Автор Тема: Совет и препорака за возило до 5000еур.  (Прочитано 13036 пати)

Отсутен N0naMe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #180 на: Септември 30, 2017, 09:39:45 am »
Здраво на сите момци нов сум на форумов останав без кола бидејќи морав да ја продадам затоа што си ги имаше годините а  имаше и доста оправки на истата  немав есап да фрлам повеќе пари во нејзе.Истата ја имав 3 години не можам да се пожалам од нејзе до сега не ме оставила на пат али решив да направам промена да купам возило од друга класа малце поголемо и покомотно    па сега моментално сум во потрага по друго возило кое ке биде лесно и евтино за одржавање.Буџетот е моментално 5000еур поконкретно сум заинтересиран за Ford Focus 1.6 TDCI 66kw 90ks VW Passat  B5.5 1.9 96kw 131ks Fiat Bravo па доколку би можеле да ме посоветувате и повеќе да ме упатите за овие возила околу нивното одржување и карактеристики на моторот би ви бил благодарен.Бидејќи немам многу искуство во оваа област но диколку имате препорака и совет и за некој други возила до оваа сума на пари кој се досега добро покажани би ги погледнал и нив поздрав. :)
Ова да појдеш да го видиш и провериш, не изгледа лошо ама во живо најубаво https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2584167
Се јавив првиот ден кај човеков кога ја објави на оглас не ми се свиѓа цената 5400и бара некако многу ми е мојот буџет е 5000 и кога би ја купил ми требаат уште 400е а каде е регистрацијата, и редовниот, заедно со каиши, водна пумпа све на све уште едно 1000е плус ми икача е сега може и вреди за тие пари ама џабе кога не можам да си ја дозволам во моментов.
Не е фул oпремa oвaa. Oвa е сo пoлу спoрт пaкетoт.
Имa oбичнa климa, немa темпoмaт, фелни 16ки и гуми 205ки.
Ми се чини декa немa ни кoнтрoлa нa пoдвoзје. Вaкa убaвo изгледa и 5400 и сo oвa oпремa не е лoш избoр.
Присoбери некoе еврo плус и дoгoвoри се. Јaс дa имaше темпoмaт и двoзoнскa климa и aкo беше дoбрa би јa земaл
Околу моторот нешто повеќе да ми кажеш на што страдаат и на што да пазам?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32774
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #181 на: Септември 30, 2017, 10:09:21 am »
Генерално немаат мана. Ако работи добро, немаш нешто посебно за пазење.
Кога ќе ја пробуваш, треба да очекуваш јако и константно повлекување од 1600-1700рпм до 4000-4500.
Треба да биде суво околу турбината, да не биде замастено.
Не треба ич да чади сиво (црно ако чади, некое црево од усис може да е отидено, ама може и нешто друго да е - дизни мизни),
Ако се осеќа тресење во кабина и зоглемена бука, држачи на мотор се отидени,
Во лер моторот може е малку погласен од соодветните фордови и цитроенови конкуренти, но при возење треба да е потивок,
ДМФ-от може да е отиден, ќе си видиш од вибрации при тргнување и слични веќе опишани „тестови“ на ДМФ,
Провери при контакт дали светат сите сијалички на шалт табла, и дали се гасат на време, припази на пораките на дисплејот (на крај мислам дека ќе ти напише Check OK ако е све уреду)
Види електриката како работи, прозори, централно, нивелација на фарови, брава на гепек, клима, вентилациј греење на прозори и сл работи...
Види дали и колку се искинати тапацирите на седиштата, да не е роскоп внатре, од слики не се познава баш све..
Дигхни хауба и гепек, тапацири, види дали има структурни оштетувања што може да ги приметиш (не сме сите стручњаци, ама ако ти се види нешто сумњиво, застани или искористи го за ценкање).
Распрашај се за кочниците, дали се за мењање, плочки, дискови, и сл...
Шо знам, не ми трекнува нешо дурго посебно
Све што е стандард за стара кола провери си... со еден збор.. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен N0naMe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #182 на: Септември 30, 2017, 11:14:27 am »
Генерално немаат мана. Ако работи добро, немаш нешто посебно за пазење.
Кога ќе ја пробуваш, треба да очекуваш јако и константно повлекување од 1600-1700рпм до 4000-4500.
Треба да биде суво околу турбината, да не биде замастено.
Не треба ич да чади сиво (црно ако чади, некое црево од усис може да е отидено, ама може и нешто друго да е - дизни мизни),
Ако се осеќа тресење во кабина и зоглемена бука, држачи на мотор се отидени,
Во лер моторот може е малку погласен од соодветните фордови и цитроенови конкуренти, но при возење треба да е потивок,
ДМФ-от може да е отиден, ќе си видиш од вибрации при тргнување и слични веќе опишани „тестови“ на ДМФ,
Провери при контакт дали светат сите сијалички на шалт табла, и дали се гасат на време, припази на пораките на дисплејот (на крај мислам дека ќе ти напише Check OK ако е све уреду)
Види електриката како работи, прозори, централно, нивелација на фарови, брава на гепек, клима, вентилациј греење на прозори и сл работи...
Види дали и колку се искинати тапацирите на седиштата, да не е роскоп внатре, од слики не се познава баш све..
Дигхни хауба и гепек, тапацири, види дали има структурни оштетувања што може да ги приметиш (не сме сите стручњаци, ама ако ти се види нешто сумњиво, застани или искористи го за ценкање).
Распрашај се за кочниците, дали се за мењање, плочки, дискови, и сл...
Шо знам, не ми трекнува нешо дурго посебно
Све што е стандард за стара кола провери си... со еден збор.. :)
Фала за советиве друже.!!

