Автор Тема: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo  (Прочитано 15220 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30620
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #180 на: Април 18, 2019, 08:18:35 am »
Чек малце, дали факинг работен саат на механичар им кошта 40 евра?????????????????

Хирурзи да не работат у Мак Аутостар? Астронаути на НАСА да не се случајно?


Со оглед на тоа што тешко се наоѓа добар мајстор за да го вработиш (бидејќи тие што си го знаат занаетот си избегаа низ Западна Европа), ќе мора да го платиш солидно за да го имаш и за да работи како што треба. Нормално, тоа ќе го плати крајниот потрошувач.

За споредба во Аутомобиле СК не знаат да сменат четкици на анласер и алтернатор. Не правеле такви зафати, само делови менувале. Четкици! Изговорот е дека немаат мајстори за такви зафати. Овластен сервис за Фиат. Немам зборови.

Еве на пример овластените ревизори како наплаќаат и фактурираат саатнина, погледни на страна 7 ако те мрзи целото да го читаш:
http://www.iorrm.org.mk/doc/Upatstv%D0%BEo%20za%20presmetka%20na%20ceni%20za%20revizija%2022-11-2018.pdf

Ова што го фактурираат за проклето менување на масло не е претерувањт туку аздисување, повеќекратно надмашување на максималната вредност на работниот час.

Ревизор користи само памет и пенкало, пенкало е 10 денара (или гатис ако го стопил од кладилница), а на сервисер му треба: алат, дигалка, ХТЗ опрема, простор, струја, греење, памет (пожелно, но не е задолжително)....
Епа се тоа си кошта...
Се лажеш батка. Ревизор користи компјутери, сервери, девелопери, софтвери од иљадници евра, обуки од иљадници евра, сертификации секоја година, ресертификации на секоја година дена.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 440
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #181 на: Април 18, 2019, 08:20:42 am »
Филтер елемент за клима 4864 денари со 30% попуст. А вие за акумулаторот се фативте...
Ова не можам да го сварам уште, излегува дека редовната цена е околу 7.000 денари, што филтер ќе беше тоа,.... се извинувам стручно се вика „филтер елемент за клима“ :)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #182 на: Април 18, 2019, 08:38:33 am »
https://www.mercedes-originalteile.de/en/Components/Filter/Pollen-filter/A2468300018.html?rAB=1

со попустот што го добил искача 64 еур така да ок е.

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 440
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #183 на: Април 18, 2019, 08:54:43 am »
Погрешно разбрав, цената 4800 е без вклучен попуст од 30%, тогаш помалку боли :)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2171
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #184 на: Април 18, 2019, 08:56:34 am »


Голф си е Голф, мора да го има и на Мерцедес страница :)

Не ме чудат цениве на сервисот, и така треба да биде, иначе секој ќе вози Мерцедес.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3377
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #185 на: Април 18, 2019, 09:01:19 am »
Чек малце, дали факинг работен саат на механичар им кошта 40 евра?????????????????

Хирурзи да не работат у Мак Аутостар? Астронаути на НАСА да не се случајно?


Со оглед на тоа што тешко се наоѓа добар мајстор за да го вработиш (бидејќи тие што си го знаат занаетот си избегаа низ Западна Европа), ќе мора да го платиш солидно за да го имаш и за да работи како што треба. Нормално, тоа ќе го плати крајниот потрошувач.

За споредба во Аутомобиле СК не знаат да сменат четкици на анласер и алтернатор. Не правеле такви зафати, само делови менувале. Четкици! Изговорот е дека немаат мајстори за такви зафати. Овластен сервис за Фиат. Немам зборови.

Еве на пример овластените ревизори како наплаќаат и фактурираат саатнина, погледни на страна 7 ако те мрзи целото да го читаш:
http://www.iorrm.org.mk/doc/Upatstv%D0%BEo%20za%20presmetka%20na%20ceni%20za%20revizija%2022-11-2018.pdf

Ова што го фактурираат за проклето менување на масло не е претерувањт туку аздисување, повеќекратно надмашување на максималната вредност на работниот час.

