Автор Тема: Скијање  (Прочитано 91095 пати)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Скијање
« Одговори #360 на: 23 Јануари 2021, 10:05:44 am »
oni si se najtacni druze, nije sto davame ne sme bas najtacnii :D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Скијање
« Одговори #361 на: 23 Јануари 2021, 10:54:07 am »
Скијањето е скап спорт. Кај нас цените се на ниво како во Австрија, Италија.

Знам тури што одеа во Австрија за 5 дена карта што чинеше поефтино отколку Банско/Маврово.
Само, таму храната е поскапа.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Скијање
« Одговори #362 на: 23 Јануари 2021, 11:01:39 am »
Не е само „сува пара“ што ќе ја потрошиш. Платено вс добиено е многу битен фактор. Јас досега најдобро сум поминувал на Боровец за парите. Не сум бил додуша по Австрии и Швицарски и Италии и Франции, ама за оние (релативно) скромни пари што можам да ги потрошам за скијање, овде на Балканов и ближа околина, Боровец ми е идеално место.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Скијање
« Одговори #363 на: 23 Јануари 2021, 13:17:47 pm »
italija so nekoja organizirana grupa e kade kade podobra od Bugarija, stazite beskonecni pista... samo treba grupata da se organizira uste od na-leto, jas se prikljuciv taka na edna grupa od Bosna ko bev na-tamu... stazite tamu ne se sporeduvaaat so bugaria/mavrovo...

takoj da sega da gleame Kopaonik da is-terame sezonava
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Скијање
« Одговори #364 на: 23 Јануари 2021, 13:24:06 pm »
Не е само „сува пара“ што ќе ја потрошиш. Платено вс добиено е многу битен фактор. Јас досега најдобро сум поминувал на Боровец за парите. Не сум бил додуша по Австрии и Швицарски и Италии и Франции, ама за оние (релативно) скромни пари што можам да ги потрошам за скијање, овде на Балканов и ближа околина, Боровец ми е идеално место.

Колега беше организирано со комбе преку агенција. Се собрале 10 скијачи, спиеја по 4 во соба, 5 дневна карта во Австрија, за помалку од 300 евра сосе превоз.
Е сеа носеа со себе храна зошто таму нема ништо поефтино од 5 евра.
Муабетот ми беше кој е стандардот во Австрија а кој кај нас и Маврово.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Скијање
« Одговори #365 на: 23 Јануари 2021, 13:37:45 pm »
Ќути, не ми ги збори Шапка и Маврово :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3228
Одг: Скијање
« Одговори #366 на: 23 Јануари 2021, 13:48:47 pm »
Лоба беше на Копаоник, со неа да видиш редеко...
Маврово чудо што не поскапеле, дека топовите ги пуштаат...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Скијање
« Одговори #367 на: 23 Јануари 2021, 13:56:43 pm »
Лоба беше на Копаоник, со неа да видиш редеко...
Маврово чудо што не поскапеле, дека топовите ги пуштаат...
Па и нашиве цуци кај нас (дали Шапка, дали Маврово), гледам по порталиве, се сликаат по снегови во натпревар која од која повеќе ќе се разголи :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Скијање
« Одговори #368 на: 23 Јануари 2021, 13:56:59 pm »
Топовите дадоа екстра доживљај, пошто те прскаат дур скијаш по стаза. Кај го има тоа, у сред сончев ден, ти имаш снежна бура! Уствари, не е снег, пошто вештачкиот уствари се иглици мраз што ти ги парталосуваат очите. Ја дома си се вратив со озбилно црвени очи ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Скијање
« Одговори #369 на: 23 Јануари 2021, 20:34:04 pm »
Топовите дадоа екстра доживљај, пошто те прскаат дур скијаш по стаза. Кај го има тоа, у сред сончев ден, ти имаш снежна бура! Уствари, не е снег, пошто вештачкиот уствари се иглици мраз што ти ги парталосуваат очите. Ја дома си се вратив со озбилно црвени очи ;D
ti se poigruvaat so cuvFstvata tie, zato ti se izmesani cuvstvata; smesno ti e a ustvari na krajot vtoriot vkus ti e za placenje od iglici... 
mnogu pojak ti e filingot od to da gi imas samo cuvstvoto na sTrekaa, sto bi go imal u normalni uslovii :D :D
« Последно менување: 23 Јануари 2021, 20:41:14 pm RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Скијање
« Одговори #370 на: 25 Јануари 2021, 12:34:46 pm »
И така...


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Скијање
« Одговори #371 на: 25 Јануари 2021, 13:16:18 pm »
Уште да не раководеше ЕЛЕМ со Шапка иронијата ќе беше помала.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Скијање
« Одговори #372 на: 25 Јануари 2021, 14:25:23 pm »
gi napoile pred malku pisuvase... :D

Fcera vrnese posle toa nokta fati jako da duva, da se nadevame deka veterot ne odnese navrnatoto od staza ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3228
Одг: Скијање
« Одговори #373 на: 25 Јануари 2021, 17:00:33 pm »
Шара е цела како јајце од сабајле, доста веело синоќа.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Скијање
« Одговори #374 на: 25 Јануари 2021, 17:15:43 pm »
Шапка е фабержеово јајце. Малку да дувне, да заврне нешто да се случи одма не работат.