Отсутен Rosso Corsa

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 38
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #183 на: Септември 30, 2017, 18:04:54 pm »
Здраво на сите момци нов сум на форумов останав без кола бидејќи морав да ја продадам затоа што си ги имаше годините а  имаше и доста оправки на истата  немав есап да фрлам повеќе пари во нејзе.Истата ја имав 3 години не можам да се пожалам од нејзе до сега не ме оставила на пат али решив да направам промена да купам возило од друга класа малце поголемо и покомотно    па сега моментално сум во потрага по друго возило кое ке биде лесно и евтино за одржавање.Буџетот е моментално 5000еур поконкретно сум заинтересиран за Ford Focus 1.6 TDCI 66kw 90ks VW Passat  B5.5 1.9 96kw 131ks Fiat Bravo па доколку би можеле да ме посоветувате и повеќе да ме упатите за овие возила околу нивното одржување и карактеристики на моторот би ви бил благодарен.Бидејќи немам многу искуство во оваа област но диколку имате препорака и совет и за некој други возила до оваа сума на пари кој се досега добро покажани би ги погледнал и нив поздрав. :)
Ова да појдеш да го видиш и провериш, не изгледа лошо ама во живо најубаво https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2584167
Се јавив првиот ден кај човеков кога ја објави на оглас не ми се свиѓа цената 5400и бара некако многу ми е мојот буџет е 5000 и кога би ја купил ми требаат уште 400е а каде е регистрацијата, и редовниот, заедно со каиши, водна пумпа све на све уште едно 1000е плус ми икача е сега може и вреди за тие пари ама џабе кога не можам да си ја дозволам во моментов.

Ако е тој Горан од Маџари кај Ханибал не оди ич
Инаку 1.9 М-ЈЕТ го возам кај мене. 410.000км имам моментално. Освен една дизна на 403.000км досега сум немал проблем. 5500 денари ми е комплет сервис а моторот е лудница

