Автор Тема: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo  (Прочитано 15223 пати)

Присутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #105 на: Април 01, 2018, 15:31:01 pm »
Vnimavaj bidejki ti se sigurno 30% zatemneti fabricki i da stavis plus 50ka folija da ne ti dojde temno.
Kaj mene na vektrata fabricki staklata se 30% zatemneti i pisue na samoto staklo i mesto 50ka folija staviv 35ka posvetla od 50kata i dojde idealno. Vaka da ne ti dojde pretemno.

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1361
 • Eбач на батерии :D
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #106 на: Април 01, 2018, 15:39:49 pm »
@zlatkoa зар морално беше на нови бандажи и гуми да стават 10-тегчиња по гума.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #107 на: Април 01, 2018, 15:58:13 pm »
Да внимавале при монтажа (секоја гума има ознака за најтешка точка која се порамнува најчесто со ѕиваната, како најлесна на бандашот), можда ќе поминеле и со некое тегче помалце. Али и ова не е страшно.
Да можеше толку идеално да се напраи, прво за Формула 1 и други скупи спортови ќе ги направеа да може без тегови...остајте ги причите на чичко глигориј легендарниот исправач на бандаши...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2614
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #108 на: Април 01, 2018, 15:58:50 pm »
Супер легнале бандашиве на Мечкава :) Ми се допаѓа како изгледа многу, со здравје да се тркалаат.

@Dzo @M3V8  Не сум Златко ама да ви одговодам дека лепи Мишелинот баш фино и како што треба. Малце се аби и е доста тивок, а и комфорен е не е лош. Мене ми се допаѓа гумата.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #109 на: Април 01, 2018, 16:20:50 pm »
 ::) Лепи лепи верувајте хахахајајај

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1361
 • Eбач на батерии :D
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #110 на: Април 01, 2018, 16:46:01 pm »
Да внимавале при монтажа (секоја гума има ознака за најтешка точка која се порамнува најчесто со ѕиваната, како најлесна на бандашот), можда ќе поминеле и со некое тегче помалце. Али и ова не е страшно.
Да можеше толку идеално да се напраи, прво за Формула 1 и други скупи спортови ќе ги направеа да може без тегови...остајте ги причите на чичко глигориј легендарниот исправач на бандаши...


Ако цепидлачиме, можеле да го направат тоа, не само да налупаат 10тегови.
А Глигориј мајсториштето, после негова рака не треба балансирање.

Како и да е, бандаживе се перверзија. Златко стави по два сигурносни штрафа. Чим за три дена отишле ѕиваните...
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #111 на: Април 01, 2018, 17:00:44 pm »
Чичко глигориј у Ф1 да го земат, да им ги исправа бандсшите, а не тегови да ставааг, глупи едни ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #112 на: Април 01, 2018, 20:16:57 pm »
Убав е мерцедесот ..

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30620
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #113 на: Април 02, 2018, 01:13:04 am »
А Глигориј мајсториштето, после негова рака не треба балансирање.

Гледам си ја купил ти неговата прикаска :)

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2777
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #114 на: Мај 03, 2018, 12:05:14 pm »
Оддамна не сум ја ажурирал темава.

Возилото си ја извршува задачата за која што е купено, и сум задоволен од тоа што го нуди.

Во текот на месец Април, возилото доби комплетен третман кај @dame

Хемиско чистење, полирање на каросерија, керамичка заштита.

Јас сум многу задоволен од крајниот исход, и имам само пофални зборови за работата, посветеноста и пристапот на @dame

Сосема ново возило ми испорача, кое што немаше буквално никаква аномалија или пропуст на ниту еден дел од него. Внатрешно и надворешно.

Еве го линкот од галеријата на ФБ профилот на Даме каде што успеал да го документира процесот на работа врз возилото.

Бидејќи не успеав да го сликам возилото веднаш, штом го превземав од третмант кај @dame еве неколку слики кои што се сликани после првото перење кај @Bu$aV MeGaNe

Знам дека гумените патосници се грди, ги сменив со штофените веќе, ама ме мрзеше да пресликувам:
Пред некое време бев во Икеа во Софија, и така товарен до плафон4е ми се виде симпатично како е клекнато возилотоПрисутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2777
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #115 на: Мај 03, 2018, 12:11:51 pm »
На 95325 изминати километри, направен е редовен сервис во Мак Ауто Стар.

Променети се Масло (5.8 литри), Филтер за масло, Филтер за воздух, Филтер за клима, контрола на цело подвозје и систем за сопирање.

Незнам каков филтер за клима користат во МАС, ама мене изгледа ми стаиле некој со платина внатре.

За услугата платив 13925 денари.


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #116 на: Мај 03, 2018, 12:19:48 pm »

Незнам каков филтер за клима користат во МАС, ама мене изгледа ми стаиле некој со платина внатре.

Хмм, сепак поефтино од 5+ бона филтер за клима за 159-ката во официјален :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #117 на: Мај 03, 2018, 12:32:01 pm »
Филтерон реално си кошта, не те одрале многу од МакАуто - 15тина евра.

https://www.mercedes-originalteile.de/en/Components/Filter/Pollen-filter/Cabin-air-filter-CLA-Class-GLA-Class-A-Class-B-Class.html?rAB=1

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30620
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #118 на: Мај 03, 2018, 18:39:41 pm »
Закол, да ти се одмили кола :S

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Mercedes Benz B180 Blue Efficiency 1.6 Turbo
« Одговори #119 на: Јуни 15, 2018, 09:01:49 am »
Тек сега гледам од втора, 5.8 литри масло многу бе. Кај меганот 1.9 дци беше 4.7-4.8 кај 1.4 тси е 4 до кај 4.3 макс.

Што ти значи Мерцедес еј :D