Ревизор користи само памет и пенкало, пенкало е 10 денара (или гатис ако го стопил од кладилница), а на сервисер му треба: алат, дигалка, ХТЗ опрема, простор, струја, греење, памет (пожелно, но не е задолжително)....
Епа се тоа си кошта...
Се лажеш батка. Ревизор користи компјутери, сервери, девелопери, софтвери од иљадници евра, обуки од иљадници евра, сертификации секоја година, ресертификации на секоја година дена.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Нормално дека се заебавам, ама проблемот е шо сите овластени сервиси се со цени како во ЕУ, а платите на вработените се далеку од ЕУ.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3048
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #186 на: Април 18, 2019, 09:27:10 am »
Златко, после цените за сервисот, се откажувам да дојдам да го видам Мерцедесот, да не ми наплатиш „Краток тест“ :))))
Се зезам,на здравје сервис и долго да те служи без проблеми.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9408
 • Архитект
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #187 на: Април 18, 2019, 09:32:33 am »
Јас се пријавувам да го тестирам мерцедесот за далеку пониска цена.
50% пониска.

Ќе ми платиш 200 ден без ддв.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2410
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #188 на: Април 18, 2019, 09:38:17 am »
Форумов е полн со власи и тетовци ;D

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2777
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #189 на: Април 18, 2019, 09:41:07 am »
Златко, после цените за сервисот, се откажувам да дојдам да го видам Мерцедесот, да не ми наплатиш „Краток тест“ :))))
Се зезам,на здравје сервис и долго да те служи без проблеми.
Јас се пријавувам да го тестирам мерцедесот за далеку пониска цена.
50% пониска.

Ќе ми платиш 200 ден без ддв.

Кога сакате, пишете ќе повозиме и кафана ќе платам со пиење, јадење и трилече на крај.

Дружбата нема цена, ете вчера им дадов за еден круг 500 денари, не сакаа ќебапи и кока кола, демек овластен биле.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3149
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #190 на: Април 18, 2019, 09:50:50 am »
Филтер елемент за клима 4864 денари со 30% попуст. А вие за акумулаторот се фативте...

Тоа е тој ранг на „трошок на маржа“ штом ќе залепиш налепнца од официјален. :) Акумулаторчето е како за мопед, од FIAMM оригинал ОЕМ со мерцедес лепенка. 2500-3500 МКД некаде му се движат цените на сличен од друг производител.

Да такво е сега прогуглав малце да се едуцирам. Можев да поминам со 50% од цената, сам ќе го сменев, ама бидна. Ете ќе врти амблемот на Мерцедес на зградата кај мостот Близнак во Ново Лисиче еден ден од маржата што мене ми ја наплатиле за акумулаторот.

Јас исто ги ценам поволностите на овластените сервиси и до одредена мера јасно ми е дека цената мора да покрие покомплексен систем кој се развива за оргнизација на таа постпродажана мрежа. Ама овие во Макаутостар ми направија таков скеч со мојата кога од некаде губеше разладна течност и два пати ме убедуваше тој дека е нормално, за да на крај завршам со промена на пун курац ситници и семеринг на радилица затоа што течноста 6 месеци го полевала. Затоа ги избегавам. Зијанив 700 евра за нешто што веројатно немаше да чини ни 150 да не ме убедуваше тој дека било нормално.

Едит: Еве баш денес испушти душа тој оригиналниот што е од 2011/та во кола. Истиот тој што ти е фактуриран VARTA 70Ah AGM (не малиот) од прилика за иста цена сменет кај Carner на Ленинова.
« Последно менување: Април 18, 2019, 09:55:57 am bramovsk »

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2777
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #191 на: Јуни 02, 2019, 01:33:06 am »
На 112788 изминати километри, сменет е ПК каиш, со ролер и затегач.

Зафатот беше превентивен согласно сервисните напатствија за возилото.

Променета е сијаличка на задно рикверц светло и проверено здравјето на акумулатор. Акумилаторот е во солидна кондиција, ќе тера уште.

Сите зафати заедно со работна рака ме чинеа 12.327 денари во Мак Ауто Стар.

« Последно менување: Јуни 02, 2019, 13:17:05 pm zlatkoa »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #192 на: Јуни 02, 2019, 01:45:21 am »
Ух, добро е.... Само 200 евра после еден ипол месец од 540 евра сервис. Ме потсеќа на 166-ката... ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 661
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #193 на: Јуни 02, 2019, 10:45:07 am »
Ova e veke poprifatliva cena (mozda iskompenzirale so prethodniot servis :)), a ovakov zafat e pozelno vo ovlasten servis.
Za sporedba, za istoto ova za hondata vo mkpetrol mi pobaraa preku 20k.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6427
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #194 на: Јуни 02, 2019, 13:30:12 pm »
Сериозно 1050 денари за сијаличка за рикверц ?!?!?!