Отсутен N0naMe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #184 на: Октомври 11, 2017, 10:53:12 am »
Потрагата по возилце заврши помина цел месец во нервози шетање по плацеви, 24/7 висење на интернет по огласи и една убава телефонска сметка од 1100ден ;D не успеав да најдам солидно зачувано возило од погоре наведените овдека кај нас па како последна опција ми остана да се јавам кај другарче во Швајцарија.За да побарам помош од него да се разврти  по плацевите, и огласите и да ми побара некое од двете горенаведени возилца по што ми кажа не е проблем али ке помине време додека да се најде некое ептен добро кое што вреди да се купи пошто таму ги има на купишта јас се согласив си реков толку чекав ке почекам уште малце.По 3 дена ми се јави за да  ме праша дали можеби сум заинтересиран за VW Bora колата е од неков комшија ептен зачувана, гаражирана од малце повозрасен човек редовно сервисирана и му стоела 2 години во гаража затоа што на човекот му истекла возачката и не сакаат да му ја продолжат бидејќи сметале дека човекот не е способен повеќе да вози, неговиот син веќе имал поново возило и во план биле да го продаваат.Другарчево ми прати слики од Бората и се зачудив колку беше сочувана и однадвор а и одвнатре со некој ситни неприметливи гребнатини,  по детални проверки од мајстори кој што ги најде другарчево се испостави дека е добра па направивме пазар и се решив да ја купам со сите давачки све, на све ми искочи околу 4100е иначе Бората е 2005г  во регистрација влегува 2004 од последниот модел редизајн со лајсните.Носи мотор 1.9  74kw 101ks PD подадов документи за регистрација и сега моментално ке ги чекам таблиците 10 дена кога ке имам пожност ке ставам слики да видите за што се работи поздрав другарчиња и фала ви на сите, за сите совети, препораки што ми ги дадовте и се извинувам на гњавење и замарање поздрав.

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1638
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #185 на: Октомври 11, 2017, 11:41:32 am »
Со здравје да си ја тркалаш!
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 494
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #186 на: Октомври 11, 2017, 13:32:19 pm »
Потрагата по возилце заврши помина цел месец во нервози шетање по плацеви, 24/7 висење на интернет по огласи и една убава телефонска сметка од 1100ден ;D не успеав да најдам солидно зачувано возило од погоре наведените овдека кај нас па како последна опција ми остана да се јавам кај другарче во Швајцарија.За да побарам помош од него да се разврти  по плацевите, и огласите и да ми побара некое од двете горенаведени возилца по што ми кажа не е проблем али ке помине време додека да се најде некое ептен добро кое што вреди да се купи пошто таму ги има на купишта јас се согласив си реков толку чекав ке почекам уште малце.По 3 дена ми се јави за да  ме праша дали можеби сум заинтересиран за VW Bora колата е од неков комшија ептен зачувана, гаражирана од малце повозрасен човек редовно сервисирана и му стоела 2 години во гаража затоа што на човекот му истекла возачката и не сакаат да му ја продолжат бидејќи сметале дека човекот не е способен повеќе да вози, неговиот син веќе имал поново возило и во план биле да го продаваат.Другарчево ми прати слики од Бората и се зачудив колку беше сочувана и однадвор а и одвнатре со некој ситни неприметливи гребнатини,  по детални проверки од мајстори кој што ги најде другарчево се испостави дека е добра па направивме пазар и се решив да ја купам со сите давачки све, на све ми искочи околу 4100е иначе Бората е 2005г  во регистрација влегува 2004 од последниот модел редизајн со лајсните.Носи мотор 1.9  74kw 101ks PD подадов документи за регистрација и сега моментално ке ги чекам таблиците 10 дена кога ке имам пожност ке ставам слики да видите за што се работи поздрав другарчиња и фала ви на сите, за сите совети, препораки што ми ги дадовте и се извинувам на гњавење и замарање поздрав.

Зашто мислам дека неможе тој мотор да се увезе кај нас? Колку што знам, тој мотор е еуро 3, а кај нас не бараат минимум еуро 4?

