 пати)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10586
Квалитет на горивата во МК
« на: Февруари 07, 2011, 20:01:13 pm »
Денес од сервисери на Peugeot, како и од други колеги дознав дека има огромна разлика на горивата на Окта од пумпа до пумпа. Имено, на пример, на новата пумпа на Окта на Партизанска горивото не е веќе исто како на почетокот, во што се уверив и самиот лично. Ако подобро ја загледате сметката, ќе забележите дека тоа воопшто и не е пумпа на Окта, туку ПУЦКО петрол, а името го користи само за реклама. Состојбата е иста и со другите пумпи на Окта. Една од вистинските пумпи на Окта, кај што горивото е сигурно проверено, а и самите го користат за свои потреби, е пумпата пред бившиот авто пазар кај Фершпед, каде полнат камионите и останатите превозници. Со тоа гориво ќе забележите дека возилото помалку троши, помирно работи и моќноста му е поголема! Како и да е, вреди да се проба, нели? ;)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9502
 • Giulietta QV
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1 на: Февруари 07, 2011, 23:29:11 pm »
Јас сум посреќен откако се префрлив на Лукоил

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19746
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2 на: Февруари 08, 2011, 00:29:02 am »
Ja у глобала пунам на Лукоил, а ако немам Лукоил у близина, на Макпетрол...
Ај едно потпрашање на темата... Од кога е земен Лансерот, ставам 98ца... Има ли поента да пробувам со 95ка, за да би се уштедил некој денар, или не баш? Дали стварно има осетлива (реална) разлика?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Filip

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3 на: Февруари 08, 2011, 00:32:44 am »
Ja у глобала пунам на Лукоил, а ако немам Лукоил у близина, на Макпетрол...
Ај едно потпрашање на темата... Од кога е земен Лансерот, ставам 98ца... Има ли поента да пробувам со 95ка, за да би се уштедил некој денар, или не баш? Дали стварно има осетлива (реална) разлика?

јас кога го купив ставав скоро 8000км се 98 ца.....ми трошеше рамно 10 литри градска....сега еве 30000км скоро 22000 км возам 95ка  ....по малце ми троше со 95ка околу 9 литри градска.....каа по експолозивна ми е......по тивка .......никад више нема да ставам 98 ца.......со 100ка може е по друго....не сум пробал до сеа

Отсутен gorgasmatron

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
 • i am the way
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #4 на: Февруари 08, 2011, 09:28:42 am »
Денес од сервисери на Peugeot, како и од други колеги дознав дека има огромна разлика на горивата на Окта од пумпа до пумпа. Имено, на пример, на новата пумпа на Окта на Партизанска горивото не е веќе исто како на почетокот, во што се уверив и самиот лично. Ако подобро ја загледате сметката, ќе забележите дека тоа воопшто и не е пумпа на Окта, туку ПУЦКО петрол, а името го користи само за реклама. Состојбата е иста и со другите пумпи на Окта. Една од вистинските пумпи на Окта, кај што горивото е сигурно проверено, а и самите го користат за свои потреби, е пумпата пред бившиот авто пазар кај Фершпед, каде полнат камионите и останатите превозници. Со тоа гориво ќе забележите дека возилото помалку троши, помирно работи и моќноста му е поголема! Како и да е, вреди да се проба, нели? ;)


djidji relativna rabota e kako e registrirana firmata, stom pisuva OKTA toa e, a dali ne go biva gorivoto ili e drug moment,

Inace mene mi se slucilo i od lukoil da stavam i da mi prdi kolata kako da sum stail i voda vo benzinot, ama naj losho nesto mi se videlo od makoil

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10586
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #5 на: Февруари 08, 2011, 21:52:19 pm »
Јас преферирам полнење на Лукоил, ама пошто у близина на Карпош нема нивна пумпа, принуден сум да експериментирам (иако не секогаш сум задоволен и од Лукоил). На Пуцко Петрол (Окта) на Партизанска порано беше ОК, сега..., на Илинденска Мак Петрол (новата) бев исто задоволен, сега ... незнам, никој не е репродуцибилен, тоа е проблемот! Си реков ај да пробам на таа кај Фершпед, чим таксисти и остали ја фалат... од еднаш педер не се стануа :)
Инаку, возам исклучиво на 98 (пошто нема 100), така ми е препорачано после ремапот. Дополнително користам и Октан бастер, да дојде до околу 102 октани. Има разлика, а и во упатството пишува да се користи гориво со највисок октански број, иако имам nock sensor и автоматски ми се подесува (пред)палењето према горивото. Заклучок: Ако не знаш шта је боље - купи скупље ! :D

Отсутен Filip

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #6 на: Февруари 08, 2011, 21:58:08 pm »
Во кавадарци...на Гала..поранешна Црна Река...ислклучиво се носе гориво од JETOIL солун.......скоро 8 месеци......горивото е фантазија......гледам сите познаници што ми се ..се префрлиа таму.......

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1292
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #7 на: Февруари 23, 2011, 22:57:26 pm »
дали некој знае кога ќе ги покачат пак цените на бензинот и дизелот?
со лошата ситуација во муслиманските земји кој се извозници на бензин муабетот е дека ќе се качи цената.
имате ли некакво инфо или прогноза што би било?
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4829
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #8 на: Февруари 23, 2011, 23:28:42 pm »
Naftata na svetski pazar veke kaci, iako Libija drzi samo 2% od svetskiot vkupen pazar.
Ne bi trebalo da se poskapi zasto 2% se minorni, i ova poskapuvanje e samo shpekulativno mislam, nekoj se obiduva da ja iskoristi situacijata za pogolem profit ; >:(

Naftenite kompanii se mnogu iskusni vo shpekulaciite so cenite, a i imaat mnogu pari pa mozat da si dozvolat da vrabotat iskusni ekonomisti i brokeri koj znaat da igraat na pazarot.

Samo videte kolku vreme im trebase na elektricnite avtomobili da se probijat.
Duri me cudi i faktot deka voopsto i sega se probivaat. ??? Kako ovie naftasive dozvoluvaat e navistina iznenaduvacki.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9502
 • Giulietta QV
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #9 на: Февруари 23, 2011, 23:39:12 pm »
Да ама Либија држи 80% од Европскиот пазар, најмногу Италија, па Франција, Германија...
Промената се прави во понеделник на 28-ми, а цените важат од наредниот ден, т.е. 12 по полноќ.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7554
 • Хорска Секција
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #10 на: Февруари 23, 2011, 23:39:57 pm »
Мене ми е полн резервоарот до врв, 64 литри = 500 километри во село.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4829
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #11 на: Февруари 23, 2011, 23:44:49 pm »
A od kade se snabduva MKD?
Znae nekoj?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7554
 • Хорска Секција
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #12 на: Февруари 23, 2011, 23:46:06 pm »
Од Грчка и Бугарија
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4829
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #13 на: Февруари 23, 2011, 23:47:57 pm »
Од Грчка и Бугарија

A tie od kade ja kupuvaat, na toa mislam?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7554
 • Хорска Секција
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #14 на: Февруари 23, 2011, 23:51:02 pm »
Не сум сигурен од каде, секако од арапските земји. Цела Грција (и ние) се снабдува од еден танкер.
Ум шо идит отпосле не јет ум!