Автор Тема: Совет и препорака за возило до 5000еур.  (Прочитано 59123 пати)

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #210 на: 30 Октомври 2017, 21:34:14 pm »
Пријателчиња како што е редот ја однесов Бората на мајстор да се направи голем сервис  комплет филтри, уље, антифриз, сет ребраст со затегачи, пека каиш, водна пумпа ус пат мајсторов на гледање виде дека се за мењање и чаури големи на виљушка, буфер гуми со лагери и штелување на палење.Но ме мачи една работа тоа што од кај капачето за уље кога ке го отвориш прска уље по малце и од шипката за уље дими малце повеќе е сега за прскањето уље од капачето е нормално нели како и кај сите коли, но ме загрижува димот од шипката колеги на работа некој викаат е тоа е нормално од кондензација мајсторот исто кога виде кажа дека е нормално тоа кај PD моторите.Иначе Борава носи 1.9 Diesel 74kw 101hp PD мотор али јас сеуште сум во дилема околу тоа досега немам видено да дува толку од шипка некој мотор ова ми е прво искуство со ваков мотор од  vw групација па ако може некој да сподели искуство што го има истиот мотор или некој што се разбира повеќе околу ова би му бил ептен благодарен иначе како да ставам видео за да видите за што се работи??

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #211 на: 31 Октомври 2017, 00:39:21 am »
Пријателчиња како што е редот ја однесов Бората на мајстор да се направи голем сервис  комплет филтри, уље, антифриз, сет ребраст со затегачи, пека каиш, водна пумпа ус пат мајсторов на гледање виде дека се за мењање и чаури големи на виљушка, буфер гуми со лагери и штелување на палење.Но ме мачи една работа тоа што од кај капачето за уље кога ке го отвориш прска уље по малце и од шипката за уље дими малце повеќе е сега за прскањето уље од капачето е нормално нели како и кај сите коли, но ме загрижува димот од шипката колеги на работа некој викаат е тоа е нормално од кондензација мајсторот исто кога виде кажа дека е нормално тоа кај PD моторите.Иначе Борава носи 1.9 Diesel 74kw 101hp PD мотор али јас сеуште сум во дилема околу тоа досега немам видено да дува толку од шипка некој мотор ова ми е прво искуство со ваков мотор од  vw групација па ако може некој да сподели искуство што го има истиот мотор или некој што се разбира повеќе околу ова би му бил ептен благодарен иначе како да ставам видео за да видите за што се работи??

Не смее ниту да прска масло ниту да дува од мерачот или од било каде друго. Тоа дува и зошто има притисок во картерот. А ако дува од таму скоро ќе почне ако веќе не почнало и да фрла масло од семеринзите.
Две варијатни, или моторот е издуван и кариките се изедени или пак не работи оној вентилот за изедначување на притисок, како ли се викаше. Тоа не е кондензација, таман работа да биде. Тоа се гасови што проаѓаат низ кариките. Сними едно видео да видиме колку многу дува тоа. Исто така ако можеш, отвори го капакот од кај што се става масло и додека работи моторот притисни го со рака или лист хартија, види дали дува од внатре према надвор и колкав е од прилика тој притисок

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #212 на: 31 Октомври 2017, 08:01:58 am »
Мотор не смее така да дува ниту да фрла масло, ништо од тоа не е нормално за никој мотор.
За жал тие симптоми се за продуван мотор.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #213 на: 31 Октомври 2017, 08:08:48 am »
Секој мотор има дозволена мерка на дување низ одушок. Незнам кај би се нашла за коливе ама за индустрискиве мотори си имаме адаптери/рестриктори се монтираат на одушок и се мери. Има мотори кои нови кога сум ги видел ми се кренала коса колку дуваат, но во близина имаше уште 3 такви и сите така се однесуваа.

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #214 на: 31 Октомври 2017, 09:25:43 am »
Ах бре пријателе, ова тебе те снајде народната, од кол на кол, третиот....
Продавај со време тоа бетонот и купи си кола од Македонија па макар и помала класа.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #215 на: 31 Октомври 2017, 09:39:40 am »
Де де де, намалете доживљај. Кај поновиве коли тој тест не е препорачлив и не е никаков показател. Ако троши уље тогаш може да се бара проблемот.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #216 на: 31 Октомври 2017, 12:16:00 pm »
Абе готово, моторот ремонт треба.

Доста не го плашете човекот за џабе.

VW се познати по ова.

