Автор Тема: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo  (Прочитано 55014 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2100
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #240 на: 23 Април 2020, 11:39:02 am »
Ги разбирам и „двете“ размислувања дали во овластен или во алтернативен, јас Голфот (2004) што го имав од 2011 година, продолжив да го сервисирам во овластен цело време (освен што сменив свеќици, стабилизатор и одбојници за амортизери кај Митревски, пред се заради фактор време, на 20 м е од мене сервисот) и имав „мобилна гаранција“ што ја даваат иако се работеше за возило старо (тогаш) 14 години. Мене ми даваше некоја сигурност а и многу ја пазев колата и никако не се решив кај Митревски да сменам масло а имам доверба во човекот, ама фактот дека возев 14 годишна кола за која имам некаква гаранција, беше пресудно да останам во овластениот сервис (Де лукс Куманово)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #241 на: 23 Април 2020, 11:47:17 am »
@zlatkoa, имам чувство дека каде и да отидеш само те частат кафиња, колачи, сендвичи... ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #242 на: 23 Април 2020, 13:23:19 pm »
Во Загреб си ги платил поштено, 10е.. ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #243 на: 23 Април 2020, 13:37:10 pm »
Може две кафиња биле

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #244 на: 23 Април 2020, 14:07:21 pm »
Мерцедес можеш да носиш на сервис кога ќе ти текне, но кај Мерцедес има нешто што се вика Mobilio (за коли произведени од 1.4.2008) - ако од почеток се сервисира на макс. 1 година автоматски ти се продолжува за 1 година (највеќе смее да трае 30 години) - било каде низ Европа да ти се случи нешто добиваш помош од локалниот Мерцедес застапник.

Сервисов важи и за увезени мерцедеси во МК ако во земјата од каде доаѓаат биле редовно сервисирани.

Лани во месец Мај бев на road trip низ Унгарија-Австрија-Словенија-Хрватска

На пат од Љубљана кон Загреб ми светна check engine сијаличка со жолта боја и со инфо на борд компјутерот да посетам сервис кога ќе можам.

Претходно заглавив во метеж на автопат во Словенија и чекав во место некои 20 минути, и притоа постојано Старт-Стоп системот си ја работеше работата.

На влез во Загреб отидов во официјалниот сервис за Мерцедес Бенз, и тоа беше скоро пред истек на работно време.

Им кажав што се случило, ме сместија во кафетеријата и ми рекоа да направат дијагностика и ќе ми дадат решение на проблемот.
За 20 минути дојде инжењерот и ми кажа дека имало пад на напон на AUX акумулаторот заради дотраеност на акумулаторот и дека треба во догледно време да го сменам. Го ресетираа компјутерот за да нема грешка, ми рекоа да не го користам Старт-Стоп системот додека не дојдам до Скопје и да се јавам на Сервис во Скопје, бидејќи сервисниот налог го префрлиле таму.

Си го допив кафето и ги изедов колачињата што ми ги дадоа, платив нешто под 10 евра отприлика за услугата и за неполни 60 минути веќе бев тргнат да се шетам низ Загреб.

Дојдов во Скопје, се јавив на телефон во МАС ми рекоа дека има налог отворено, знаат што е проблемот и дека можам да дојдам на сервис „утре во 9:00„.



Не кажа во Скопје колку длабоко ти го зариле ножот со налог пуштен од Хрватска?
Сигурно те одрале, и сервисот те чинел колку бубрег од донор.
А ти место да си одиш кај "сервис Љујзим" со веќе позната дијагноза, да ти стави ново акумулаторче за 3300 со оставање на стариот ти си платил сигурно 12580 со платинест пакет третман...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #245 на: 23 Април 2020, 17:07:38 pm »
Мерцедес можеш да носиш на сервис кога ќе ти текне, но кај Мерцедес има нешто што се вика Mobilio (за коли произведени од 1.4.2008) - ако од почеток се сервисира на макс. 1 година автоматски ти се продолжува за 1 година (највеќе смее да трае 30 години) - било каде низ Европа да ти се случи нешто добиваш помош од локалниот Мерцедес застапник.

Сервисов важи и за увезени мерцедеси во МК ако во земјата од каде доаѓаат биле редовно сервисирани.

Лани во месец Мај бев на road trip низ Унгарија-Австрија-Словенија-Хрватска

На пат од Љубљана кон Загреб ми светна check engine сијаличка со жолта боја и со инфо на борд компјутерот да посетам сервис кога ќе можам.

Претходно заглавив во метеж на автопат во Словенија и чекав во место некои 20 минути, и притоа постојано Старт-Стоп системот си ја работеше работата.

На влез во Загреб отидов во официјалниот сервис за Мерцедес Бенз, и тоа беше скоро пред истек на работно време.