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 344
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #187 на: Октомври 11, 2017, 20:24:50 pm »
Потрагата по возилце заврши помина цел месец во нервози шетање по плацеви, 24/7 висење на интернет по огласи и една убава телефонска сметка од 1100ден ;D не успеав да најдам солидно зачувано возило од погоре наведените овдека кај нас па како последна опција ми остана да се јавам кај другарче во Швајцарија.За да побарам помош од него да се разврти  по плацевите, и огласите и да ми побара некое од двете горенаведени возилца по што ми кажа не е проблем али ке помине време додека да се најде некое ептен добро кое што вреди да се купи пошто таму ги има на купишта јас се согласив си реков толку чекав ке почекам уште малце.По 3 дена ми се јави за да  ме праша дали можеби сум заинтересиран за VW Bora колата е од неков комшија ептен зачувана, гаражирана од малце повозрасен човек редовно сервисирана и му стоела 2 години во гаража затоа што на човекот му истекла возачката и не сакаат да му ја продолжат бидејќи сметале дека човекот не е способен повеќе да вози, неговиот син веќе имал поново возило и во план биле да го продаваат.Другарчево ми прати слики од Бората и се зачудив колку беше сочувана и однадвор а и одвнатре со некој ситни неприметливи гребнатини,  по детални проверки од мајстори кој што ги најде другарчево се испостави дека е добра па направивме пазар и се решив да ја купам со сите давачки све, на све ми искочи околу 4100е иначе Бората е 2005г  во регистрација влегува 2004 од последниот модел редизајн со лајсните.Носи мотор 1.9  74kw 101ks PD подадов документи за регистрација и сега моментално ке ги чекам таблиците 10 дена кога ке имам пожност ке ставам слики да видите за што се работи поздрав другарчиња и фала ви на сите, за сите совети, препораки што ми ги дадовте и се извинувам на гњавење и замарање поздрав.
Јас ти пратив број, ја виде ли таа воопшто.

Без лутење Финти од швајцарија ти продале само. И на еден братучед исто му збореле кога пред 6-7 месеци купи рено од овие грандсеник. Абе дедото бил болен слеп, глув и незнам уште што  и не можел да ја вози. Па и срце го болело кога ја давал уште. МОже и умрел човекот до сега од инфаркт.
Смешни се веќе тие работи

Не сум се видел со него, но мислам дека нема проблеми. Но има една мана. Далеку е од ново и нормално со километража која ја имало пред 10 години.
Туку пиши ја километражата баш овде ако не ти е проблем. aко е под 350.000км отвори си autodna . Moже ќе испадне изненадување. Како и да е со здравје да те тера и без дефекти
« Последно менување: Октомври 11, 2017, 20:33:46 pm malinamamun »

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 344
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #188 на: Октомври 11, 2017, 20:33:49 pm »
Потрагата по возилце заврши помина цел месец во нервози шетање по плацеви, 24/7 висење на интернет по огласи и една убава телефонска сметка од 1100ден ;D не успеав да најдам солидно зачувано возило од погоре наведените овдека кај нас па како последна опција ми остана да се јавам кај другарче во Швајцарија.За да побарам помош од него да се разврти  по плацевите, и огласите и да ми побара некое од двете горенаведени возилца по што ми кажа не е проблем али ке помине време додека да се најде некое ептен добро кое што вреди да се купи пошто таму ги има на купишта јас се согласив си реков толку чекав ке почекам уште малце.По 3 дена ми се јави за да  ме праша дали можеби сум заинтересиран за VW Bora колата е од неков комшија ептен зачувана, гаражирана од малце повозрасен човек редовно сервисирана и му стоела 2 години во гаража затоа што на човекот му истекла возачката и не сакаат да му ја продолжат бидејќи сметале дека човекот не е способен повеќе да вози, неговиот син веќе имал поново возило и во план биле да го продаваат.Другарчево ми прати слики од Бората и се зачудив колку беше сочувана и однадвор а и одвнатре со некој ситни неприметливи гребнатини,  по детални проверки од мајстори кој што ги најде другарчево се испостави дека е добра па направивме пазар и се решив да ја купам со сите давачки све, на све ми искочи околу 4100е иначе Бората е 2005г  во регистрација влегува 2004 од последниот модел редизајн со лајсните.Носи мотор 1.9  74kw 101ks PD подадов документи за регистрација и сега моментално ке ги чекам таблиците 10 дена кога ке имам пожност ке ставам слики да видите за што се работи поздрав другарчиња и фала ви на сите, за сите совети, препораки што ми ги дадовте и се извинувам на гњавење и замарање поздрав.

Зашто мислам дека неможе тој мотор да се увезе кај нас? Колку што знам, тој мотор е еуро 3, а кај нас не бараат минимум еуро 4?
Влегуваат од 2005 еуро 4 се. 

