Автор Тема: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo  (Прочитано 15608 пати)

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #150 на: Февруари 08, 2019, 06:58:34 am »
Сум ја запоставил темава малку.

Возилото го возам претежно на подолги релации. Моментално има околу 104.000км

Во Февруари ме чека регистрација, во Март редовен сервис.

Јас сум задоволен од возилото. Намената за која што е купено си ја исполнува на високо ниво.

Летово на едно од патувањата успеав да го уловам следниот кадар:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Каде е сликава? Ме потсети на еден видиковец на Лефкада, ама не сум сигурен...

Точно. Баш тој видиковец е на Лефкада.

На клучката од Порто Кацики со споредниот пат.

Отсутен balanar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 223
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #151 на: Февруари 08, 2019, 12:27:28 pm »
Таверна има таму у длабока сенка, Оазис

https://www.google.com/maps/@38.6285095,20.5617561,3a,75y,10.23h,91.78t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNIC8Tw6EmZswDlRAcCSa11ZT_6zYbFvxLH2zzS!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNIC8Tw6EmZswDlRAcCSa11ZT_6zYbFvxLH2zzS%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya97.942986-ro-0-fo100!7i8704!8i4352

Алал вера на фотката, каков остров ццццц
2 пати сум бил, го научив на дланка, а би одел секоја година...
« Последно менување: Февруари 08, 2019, 12:32:56 pm balanar »

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #152 на: Април 17, 2019, 22:10:56 pm »
Денес на 108832 км се извршени следните сервисни зафати:
- Промена на масло
- Промена на глицерин
- Промена на филтер за воздух
- Промена на филтер за масло
- Промена на кабински филтер
- Промена на задни плочки
- Промена на акумулатор за старт стоп систем
- Подмачкани гумици на балансштангла
- Корекција на клапната во отворот за точење гориво

Потребна е и промена на ПК каиш со затегач, закажан е сервисен термин за две недели од сега.

Возилото е во минт состојба, без никаква аномалија и недоследност.

Интервенцијата беше изведена како и секогаш во Мак Ауто Стар.

Целиот зафат чинеше 36.461,00 денари. Сметка во прилог.

Тоа е. Господ на небото, Мерцедес на земјата.


« Последно менување: Април 17, 2019, 22:16:08 pm zlatkoa »

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3166
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #153 на: Април 17, 2019, 22:29:36 pm »
Дерат за акумулаторчено. Се оправи Старт/Сопо? Тоа со клапната за гориво и јас го поминав. Сега акумулаторчево исто е на ред.

Edit: Нели тоа секундарниот акумулатор 12-14 Ah e? Или не е тој сменет?

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4015
 • The Spartan General
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #154 на: Април 17, 2019, 22:38:11 pm »
Чекај, чекај... Дали ти наплатија 500 денари за да се повозат со твоја кола?
 ;D ;D ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #155 на: Април 17, 2019, 22:41:29 pm »
Дерат за акумулаторчено. Се оправи Старт/Сопо? Тоа со клапната за гориво и јас го поминав. Сега акумулаторчево исто е на ред.

Edit: Нели тоа секундарниот акумулатор 12-14 Ah e? Или не е тој сменет?

Старт/Стоп прекина да работи кон крајот на Ноември кога температурите паднаа под 10 степени.

Проработуваше спорадично, отприлика еднаш, двапати ќе активираше старт/стоп и го немаше со недели.

Знаев дека е акумулаторчето, ама и така ја возам само на отворено, чекав да дојде редовен сервис и да го сменам.

Акумулаторот е кај нозете на совозачко, одма до филтерот за воздух у кабина. Не е баш мал, 70 амперски е 12-14 волти.

Денес ја возев низ Скопје и функионира како што треба. Старт-Стопот се активираше на секој семафор од Ново Лисиче до Влае.

Клапната за гориво ми идеше на нерви и пекол ми беше точењето гориво. Незнам што и направија, ќе ги прашам утре по телефон, ама сега наточив на Лук Оил гориво без проблем. Ми се случуваше на почеток да застанам на некоја бензинска во странство да ми наточат до горе и да си отидам со пола резервоар. Рано исклучуваше пиштолот и пумпашот си мислел дека е фул.

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #156 на: Април 17, 2019, 22:44:26 pm »
Чекај, чекај... Дали ти наплатија 500 денари за да се повозат со твоја кола?
 ;D ;D ;D ;D

Сите сакаат да се возат у мојата кола. Цело време им идат дизели у сервис, и нормално е да сакаш да повозиш круг со Турбо Бензин.

Не им се лутам, им оставам да уживаат.