Им кажав што се случило, ме сместија во кафетеријата и ми рекоа да направат дијагностика и ќе ми дадат решение на проблемот.
За 20 минути дојде инжењерот и ми кажа дека имало пад на напон на AUX акумулаторот заради дотраеност на акумулаторот и дека треба во догледно време да го сменам. Го ресетираа компјутерот за да нема грешка, ми рекоа да не го користам Старт-Стоп системот додека не дојдам до Скопје и да се јавам на Сервис во Скопје, бидејќи сервисниот налог го префрлиле таму.

Си го допив кафето и ги изедов колачињата што ми ги дадоа, платив нешто под 10 евра отприлика за услугата и за неполни 60 минути веќе бев тргнат да се шетам низ Загреб.

Дојдов во Скопје, се јавив на телефон во МАС ми рекоа дека има налог отворено, знаат што е проблемот и дека можам да дојдам на сервис „утре во 9:00„.



Не кажа во Скопје колку длабоко ти го зариле ножот со налог пуштен од Хрватска?
Сигурно те одрале, и сервисот те чинел колку бубрег од донор.
А ти место да си одиш кај "сервис Љујзим" со веќе позната дијагноза, да ти стави ново акумулаторче за 3300 со оставање на стариот ти си платил сигурно 12580 со платинест пакет третман...

Па пишува во темата, кој го интересира ќе види.

Тоа е, живот.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #246 на: 23 Април 2020, 17:09:26 pm »
Во Загреб си ги платил поштено, 10е.. ;D
Може две кафиња биле

Две кафиња за мене и сопругата, Цедевита за малата, колачиња мали од Краш некои беа, боенка за малата со дрвени боички и јана вода са укусом марелице.


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #247 на: 23 Април 2020, 17:18:15 pm »
Кола,камион влегува во сервис само кога ке светни сијаличката за масло и кога ке пукни турбината.
Тебе ти светнало чек енџин одма на сервис. ;D

п.с погорниот муабет е на мој шознаник,не мој,јас гледам мое возило да биди максимално исправно.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #248 на: 23 Април 2020, 18:15:06 pm »
Во Загреб си ги платил поштено, 10е.. ;D
Може две кафиња биле

Две кафиња за мене и сопругата, Цедевита за малата, колачиња мали од Краш некои беа, боенка за малата со дрвени боички и јана вода са укусом марелице.



Премиум баце... нема шала! ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #249 на: 23 Април 2020, 18:44:02 pm »
Kao sto rekov, pisi koa ke go prodavas pa da mu staam asalno ulje i filtri :)

Si proveril nekad sto firma se filtrite?

Mozda u Merc servisot rabotat so germanski. Za BMW znam deka stavaat Valeo.
Zatoa sam si kupuvam Man ili Kneght za upola cena. Em poeftino em pokvaliteten servis. I sam gi menjam taka znam deka e smenet.
10 minuti rabota.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #250 на: 18 Мај 2022, 19:27:53 pm »
133.425km Редовен Сервис. Задниот лев амортизер се лигави, ќе треба промена. Закажан сервис за 2 недели во МАС.
Возилото служи одлично за намената која што ја има. Бензин, пали, вози.



Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #251 на: 20 Март 2023, 13:32:27 pm »
141.705 km Редовен Сервис. Општа состојба одлична, подвозје „коска„ предни плочки сменети.

Без никакви примедби во последната година, возена 90% на отворено, останатиот период кога не се вози одмара во гаража.

Ќе крка најверојатно нови летни гуми, овој пат некои туринг, нааајверојатно Мишелин Прајмаси 4. Летните што ги има Мишелин Пилот Спорт 4 се ок, ама изгледа остарев ќе ми треба некоја потивка и помека гума.

Сервисирано како и секогаш во Мак Ауто Стар, и се разбира најскапата ставка е филтер за воздух у кабина кој е поскап од предни плочки. Живот, јеби га.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4910
  • Пиши лаже
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #252 на: 20 Март 2023, 15:12:21 pm »
Каква е таа 3V батерија, 880 денари?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 424
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #253 на: 20 Март 2023, 15:38:34 pm »
Каква е таа 3V батерија, 880 денари?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изгледа стандард CR2025 или CR2032 батерија, брендирана од мерцедес само...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #254 на: 20 Март 2023, 15:39:00 pm »
Каква е таа 3V батерија, 880 денари?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Батеријата на клучот почна да ме зеза, некогаш отклучуваше некогаш несакаше од прва. Им спомнав дека треба да се смени, ама не прашав цена, мислејќи дека е барем дупло поскапа од таа на пазарче. Ама изгледа ми наплатиле и такси што отишле да купат батерија од пазарче, бурек и батеријата.