Еве ви доказ


35000 km VW 1.6TDi.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #217 на: 31 Октомври 2017, 14:44:23 pm »
Мотор можеш да дувнеш и на 350км, тоа што ова видео е со мотор што има 35 000км и чади не е доказ дека така треба :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #218 на: 31 Октомври 2017, 14:54:55 pm »
Па и ти истата грешка ја правиш тогаш. Носиш одлука врз основа на текст што некој лик го напишал, па макар тоа било и самиот сопственик.

Не сум запознаен многу со пд мотори, но по логика поради начинот на работа на механичка пумпа за гориво на самата брегаста би значело и многу поголем притисок. Затоа и си бара многу квалиетно и специфично масло со максимална промена на 15.000км.  Ако самото капаче за уље е близу брегастата можеби е и нормално да си дува.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #219 на: 31 Октомври 2017, 20:38:17 pm »
Момчиња ви благодарам на сите што на некој начин ме советувате и помагате работата е ваква пред 2 саати си ја земав колата од сервис погоре наведов дека ја однесов со намера за голем сервис и што све сум во план да менувам сето тоа од горенаведеното е сменето и дотерано кај доста познат, и искусен мајстор работата си ја заврши ПРОФИ и сум презадоволен од сработеното.Уз работа додека ја работеше јас мислам дека му го качив притисокот со едното исто прашање што може му го поставив едно 100 пати :-X дали е тоа нормално што од шипката за уље дува толку, и тоа што капачката за уље толку многу игра кога ке ја одвртиш и подпрснува уље на истото прашање ми одговори 100 пати со одговор дека тоа е нормално кај сите vw PD  мотори и ич да не се секирам дека моторот работи како саат преде како маче ;D.Што од една страна доста ме смири и престанав да се сомневам во проблематикава но од вашите мислења и  мислења од други пак сум во дилема и покрај тоа што се работи за доста искусен мајстор но моторот вистина стварно на звук ептен убаво работи без штракања, и шумови   на работа  од  доста искусни луѓе добив поделено искуство некој рекоа дека е нормално се работи за кондензација, а од некој дека тоа не е нормално и дека најверојатно моторот е продуван.На интернет чепкав и гледав дека ова се уствари симптоми на продуван мотор па сега сеуште сум во дилема што и како понатаму дали да ја однесам некаде во друг сервис каде што работат исклучиво  со VW  па да ми кажат што како или да останам на тоа што го кажа мајсторчево да возам и да не се замарам дека моторот е супер се решив да направам едно видео за да видите за што се работи поточно па да ме посовеувате ипак овдека има доста искусни  човечиња само некој да ми објасни како да прикачам видео овдека.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #220 на: 31 Октомври 2017, 20:41:47 pm »
Ако поише од двајца го имаат прочитано постов, тоа ќе е одличен успех.

Шефе, совет за друг пат... Параграфи, нови редови, интерпункциски знаци и слично. Чисто онака, доколку сакаш постот да ти биде прочитан.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #221 на: 31 Октомври 2017, 20:43:33 pm »
Добро е и нормално е да дува така... али за усрани мотори.

Тоа ти е исто како и за жена, ќе ти направи добар ручем ама после цела вечер ќе рибаш кујна.
Таквите возила се ѓубре, извадени од канта. Тоа што некој тука ги глорифицира дека предат како мачиња тоа е чиста трагедија.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #222 на: 31 Октомври 2017, 20:45:16 pm »
Ако поише од двајца го имаат прочитано постов, тоа ќе е одличен успех.

Шефе, совет за друг пат... Параграфи, нови редови, интерпункциски знаци и слично. Чисто онака, доколку сакаш постот да ти биде прочитан.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #223 на: 31 Октомври 2017, 20:46:33 pm »
Добро е и нормално е да дува така... али за усрани мотори.

Тоа ти е исто како и за жена, ќе ти направи добар ручем ама после цела вечер ќе рибаш кујна.
Таквите возила се ѓубре, извадени од канта. Тоа што некој тука ги глорифицира дека предат како мачиња тоа е чиста трагедија.
Мајсторче ама ме утеши сега. :'(

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1421
  • Eбач на батерии :D
Одг: Совет и препорака за возило до 5000еур.
« Одговори #224 на: 31 Октомври 2017, 21:08:30 pm »
 @noname не губи надеж одма бре. Може 99% на форумов да викаат дека е продуван, имај си ти надеж дека тој 1% ќе смени нешто. Посети 2/3 различни мајстори, ако е продуван у тетово имаш купишта од моторов, ако не е напрај фулсервис накриви куро и свиркај си. Не се откажуј одма.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.