Се шалам, мораше да проверат подвозје. Им реков дека ги знам проблемите, очекувам да ги санираат и да нема забелешка од моја страна. Силиконски спреј требаше да прснат на гумиците на балансштагла, можев и сам да го средам тоа,  ама ми беше интересно да ги дрецам, знам дека нема да го наплатат тоа како зафат, а јас ќе требаше да се пикам по канали.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3166
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #157 на: Април 17, 2019, 22:49:02 pm »
Дерат за акумулаторчено. Се оправи Старт/Сопо? Тоа со клапната за гориво и јас го поминав. Сега акумулаторчево исто е на ред.

Edit: Нели тоа секундарниот акумулатор 12-14 Ah e? Или не е тој сменет?


Акумулаторот е кај нозете на совозачко, одма до филтерот за воздух у кабина. Не е баш мал, 70 амперски е 12-14 волти.

Денес ја возев низ Скопје и функионира како што треба. Старт-Стопот се активираше на секој семафор од Ново Лисиче до Влае.

За тоа зборувам според она што јас го барав по ОЕМ спецификација 12V 12 Ah 170A. За тоа ме збуни од она што го видов во сметката.


Клапната за гориво ми идеше на нерви и пекол ми беше точењето гориво. Незнам што и направија, ќе ги прашам утре по телефон, ама сега наточив на Лук Оил гориво без проблем. Ми се случуваше на почеток да застанам на некоја бензинска во странство да ми наточат до горе и да си отидам со пола резервоар. Рано исклучуваше пиштолот и пумпашот си мислел дека е фул.

Кај мојата цело црево сосе клапна го менував. Ужас е на секое точење да се убедуваш со пумпаџијата дека има уште 25л место во резервоар.

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #158 на: Април 17, 2019, 22:55:22 pm »
Дерат за акумулаторчено. Се оправи Старт/Сопо? Тоа со клапната за гориво и јас го поминав. Сега акумулаторчево исто е на ред.

Edit: Нели тоа секундарниот акумулатор 12-14 Ah e? Или не е тој сменет?


Акумулаторот е кај нозете на совозачко, одма до филтерот за воздух у кабина. Не е баш мал, 70 амперски е 12-14 волти.

Денес ја возев низ Скопје и функионира како што треба. Старт-Стопот се активираше на секој семафор од Ново Лисиче до Влае.

За тоа зборувам според она што јас го барав по ОЕМ спецификација 12V 12 Ah 170A. За тоа ме збуни од она што го видов во сметката.


Клапната за гориво ми идеше на нерви и пекол ми беше точењето гориво. Незнам што и направија, ќе ги прашам утре по телефон, ама сега наточив на Лук Оил гориво без проблем. Ми се случуваше на почеток да застанам на некоја бензинска во странство да ми наточат до горе и да си отидам со пола резервоар. Рано исклучуваше пиштолот и пумпашот си мислел дека е фул.

Кај мојата цело црево сосе клапна го менував. Ужас е на секое точење да се убедуваш со пумпаџијата дека има уште 25л место во резервоар.

Тоа, како што го напиша. Изгледа во фактурата пишале нешто што имале у систем. Нема врска со описот за акумулаторчето.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9951
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #159 на: Април 17, 2019, 23:00:59 pm »
А ја се чудам од кај дека е скапо за старт стоп акумулатор, кога дури и ефтино ми излезе како за во овластен :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #160 на: Април 17, 2019, 23:06:36 pm »
Филтер елемент за клима 4864 денари со 30% попуст. А вие за акумулаторот се фативте...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #161 на: Април 17, 2019, 23:09:14 pm »
Наздравје сервис Злате.
Истата мака со точење ја имам на Туранот, истиот проблем веројатно.
Секогаш може, побрзо, подобро, појако...

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2848
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #162 на: Април 17, 2019, 23:14:48 pm »
Наздравје сервис Злате.
Истата мака со точење ја имам на Туранот, истиот проблем веројатно.

Пред некое време се враќав од Белград и застанав да точам на Газпром гориво. Таму е самоуслужна пумпата.

Сум пцуел и инжењер и радник на лента у Мерцедес и Славче нашион што ги црта, све по список. И ми дојде преку тасе веќе. Неможе бре едно ебано дупче за танкање гориво да го направат едноставно, морало клапни и чуда да му ставаат. Демек да не искачале пареите при точење, да се мислело на екологија. Следен пат ако пак почне да зеза јас ќе си го напраам по мое. Ќе влага пиштолот после, како дилдо у Станија.

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4015
 • The Spartan General
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #163 на: Април 17, 2019, 23:16:13 pm »
Абе стај му цревце директно да го носи во усисна грана. Кај БМВ и кај Форд е така решено.   ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3166
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #164 на: Април 17, 2019, 23:19:10 pm »
Филтер елемент за клима 4864 денари со 30% попуст. А вие за акумулаторот се фативте...

Тоа е тој ранг на „трошок на маржа“ штом ќе залепиш налепнца од официјален. :) Акумулаторчето е како за мопед, од FIAMM оригинал ОЕМ со мерцедес лепенка. 2500-3500 МКД некаде му се движат цените на сличен од друг производител.