Присутен Ford Fikus

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 405
 • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #189 на: Октомври 12, 2017, 09:19:31 am »
Јас сериозно би се подразмислил да земам нова кола седена 2 години на плац а камоли пак половна од 2004 ама па ти си знаеш....

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 673
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #190 на: Октомври 12, 2017, 11:09:08 am »
Јас сериозно би се подразмислил да земам нова кола седена 2 години на плац а камоли пак половна од 2004 ама па ти си знаеш....

Богами подобро 100 000км плус отколку стоена кола со години, од некористење страдаат многу работи, како на пример семеринзи, акумулатор, пумпи и слично, па откажуваат серва, па летви итн. дефекти кои се многу скапи за поправање.

Со здравје да си ја возиш!


Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Присутен Ford Fikus

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 405
 • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #191 на: Октомври 12, 2017, 12:48:27 pm »
Јас сериозно би се подразмислил да земам нова кола седена 2 години на плац а камоли пак половна од 2004 ама па ти си знаеш....

Богами подобро 100 000км плус отколку стоена кола со години, од некористење страдаат многу работи, како на пример семеринзи, акумулатор, пумпи и слично, па откажуваат серва, па летви итн. дефекти кои се многу скапи за поправање.

Со здравје да си ја возиш!


Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Членот нека ја престави во гаража здравје коа ќе ја увезе, па не би било лошо хронолошки да не известува околу евентуални проблеми кои би ги имал (се надевам дека нема да биде ништо плус од она што е вообичаено). Да биде кејс стади дали држи нашава теорија или не :):)

Отсутен alekohrid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #192 на: Октомври 12, 2017, 22:35:06 pm »
обично сите коли ги возеле повозрасни луѓе жени професори астронаути и слично. пошо ние остатокот не знаеме да возиме и немаме коли. како и да е да и уба среќата и долго да те служи (се надевам дека ние не сме во право и не си паднал на секојдневна фора со ја користат продавачите)

Отсутен N0naMe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #193 на: Октомври 13, 2017, 23:05:25 pm »
Со здравје да си ја тркалаш!
Фала фала поубава да си купиш брату.

Отсутен N0naMe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 159
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #194 на: Октомври 13, 2017, 23:06:06 pm »
Потрагата по возилце заврши помина цел месец во нервози шетање по плацеви, 24/7 висење на интернет по огласи и една убава телефонска сметка од 1100ден ;D не успеав да најдам солидно зачувано возило од погоре наведените овдека кај нас па како последна опција ми остана да се јавам кај другарче во Швајцарија.За да побарам помош од него да се разврти  по плацевите, и огласите и да ми побара некое од двете горенаведени возилца по што ми кажа не е проблем али ке помине време додека да се најде некое ептен добро кое што вреди да се купи пошто таму ги има на купишта јас се согласив си реков толку чекав ке почекам уште малце.По 3 дена ми се јави за да  ме праша дали можеби сум заинтересиран за VW Bora колата е од неков комшија ептен зачувана, гаражирана од малце повозрасен човек редовно сервисирана и му стоела 2 години во гаража затоа што на човекот му истекла возачката и не сакаат да му ја продолжат бидејќи сметале дека човекот не е способен повеќе да вози, неговиот син веќе имал поново возило и во план биле да го продаваат.Другарчево ми прати слики од Бората и се зачудив колку беше сочувана и однадвор а и одвнатре со некој ситни неприметливи гребнатини,  по детални проверки од мајстори кој што ги најде другарчево се испостави дека е добра па направивме пазар и се решив да ја купам со сите давачки све, на све ми искочи околу 4100е иначе Бората е 2005г  во регистрација влегува 2004 од последниот модел редизајн со лајсните.Носи мотор 1.9  74kw 101ks PD подадов документи за регистрација и сега моментално ке ги чекам таблиците 10 дена кога ке имам пожност ке ставам слики да видите за што се работи поздрав другарчиња и фала ви на сите, за сите совети, препораки што ми ги дадовте и се извинувам на гњавење и замарање поздрав.

Зашто мислам дека неможе тој мотор да се увезе кај нас? Колку што знам, тој мотор е еуро 3, а кај нас не бараат минимум еуро 4?
Еуро 4 е друже.